فواید زنبور عسل + ویدئو 5 توانایی مهم این نوع زنبورها

فواید زنبور عسل بی نظیر است. عسل، نیش زنبور و خود زنبور برای درمان بسیاری از بیماری ها کاربرد دارد. زنبور عسل در گرده افشانی مهارت خارق العاده ای دارد. زنبور عسل در هنگام جمع آوری شهد گلها با اندامهای نر و ماده گل تماس پیدا کرده و باعث لقاح و شکل گیری بذر و دانه و میوه میشود. زنبور عسل باعث حفظ تنوع گیاهان در محیط زیست میشود شاید یکی از بزرگترین حافظان تنوع گیاهی در دنیا همین زنبورهای عسل هستند و امروزه اهمیت حفظ تنوع زیستی بر کسی پوشیده نیست.

اگر گیاهان به خوبی گرده افشانی شوند محصولات آنها کم ،کوچک ویا پوک نمیشوند. لازم به ذکر است طبق بررسیهای انجام شده در این خصوص ارزش افزوده حاصل از گرده افشانی محصولات کشاورزی بیش از 100 برابر ارزش ریالی تولیدات خود زنبور عسل است. با توجه به این مطلب حفظ تنوع گیاهی خصوصا گونه های نادر و کمیاب و گونه های گیاهی در معرض خطر انقراض توسط گرده افشانی زنبورهای عسل هزاران بار در مقایسه با محصولات کشاورزی دارای اهمیت بیشتری است. زیرا در اثر نابودی گونه های گیاهی تنوع زیستی به خطر می افتد و دیگر هیچ نوع منبع ژنتیکی قابل دسترس برای این گونه ها را نداریم و ما در برابر نسل حاضر و آینده برای حفظ این گونه ها مسوول هستیم.

5 توانایی مهم زنبورهای عسل

 

فواید زنبور عسل را بشناسید

فواید زنبور عسل بسیار متنوع است و اطباء سنتی هم از خود این حیوان و از لانه ای که با مواد جمع شده و آب بزاق خود میسازد استفاده مینموده اند. اگر زنبور بزرگ سرخ رنگ را بکوبند و با مقداری نمک طعام و عسل مخلوط کرده و بر برص و یا زخمها و ورمهای سرد مزاج بگذارند نافع می باشد.

از فواید زنبور عسل اینست که زهر این زنبورها برای افرادی که ناراحتی عصبی رنج سرد مزاج دارند بسیار نافع است و هنگامیکه اینگونه افراد به وسیله این زنبورها گزیده می شوند به تجربه ثابت شده است که ناراحتی های آنان تقلیل می یابد. مانند افراد فلج و سایر ناراحتی های سرد مزاج. اگر بچه های این زنبورها را ابتدا سرخ کنند (بو بدهند) سپس مقدار چهار گرم از آنرا با مقداری فالوده سیب میل نمایند بدن را فربه میکند.

جهت تسکین درد محلی که این زنبورها گزیده اندباید اول محل را بشدت بمکند تا بهر مقدار که ممکن است از زهر خارج شود سپس سرکه را با مقداری گل رس مخلوط نموده و بر محل گزیدگی بگذارند درد تسکین پیدا میکند.

از سایر زنبورها نیز هر کدام به نحوی استفاده طبی میشود.

دیگر فواید زنبور عسل

فواید زنبور

یکی دیگر از فواید زنبور عسل اینست که گزش زنبور و ورود زهر آن در بدن نوشته اند که برای افراد دارای ناراحتی های عصبی مفید است بعلاوه زهر زنبور گرم مزاج است و برای ناراحتی های مزمن و سرد مزاج خوب است افرادی را که زنبور در سال چند بار میزند کمتر به مرض بهق و برص مبتلا میشوند ضمنا سم این حیوان در بهبودی این بیماری ها کمک میکند و از پیشرفت بیماری جلوگیری میکند افرادیکه در برابر زهر زنبور حساسیت دارند با واکسینه کردن خود باید حساسیت ارثی خود را زایل سازند و در غیر این صورت باید خود را در معرض گزش زنبور قرار ندهند.

پزشکان قدیم برای مداوای سکسکه هائی که با دارو های معمولی خوب نمیشد لانه زنبور معمولی را پودر کرده و پودر حاصل را با مقداری شکر به بیمار میخورانده انداکثر مواقع سبب قطع سکسکه میشده است. درمان سکسکه از دیگر فواید زنبور عسل است.

فواید زنبور عسل موضوع این بخش از آسان طب بود. زنبور عسل در کنار عسلی که تولید میکند خودش هم سرشار از فایده است و از زهر آن داروهای گیاهی درست می کنند.

همچنین زهر آن برای ناراحتی های عصبی هم مفید است.

این زنبور انقدر فایده دارد که ما مبحثی به نام زنبور درمانی در علم پزشکی داریم.

گردآورنده : https://mag.asanteb.com

‫5/5 ‏‫(2 نظر)‬

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

‫3 دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا