راههای پیشگیری از کیست هیداتیک

بعضی از بیماری ها و انگل ها بین انسان و اسب ، گاو ، گاومیش ، گوسفند ، بز ، شتر ، گوزن ، خوک ، بز ، سگ ، گرگ ، روباه و شغال مشترک می باشند. یکی از این بیماری ها کیست هیداتیک است. کیست هیداتیک انگلی است که بیشتر از همه حیوانات در روده سگ ها به صورت کرمی به طور متوسط حدود پنج میلیمتر و چسبیده به دیواره روده و به حالت انگل زندگی می کند. در این بخش درباره علایم و روشهای پیشگیری از کیست هیداتیک اطلاعاتی را تقدیم می کنیم.

کیست هیداتیک

کیست هیداتیک چیست ؟

کیست هیداتیک انگلی است که بیشتر از همه حیوانات در روده سگ ها به صورت کرمی به طور متوسط حدود پنج میلیمتر و چسبیده به دیواره روده و به حالت انگل زندگی می کند. بندهای انتهای بدن این کرم هر کدام دارای 1000 عدد تخم است و هر چهارده روز یکبار از بدن کرم جدا شده و با مدفوع خارج می شوند .

هر تخم چنانچه به وسیله ی وارد بدن انسان یا جانوران فوق الذکر در بدن او به نوزادی تبدیل شده و این نوزاد می تواند وارد مخاط روده و از آنجا وارد سیاهرگهای روده شود و خود را به کبد انسان برساند و گاهی نیز از راه خون خود را به مغز یا ریه ها یا چشم ها یا کلیه و سایر اندام های دیگر بدن میرساند و در آنجا تشکیل کیست می دهد . کیست هیداتیک به اندازه های مختلف بوده و گاهی ممکن است به قطر پنجاه سانتیمتر برسد از همه موارد خطرناکتر زمانی است که این کیست در داخل جمجمه تشکیل گردد .

پیشگیری از کیست هیداتیک

به گزارش بخش سلامت سایت اسان طب ، در حال حاضر بهترین راه جهت پی بردن به وجود این انگل  ( کیست هیداتیک ) در داخل بدن انسان روشی است به نام ایمونوفلورسانس که صحت تشکیل را تا 90% می رساند و بهترین راه جهت درمان این انگل در حال حاضر عمل جراحی است که آن نیز لازم است تحت نظر متخصص مربوط صورت پذیرد . اینک جهت پیشگیری از ابتلای به این انگل خطرناک لازم است نکات زیر را مورد توجه قرار دهیم .

1-کشتارگاه ها باید صد در صد بهداشتی باشند و کشتار باید زیر نظر متخصصین بهداشت بوده و اندام ها و احشاء آلوده باید طوری از بین برده شوند که سگ ها هیچ گونه دسترسی بدان ها را نداشته باشند .

2- باید از ورود سگ ها به سبزی کاری ها جلوگیری شود .

3- از خوردن سبزیجات خوب گندزدایی نشده مجدانه باید پرهیز شود .

4- سگ های ولگرد باید جمع آوری و از بین برده شوند .

5- افرادی که سگ نگهداری می کنند باید هر 45 روز سکبار داروی ضد کرم به سگ بدهند تا انگل های آلوده کننده از روده آن خارج گردند .

6- باید مواظبت کرد که حشرات نتوانند تخم های انگل را از روی مدفوع سگ بر روی اغذیه منتقل نمایند .

کیست هیداتیک

کیست هیداتیک انگلی است که بیشتر در حیوانات از جمله سگ هست. اما اگر به دلایلی از بدن انها وارد بدن انسان شود از راه روده وارد کبد خواهد شد و به سلامتی بدن اسیب می رساند.

اینجا هم باز تاکید میکنیم میوه و سبزی را بدون ضد عفونی کردن اصلا میل نکنید.

منبع :

asanteb.com

‫0/5 ‫(0 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا