فاصله بین دندانها و نحوه درمان

فاصله بین دندانها یکی از مشکلات دهان و دندان است که در بسیاری از افراد وجود دارد و در علم پزشکی دیاستم نام دارد. فاصله بین دندانها اکثرا بین دندان های جلویی وجود دارد. اما ممکن است در دندان های دیگر هم فاصله باشد. فاصله بین دندانها یکی از مواردی است که فرد را از ظاهر خنده های  خود ناراضی کرده و در مجموع او را جهت داشتن یک لبخند زیبا نزد متخصصین ترمیم زیبایی می کشاند. به عنوان یک دندانپزشک زیبایی، بسیاری از مراجعینم را با ناراحتی و نگرانی در این زمینه میبینم.
 
فاصله بین دندانها

علت فاصله بین دندانها

. یکی از دلایل ایجاد فاصله بین دندانها در کودکان اینست که در بچه ها ، بعد از رویش دندانهای شیری ، دیگر سایز دندانها عوض نمیشود ولی به مرور فک آنها بزرگ می شود و به همین علت فاصله بین دندانهای شیری ، بویژه فاصله دندانهای جلو در دندانهای شیری امری طبیعیست.
 
. یکی از علل شایع فاصله بین دندانی اختلاف سایز بین فک و دندانها ، حتی در بزرگسالان   است.بویژه در دندانهای لترال ( پیشین) بیمار.
 
. فرنوم لب بالا که گسترش بیش از حد تا روی ریج فکی پیدا کرده. و معمولا عامل فاصله دندان جلو میباشد.
 
.عادتهای اشتباه افراد؛ مثل مکیدن انگشت شست که یکی از علل شایع هل دادن دندانها و فک فرد به جلو و ایجاد یک مشکل دنتواسکلتال جدی میشود که از نمودهای آن فاصله افتادن بین دندانهاست.
 
. رفلکس بلع اشتباه نیز میتواند یکی از علل ایجاد فاصله بین دندانها باشد. به این معنا که اگر فردی به جای برخورد نوک زبان به کام در هنگام بلع، نوک زبانش به دندانهای جلو فشار بیاورد، به مرور فاصله بین دندانهای جلوی او مشهود میشود.
 
. به گزارش بخش دهان و دندان سایت آسان طب  مشکلات پریودنتال ( بیماریهای لثه) ، یکی از علل ایجاد فاصله بین دندانها است.چرا که به مرور لثه ها و استخوان نگهدارنده دندان از بین میرود و اگر به داد آن نرسیم دندانها لق شده و از جای خود تکان میخورند و بمرور بین دندانها فاصله می افتد.

نحوه درمان فاصله بین دندان ها

1. درمان فاصله بین دندانها با درمان اورتودنسی یکی از روشهای درمان است و در مواردی که بهم ریختگی شدید دندانی وجود دارد و ترتیب دندانها هم مرتب نیست طبعا ارتودنسی دندانهای فاصله دار درمان موفقی است.
 
2. اگر فرنوم بلند ، علت فاصله بین دندانها ست؛ در صورتی که در سنین پایین جراحی فرنکتومی انجام شود ، دندانها به جای خود بر می گردند و این امر خود باعث درمان فاصله بین دندانها بصورت خودبخود میشود.
 
3. اگر علت فاصله بین دندانها ، بیماریهای پریودنتال باشد، قطعا ابتدا باید مشکل لثه شما بر طرف شود و بعد دندانها با توجه به شرایط آنها یا اورتودنسی میشوند ، یا با درمانهای ونیر کامپوزیت و یا لمینیت سرامیکی و یا روکش کردن دندانها ، به پر کردن فاصله دندانها بپردازیم.
 
4. در مواردی که سایز دندانها کوچک است،  برای بستن فاصله بین دندانها میتوان از روشهای ونیر کامپوزیتی یا لامینت دندانی و یا روکش دندانها استفاده کرد.
 فاصله بین دندانها

هزینه بستن فاصله بین دندانها

قیمت بستن فاصله بین دندان ها ، به نوع درمان بستگی دارد. اما درمان راحت،زیبا و ارجح آن که در یک مدت کوتاه به نتیجه میرسد همان کامپوزیت بیلدآپ و ونیر کامپوزیتی است.امروزه اکثر افراد برای داشتن یک لبخند زیبا و بدون نقص ، دنبال کوتاهترین راه و در عین حال کم ضررترین راه هستند.
 
بستن فاصله بین دندانها نه تنها باعث داشتن یک لبخند زیبا میشود بلکه در بسیاری موارد روی داشتن یک فونتیک خوب برای صحبت کردن افراد نیز تاثیر میگذارد. به خصوص در افرادی که سین و یا شین را بد تلفظ میکنند.در بین بیمارانم فردی را داشته ام که تنها با بستن فاصله بین دو دندان جلو ، نوع صحبت کردن وادای کلماتش چنان عوض شد که به گفته خود ایشان بعد از 3 سال کاندیداتوری برای مجلس؛ 4 سال پیش به مجلس راه یافت.
 
گردآورنده : https://mag.asanteb.com
‫0/5 ‫(0 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

دکمه بازگشت به بالا