کول کالسی فرول یا ویتامین د چیست ؟

ویتامین د طبیعی را به طور دقیق تر به عنوان ویتامین د3 یا کول کالسی فرول می خوانند . شکل دیگری از ویتامین د وجود دارد که آن را ویتامین د2 یا ارگوکالسی فرول می خوانند وآن را با ترکیب ارگوسترول که در قارچ ها و مخمر ها یافت می شود ، به دست می اورند که در برابر نور ماورای بنفش قرار می دهند . نام ویتامین دی که در زمانی در ترکیبات ویتامین د به کار برده می شد اکنون دیگر به کار برده نمی شود و کول کالسی فرول یا ویتامین د3 رواج داشته و در این کتاب از آن به عنوان ویتامین دی نام برده می شود .

کول کالسی فرول یا ویتامین د

ویتامین د بلوری شکل و به رنگ سفید است و مانند ویتامین آ به اسانی در چربی ها و روغن ها حل می گردد اما در آب غیر قابل حل است . به گزارش اسان طب ، کول کالسی فرول یا ویتامین د در جگر ذخیره سازی می شود . چون غیر قابل حل در آب است ، مازاد آن با ادرار دفع نمی گردد و در جگر تمرکز می یابد . وجود اضافی ویتامین دی می تواند برای سلامتی زیان آور باشد و از این لحاظ نیز شبیه ویتامین آ است .

منابع تامین ویتامین د

ویتامین د به طور گسترده وجود ندارد وتقریبا به طور انحصاری در غذاهایی با منشا حیوانی یافت می گردد . روغن جگر ماهی غنی ترین منبع تامین ویتامین دی است . بیشترین منابع ویتامین دی در رژیم های غذایی عادی انگلیسی ها مارگارین – غلات صبحانه ای تقویت شده با ویتامین دی – کره – تخم مرغ و ماهی های چرب است . ویتامین دی مصنوعی به تمام مارگارین هایی که در انگلستان تولید می گردد اضافه می شود به غیر از آنچه که در صنایع پخت و پز و غذاهای کودکان به کار می رود .

ویتامین دی در پخت و پز زیاد از بین نمی رود و به غیر از آنچه از غذاها به دست می آید بدن نیز با کسب نور آفتاب و اثر شیمیایی مربوط به آن در ترکیباتی که در پوست وجود دارد ویتامین دی  را می سازد . ماهی منبع خوب ویتامین D می باشد .

ویتامین d  در جذب کلسیم و فسفر در بدن دخالت دارد . در نبود ویتامین د بدن توان جذب موارد ذکر شده را ندارد و انها دفع می گردند . فسفر و کلسیم هر دو برای تشکیل یافتن استخوان ها مورد احتیاج هستند و کمبود ویتامین دی در جوانانی که استخوان بندی آنها کامل نشده موجب راشی تیسم و در آنان که استخوان بندی آنان رشد بیشتری ندارد موجب بیماری اوستئومالاسیا می گردد .

راشی تیسم دارای خصوصیتی چون استخوان های هلالی شده پاها و دیگر نشانه های رنج آور و رشد غیر طبیعی استخوان هاست . این بیماری قبلا در انگلیس عادی بود اما اکنون به ندرت دیده می شود مگر در کودکان مهاجرین آسیایی که هنوز با تداوم چنین مساله ای رو به رو هستند .

کول کالسی فرول یا ویتامین د

پس همانطور که دریافتیم کول کالسی فرول یا ویتامین د در روغن جگر ماهی و جگر ماهی به وفور یافت می شود. پس سعی کنید حتما این مواد را در وعده های غذایی خود بگنجانید.

البته این نکته را هم بگوییم که ویتامین دی هم مانند سایر ویتامین ها اگر زیاد به بعد برسد موجب بروز مشکلاتی می شود. پس در مصرف ان تعادل داشته باشید.

منبع :

asanteb.com

‫0/5 ‫(0 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

دکمه بازگشت به بالا