اسهال های آبکی چیست؟

اسهال های آبکی حاد از جمله اسهال های عفونی است که بیشتر در مسافرین مشاهده و به طور ناگهانی شروع می شود اسهال شدید است و شکم روزانه ده تا بیست مرتبه عمل می کند و حال تهوع و تب و درد ملایم شکم نیز همراه است . مدفوع آبکی و عاری از خون و بلغم است و معمولا ظرف چند روز بهبودی حاصل می کند . از دست دادن آب در این بیماری خیلی شدید است و علاوه بر آبرسانی ، استراحت و خودداری از مصرف غذاهای سفت و دیر هضم برای کودکان کافی است . غذای این افراد بهتر است حریره بادام باشد .

اسهال های آبکی
اسهال های آبکی

مشخصات اسهال های آبکی

 گاهی اسهال های آبکی ویروسی است شروع آن ناگهانی و با درد شکم همراه نیست ولی ممکن است با تب همراه باشد . در آزمایش مدفوع ، سلول چرکی یا گلبول قرمز مشاهده نمی شود و معمولا بیماری دو تا سه روز بیشتر طول نمی کشد . درمان باید سریعا آبرسانی باشد و تجویز هیچ داروی ضد اسهالی چه برای کودکان و چه برای بالغین توصیه نمی شود و بهترین پیشگیری از این اسهال برای کودکان و چه برای بالغین توصیه نمی شود و بهترین پیشگیری از این اسهال برای کودکان شیرخوار استفاده از شیر مادر است چون پادتن های ضد ویروس اسهال در شیر مادر به مقدار کافی موجود است .

 یکی از اسهالهای آبکی کشنده وبا می باشد که شدت آن زیاد است و ان اسهال در اثر ماده زهرابه ای که میکروب این بیماری ترشح می کند به وجود می اید . اسهال بطور ناگهانی شروع می شود و گاهی با استفراغ نیز همراه است . گاهی حجم مدفوع آبکی به دهها لیتر در روز می رسد مدفوع بدون بو بوده و از آب و سلول های مخاطی و ماده موکوس سلول های مخاطی تشکیل شده است و چون به آبی که از صاف کردن جوشانده برنج به دست می آید شباهت دارد مدفوع شخص وبایی به آب برنج معروف است .

اگر بیمار درمان نشود در اثر از دست دادن سریع آب و املاح بدن تلف می شود و چنانچه مداوای بیماری به طور ناقص انجام شود ممکن است ضایعات کلیوی سخت علاج در بیمار ایجاد نماید . برای درمان  اسهال های آبکی اگر آبرسانی به مقدار کافی و به طور صحیح انجام شود مرگ از بیماری را به صفر می رساند . بیمار معمولا پس از 48 ساعت بهبود پیدا می کند اگر آبرسانی به صورت مناسبی انجام شده باشد وضعیت بالینی بیمار نیز بهبودی قابل توجهی پیدا می کند . در حال حاضر کمتر کسی استفاده از آنتی بیوتیک ها را برای بیماری وبا توصیه میکند .

مسمومیت های غذایی چند عامل بیماری زا هستند که وقتی وارد روده انسان می شوند ، به علت ترشح زهرابه باعث اسهال آبکی شدید می شوند . به گزارش آسان طب این میکروب ها معمولا در غذاهایی که به قدر کافی حرارت ندیده اند یا پس از پختن ، سرد شدنشان کافی نبوده یا کمی مانده و کهنه شده اند و در سالادها و خامه می توانند وجود داشته باشند .

یکی دیگر از غذاهایی که میتواند مسمومیت غذایی ایجاد کند صدف های خوراکی می باشند که باکتری های موجود در آنها نیز با ترشح زهرابه ایجاد اسهال شدید ناگهانی می کنند اما خوشبختانه مسلمین از این صدف ها نمی خورند .

اسهال های آبکی
اسهال های آبکی

درمان اسهال های آبکی

درمان اسهال های آبکی عفونی حاصل از مسمومیت های غذایی نیز به طور کلی با عمل آبرسانی انجام می شود و آبرسانی میزان مرگ و میر را از 50% به حدود صفر می رساند .

عناوین پیشنهادی ما :

راههای درمان و پیشگیری از اسهال خونی

بیماری اسهال و استفراغ و انگل روده ای

علل و درمان قطعی اسهال

اسهال های آبکی
اسهال های آبکی

اسهال های آبکی یکی از انواع اسهال است که شدید هم میباشد. این اسهال بیشتر در زمان مسافرت اتفاق می افتد. شما باید به دکتر رفته و علایم بیماری تان را گزارش دهید تا او علت بیماری را کشف کرده و آن را درمان کند.

منبع :

asanteb.com

‫4.5/5 ‫(2 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

دکمه بازگشت به بالا