بهترین زمان برای مصرف انواع ویتامین‌ و مزیت‌های آن

بسیاری از افراد در طول روز از ویتامین‌ها و مکمل‌های غذایی فراوانی استفاده می‌‎کنند، اما میزان اثربخشی آن‌ها با توجه به زمان و چگونگی مصرف، متفاوت می‌باشد. این بدین معنا است که زمان مصرف مواد غذایی می‌تواند بر میزان و چگونگی جذب ویتامین‌ها تاثیر مثبت و یا منفی ایجاد کند. ما در این مقاله قصد داریم تا به بهترین زمان برای مصرف انواع ویتامین‌ و بررسی اثربخشی آن‌ها، همچنین شرایطی ایده‌آل برای انتخاب و جذب انواع مختلف آن‌ها بپردازیم.

بهترین زمان برای مصرف انواع ویتامین‌

حقایقی صریح در رابطه با انواع ویتامین‌

افراد از بسیاری مواد غذایی حاوی ویتامین استفاده می‌کنند و دلیل آن‌ها این است که مصرف این ویتامین‌ها راه حل‌هایی طبیعی برای مشکلات بدن ارائه می‌دهد. اداره غذا و دارو ایالات متحده (FDA)، صنعت ویتامین و مکمل‌ها را تنظیم نمی‌کند. شرکت‌ها بدون تحقیقات معتبر برای اثبات ادعاهایشان، می‌توانند ادعا کنند مکمل‌های ویتامینی که تولید می‌کنند، موثر خواهد بود. همه مکمل‌های ویتامین‌ بی‌اثر نبوده و مضر نیستند.

آیا فرد باید همه مکمل‌های ویتامینی را مصرف کند؟

تحقیقات نشان می‌دهد که در اغلب موارد مصرف مکمل‌های ویتامینی در افرادی که به طور منظم از آن‌ها استفاده می‌کنند، اثر مثبتی ندارد. با این حال، افراد باید در مصرف آن‌ها دقت کنند، زیرا ممکن است استفاده همزمان آن‌ها با داروهای دیگر، پیامد‌های ناخواسته‌ای را به وجود آورد. برخی از این ویتامین‌ها مانند ویتامین E و بتا کاروتن است، که مصرف بیش از حد آن با دوزهای بالا مضر بوده و حتی می‌تواند کشنده باشد. نکته قابل توجه این است که زنان باردار باید به هنگام استفاده از مکمل‌ها مراقب باشند، به عنوان مثال، سطح بالایی از ویتامین A می‌تواند سبب اختلالات مادرزادی شود. از سوی دیگر اسید فولیک می‌تواند به رشد جنین و پیشگیری از spina bifida کمک نماید. مصرف همه ویتامین‌ها برای بدن ضروری می‌باشد و دانستن بهترین زمان برای مصرف انواع ویتامین‌ به جذب آن‌ها کمک بیشتری خواهد کرد. عقیده اغلب محققان بر این است که بهترین روش برای دریافت ویتامین‌ها، مصرف منابع غذایی می‌باشد، زیرا مکمل‌ها نمی‌توانند یک رژیم سالم و جامع را برای فرد جایگزین کنند. آن‌ها غذاهای غنی شده از مواد مغذی نامبرده شده در زیر را به افراد پیشنهاد می‌کنند:

با این‌حال، برخی هنوز معتقدند که فرد باید به مصرف مولتی ویتامین برای پر کردن شکاف‌های یک رژیم ایده‌آل بپردازد، همچنین تحقیقات محدودی وجود دارد که نشان می‌دهد مصرف این مکمل‌های ویتامینی می‌تواند در کاهش خطر انواع بیماری‌ها از جمله بیماری‌های قلبی نقش موثری داشته باشد. در نظر داشته باشید که حتما باید قبل از مصرف مکمل‌ها با پزشک خود مشورت نمایید.

بهترین زمان برای مصرف انواع ویتامین‌

ویتامین‌های گروه B اغلب برای تقویت انرژی و کاهش استرس استفاده می‌شوند. هشت نوع مختلف از ویتامین‌های گروه B وجود دارد که هر کدام دارای یک عملکرد جداگانه برای بدن می‌باشند. انواع مختلف ویتامین B عبارتند از:

 • تیامین
 • ریبوفلاوین
 • ویتامین B6
 • نیاسین
 • بیوتین
 • ویتامین B12
 • اسید فولیک
 • اسید پانتوتنیک

بهترین زمان مصرف برای جذب ویتامین B، پس از بیدار شدن از خواب است، زیرا این ویتامین با معده خالی بهتر جذب خواهد شد. همانطور که گفته شد مصرف ویتامین‌های گروه B سبب افزایش انرژی می‌شود، بنابراین مصرف آن‌ها در انتهای روز، می‌تواند در خواب افراد اخلال ایجاد کند.

بهترین زمان برای مصرف ویتامین‌های محلول در آب

این ویتامین‌ها به طور طبیعی در بدن انسان تولید و یا ذخیره نمی‌شوند. در نتیجه افراد برای جذب این نوع از ویتامین‌ها، به گوشت حیوانات، گیاهان و احتمالا منابع تکمیلی نیاز دارند. انواع مختلف ویتامین‌های محلول در آب عبارتند از:

 • ویتامین C
 • بیشتر ویتامین‌های گروه B

ویتامین C باید در مقدار توصیه شده مصرف گردد. این ویتامین بیشتر در انواع محصولات گیاهی مانند آب پرتقال، گریپ فروت و لیمو یافت می‌شود. ویتامین C توسط بدن جذب نخواهد شد، بنابراین افراد باید هر روز از این ویتامین مصرف نمایند.

بهترین زمان برای مصرف ویتامین‌های محلول در چربی

بهترین زمان برای مصرف انواع ویتامین‌

ویتامین‌های محلول در چربی به مقدار کم و در دوزهای پایین برای بدن مورد نیاز است. مصرف زیاد و استفاده از دوزهای بالا ویتامین‌های محلول در چربی می‌تواند برای فرد مضر باشد. ویتامین‌های محلول در چربی در حین پخت غذا از بین نرفته و معمولا افراد تمام ویتامین‌های محلول در چربی را از طریق غذا دریافت خواهند کرد و نیازی به مصرف مکمل‌های آن‌ها نمی‌باشد. برخی از نمونه‌های ویتامین‌های محلول در چربی عبارتند از:

 • ویتامین A
 • ویتامین D
 • ویتامین E
 • ویتامین K

این نوع از ویتامین‌ها در کبد و بافت چربی بدن ذخیره می‌شوند، بنابراین نیاز به مصرف بیش از حد ندارند و البته از آنجایی که مصرف زیاد و بیش از حد از آن‌ها می‌تواند منجر به اثرات بدی در بدن شود، محققان توصیه کرده‌اند که مردم نباید به مصرف مکمل‌های حاوی این ویتامین‌ها بپردازند. به طور متوسط، یک فرد سالم با رژیم غذایی متعادل، می‌تواند تمام ویتامین‌های محلول در چربی را به طور منظم دریافت نماید.

بهترین زمان برای مصرف انواع ویتامین‌ قبل و در حین بارداری

توصیه می‌شود زنان قبل از تخمک گذاری، یک سال کامل به مصرف اسید فولیک بپردازند، همچنین بهتر است زنان در دوران بارداری، روزانه ویتامین‌های پیش از قاعدگی خود را نیز مصرف نمایند. پزشکان بر این عقیده‌اند که زنان باید در زمان خاصی قبل از بارداری از ویتامین‌های مورد نظر استفاده کنند. زمان مصرف این ویتامین‌ها به این بستگی دارد که زنان باردار چه موقع دچار علائم ناشی از بارداری خواهند شد، یعنی چه زمانی دچار حالت تهوع و استفراغ می‌شوند. در نظر داشته باشید که اگر مصرف ویتامین، احساس حالت تهوع را در فرد افزایش ‌دهد، وی باید به هنگام خواب ویتامین را با مقدار کمی غذا مصرف کند. ویتامین‌های بسیاری برای مصرف افراد در پیش از دوران بارداری وجود دارد، به همین خاطر زنان باید در انتخاب هر یک از آن‌ها احتیاط نمایند. اگرچه این ویتامین‌ها می‌تواند حاوی مواد مغذی و مواد تشکیل دهنده متفاوتی باشد، اما مواد اصلی شامل موارد زیر خواهد بود:

 • اسید فولیک
 • کلسیم
 • آهن

زنان باید قبل از شروع این ویتامین‌ها، با پزشک خود مشورت کرده و به توصیه‌های وی عمل نمایند. زنان و کودکان هرگز نباید از دوز بالای این ویتامین‌ها مصرف کنند، خصوصا زنانی که در حال اقدام برای بارداری می‌باشند. بدن هر فرد برای اینکه عملکرد درستی داشته باشد، به ویتامین‌ و مواد معدنی نیاز دارد. این ویتامین و مواد معدنی در اکثر مکمل‌ها موجود بوده و در دسترس قرار دارند اما باید دید که آیا آن‌ها می‌توانند برای سلامتی فرد مفید باشند یا خیر. برخی از مواد معدنی عبارتند از:

افراد باید قبل از مصرف مکمل‌های معدنی نیز احتیاط کنند، زیرا اگر چه مصرف آن‌ها می‌تواند مفید باشد، اما بیشتر تحقیقات حاکی از آن است که مکمل‌های معدنی تاثیر مثبتی بر سلامت فرد ندارد، دلیل این ادعا آن است که مصرف بیش از حد مکمل‌های معدنی منجر به جذب فراوان آن‌ها خواهد شد و این امر می‌تواند سلامت فرد را خدشه‌دار کند. نکته حائز اهمیت و قابل توجه این است که همه افراد باید مواد معدنی را به همراه مواد غذایی مصرف نمایند. مصرف مکمل‌های معدنی به تنهایی و بدون غذا می‌تواند موجب عوارض جانبی ناخواسته مانند ناراحتی معده شود.

خطرات احتمالی انواع ویتامین‌ها

بهترین زمان برای مصرف انواع ویتامین‌

افراد باید به هنگام مصرف مکمل‌های ویتامین و مواد معدنی احتیاط نمایند، زیرا ادعاهای اثر‌بخشی با اثر‌بخشی واقعی کاملا متفاوت است، همچنین مصرف بسیاری از ویتامین‌ها و مواد معدنی در دوزهای بالا، برای فرد مضر بوده و یا ممکن است مصرف همزمان این ویتامین‌ها با سایر داروها سبب ایجاد مشکلاتی در فرد شود. همچنین همانطور که گفته شد تحقیقات کمی بیانگر ارائه موثر مواد مغذی توسط مکمل‌ها به بدن می‌باشد.

نتیجه‌گیری در رابطه با این مقاله

شواهد محدودی وجود دارد که نشان می‌دهد مکمل‌های ویتامین می‌تواند به نحوی در سلامت فرد مفید باشد. در حقیقت، هنگامی که آن‌ها به مقدار زیاد و با دوزهای بالا مورد استفاده قرار گیرند، خطراتی را هم برای فرد ایجاد خواهند کرد. بنابراین هر فرد باید قبل از شروع یک مکمل ویتامین با پزشک خود مشورت نماید تا اطمینان حاصل کند که مصرف آن سلامت وی را به خطر نخواهد انداخت. نکته حائز اهمیت دیگر آن است که همیشه سعی کنید ویتامین‌ها و مواد مغذی مصرفی خود را از مکان‌های معتبر تهیه نمایید. همانطور که در مطالب فوق مطالعه کردید، بهترین زمان برای مصرف انواع ویتامین‌ در این مقاله گنجانده شده است.

منبع: http://asanteb.com

‫0/5 ‫(0 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code

دکمه بازگشت به بالا