منابع غذایی برای افزایش آهن بدن

آهن بدن حدودا یک درصد مواد معدنی بدن انسان را تشکیل می دهد و کل مقدار آهن بدن یک انسان متوسط و سالم فقط حدود 4 گرم است ، که نیمی از آن گلبولهای قرمز خون به نام هموگلوبین بوده و اکسیژن را از ریتین به بافت های بدن انتقال می دهد . در این بخش درباره منابع غذایی برای افزایش آهن بدن اطلاعاتی را تقدیم می کنیم.

افزایش آهن بدن

سلول های قرمز خون زندگی تقریبا چهار ماهه ای داشته و تخمین زده شده که هر ثانیه تقریبا ده میلیون از این سلول ها از جریان خون خارج می گردند . اگر آهنی که در این سلول ها موجود است از بدن انسان خارج شود جانشینی آن از طریق مصرف غذا بسیار دشوار خواهد بود . خوشبختانه بیشتر آهن بدن ( فرسوده ها ) موجود در گلبول قرمز از آن خارج می گردد و در ساختن پلاکت های خون در مغز استخوان به کار برده می شود و بدین ترتیب آهن موجود در هموگلوبین به طور مداوم مورد مصرف قرار می گیرد .

قسمت کوچکی از آهن بدن در میوگلوبین یا پروتئین عضلات وجود دارد ، بعضی از آنزیم های سلول مانند سیتوکروم ها نیز دارای آهن هستند . بقیه آهن در بدن ، در کبد و مغز استخوان به صورت آهن پیوسته با پروتئین به نام فریتین و همو سیدرین ذخیره می شوند . این ذخیره ها در مردان حدود یک گرم و در زنان نیمی از تین مقدار است . آهن بدن موجود فقط می تواند آهسته آزاد شود وبنابراین در کمبودهای ناگهانی به کار برده نمی شود . آهن بدن ذخیره شده در شش ماه اول زندگی کودکان از اهمیت ویژه برخوردار است زیرا فقط مقدار کمی آهن در شیر مادر موجود می باشد . منابع غذایی برای افزایش آهن بدن  چیست ؟

منابع غذایی برای افزایش آهن بدن

اصلی ترین منابع غذایی برای افزایش  آهن بدن ، شیر ، نان و دیگر فرآورده های غله ای است . سیب زمینی و سبزی ها نیز از منابع تامین آهن بدن هستند . در بعضی از نقاط ، آب نیز می تواند تا حد کمی آهن تامین نماید . اما حتی غنی ترین منابع تامین آهن دارای مقدار آهن کمی از این ماده هستند . جگر بره ، یکی از غنی ترین منابع تامین آهن بدن است و دارای فقط یک در ده هزار آهن می باشد . در جیره ی متوسط غذایی انگلیسی ها نان و دیگر فرآورده های غلات 40 درصد آهن مورد نیاز را تامین می نمایند .

به گزارش اسان طب  گوشت و سبزی ها هر کدام 20 درصد و تخم مرغ 5 درصد آهن از موادی است که احتمال کمبود آن در غذاها بسیار است و به همین علت نیز در انگلستان به آرد نان اضافه می گردد ، البته به غیر از نان تمام گندم ، به طوری که آهن آرد نان های انگلیس به 1/65 میلی گرم در هر یکصد گرم آرد باشد متاسفانه آزمایش ها نشان می دهد که بیشتر آهن اضافه شده به نان انگلیسیان از بدن گذشته و دفع می گردد .

افزایش آهن بدن

شیر نان سیب زمینی و … همگی برای افزایش آهن در بدن مفید هستند. همچنین شما میتوانید از قرص آهن استفاده کنید.

اسفناج هم برای این مورد توصیه می شود. شما میتوانید ان را بپزید و طعم دار کنید و سپس میل کنید. این اسفناج همچنین باعث لاغری خواهد شد.

منبع :

asanteb.com

‫0/5 ‫(0 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

دکمه بازگشت به بالا