اطلاعاتی از ساختمان چشم در بدن

 ساختمان چشم  نظم بندی خاصی دارد . چشم اندامی است تقریبا کروی شکل که از سه لایه ساخته شده است. این سه لایه عبارتند از صلبیه ، مشیمیه و شبکیه. عدسی در ساختمان چشم به وسیله دو مجموعه رشته عضلانی در جای خود استقرار یافته وبه کمک همین رشته های عضلانی میزان خمیدگی آن کم و زیاد می شود . در این بخش درباره ساختمان چشم اطلاعاتی را تقدیم می کنیم.

لایه های ساختمان چشم

به گزارش مجله پزشکی آسان طب لایه اول  در ساختمان چشم ، لایه خارجی نسبتا محکم و لیفی است و به آن صلبیه می گویند ، قسمت جلوی لایه خارجی با تحدب یا خمیدگی برجسته بیشتر است و به قرنیه موسوم است ، قرنیه شفاف و بی رنگ است . قسمت از پوشش خارجی چشم که سفید رنگ است ملتحمه نامیده می شود .

دومین لایه ، لایه میانی یا عروقی در ساختمان چشم که به مشیمیه موسوم است . به گزارش اخبار پزشکی سایت اسان طب  این لایه دارای مویرگ های فراوان است مشیمیه در جلوی چشم مسطح می شود و بخش رنگی را بوجود می آورد (رنگ های مختلف چشم مثل مشکی و زاغ و .. ) ، این قسمت را عنبیه می گویند در وسط عنبیه سوراخی به نام مردمک وجود دارد .

سومین لایه در  ساختمان چشم ، لایه درونی که شبکیه نامیده می شود و اعصاب بینایی در قسمت عقب در این لایه از ساختمان چشم قرار دارند . در قسمت پشت قرنیه مایع شفافی به نام مایه زلالیه وجود دارد ، پشت این مایع ، عدسی چشم قرار دارد ، مایع زجاجیه نیز در فضای وسیع داخل کرده چشم و پشت عدسی قرار گرفته است .

سایر اطلاعات از ساختمان چشم

به گزارش اخبار پزشکی سایت اسان طب ، عدسی در ساختمان چشم به وسیله دو مجموعه رشته عضلانی در جای خود استقرار یافته وبه کمک همین رشته های عضلانی میزان خمیدگی آن کم و زیاد می شود .

کره چشم در داخل یک محفظه استخوانی به نام کاسه چشم قرار دارد و به وسیله 6 عضله حرکات آن انجام می شود . 4 عضله از این 6 عضله از جلو به عقب و 2 عضله دیگر به شکل مورب قرار گرفته اند .

اگر به هر دلیل اختلال بینایی وجود داشته باشد ، انسان ممکن است با اندکی مطالعه دچار سردرد ، خستگی و حالات ناخوشایند ناشی از آن گردد .

بههنگام زیادی نور یا انعکاس گسترده ی نور (مثلا هنگامی که تماس سطح زمین توسط برف سفید پوش شده است ) د ربینایی ، ایجاد اختلال می شود . مثلا در هنگام نگاه کردن طولانی به زمین های سفید پوش حالتی پیدا می شود که اصطلاحا به ان کوری برف می گویند . در این موارد استفاده از عینک دودی و مانند ان مفید و بلکه لازم است .

پس در اینجا متوجه شدیم که ساختمان چشم سه لایه دارد که هر سه را در بالا به اختصار توضیح دادیم .امیدواریم از مطالعه این پست بهره مند شده باشید.

ساختمان چشم

برای سلامتی ساختمان چشم خیلی نباید به نور افتاب ، کتاب ، کامپیوتر و … خیره شد و باید به انها استراحت داد.

منبع :

asanteb.com

……………………………

عناوین تصادفی :

 

‫0/5 ‫(0 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا