5 مورد از عوامل زیان آور محیط کار

عوامل زیان آور محیط کار باید با رعایت بهداشت کار یا بهداشت حرفه ای کمرنگ تر شود و به شدت باید به مقابله با ان پرداخت. کنترل عوامل زیان آور محیط کار از مهمترین اقداماتی است که باید مورد توجه باشد. عوامل شیمیایی از مهمترین عوامل زیان آور محیط کار می باشد. نظیر دودهای مختلف، سموم، مواد شیمیایی و سمی، گرد و غباری که از راه تنفس یا تماس به پوست یا راههای دیگر به انسان آسیب می رساند. در این بخش درباره 5 مورد از عوامل زیان آور محیط کار اطلاعاتی را تقدیم می کنیم.

عوامل زیان آور محیط کار
عوامل زیان آور محیط کار

عوامل زیان آور محیط کار چیست ؟

به طور کلی این عوامل زیان بخش عبارتند از :

1- عوامل شیمیایی :

عوامل شیمیایی از مهمترین عوامل زیان آور محیط کار می باشد . نظیر دودهای مختلف ، سموم ، مواد شیمیایی و سمی ، گرد و غباری که از راه تنفس یا تماس به پوست یا راههای دیگر به انسان آسیب می رساند .

2- عوامل فیزیکی :

مثل سر و صدا ، گرمای زیاد ، نور خیلی کم ، نور خیره کننده ، رنگهای آزار دهنده ، اشعه زیان بخش مثل اشعه ایکس ، مواد رادیو اکتیو .

3- عوامل مکانیکی :

از جمله عوامل زیان آور محیط کار  عوامل مکانیکی مثل ضربه ، لرزش ، سقوط ، برخورد با اشیاء ، تکان های شدید و حوادث می باشد .

4- عوامل روانی :

به گزارش اسان طب ،  عوامل روانی مثل عدم احساس امنیت ، تحقیر و اهانت بیجا ، وجود برخوردهای غیر دوستانه و دلهره آور از جمله عوامل زیان آور محیط کار است .

5- عوامل زنده :

مثل وجود باکتریها ، ویروس ها ، قارچها ، سلاح های میکروبی ، حشرات و گزندگان ، حیوانات درنده و خطر آفرین . بحث در مورد بهداشت حرفه ای  بسیار گسترده است .

عوامل زیان آور محیط کار

نکاتی درباره عوامل زیان آور محیط کار

اول آنکه تمام این خطرات اعم از خطرات اتفاقی و خطرات تدریجی  ناشی از عوامل زیان آور محیط کار قابل پیشگیری می باشند  .  چون هم بسیاری از این تهدیدها شناخته شده می باشند و هم باید با بررسی ها تهدیدهای دیگر را شناسایی و پیش بینی نمود .

دوم اینکه انسان مکلف است با بهره گیری از اطلاعات قابل اعتماد و پیشرو راهکارهای رویارویی و پیشگیری از خطرات را شناسایی و مسئولانه و متعهدانه اقدام نماید .

سوم اینکه با این مقدمات ، هیچ توجیهی برای سهل انگاری و غفلت وجود ندارد هم به لحاظ حفظ جان و سلامت نیروی کار و استمرار انتفاع جامعه و خانواده از آنها و هم به لحاظ احساس مسئولیت نیروی کار در این زمینه ، به عبارت دیگر هم کارگر و هم کارفرما هر دو موظف به رعایت موازین ایمنی و بهداشت کار و دستورالعمل های حفاظت فردی و حفاظت محیط کار می باشند و مشارکت و همکاری جدی آنها با پشتوانه های تعهد دینی همراه است .

منبع :

asanteb.com

‫5/5 ‫(1 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

دکمه بازگشت به بالا