علایم و درمان آفت دهان کودک

آفت دهان کودک یکی از زخم های رایج دهان کودکان و نوزادان است . این زخم ها بطور تقریبی 20 درصد از جمعیت جهان را تحت تاثیر قرار داده و ممکن است ابتدا در زمان کودکی مشاهده شوند. دلیل اصلی ایجاد زخم های آفتی ناشناخته است. این زخم ها واگیردار نیستند و افراد مبتلا به این بیماری احتمال دارد مجدداً به آن مبتلا شوند.

 آفت دهان کودک یا همان زخم دهان کودکان شامل یک شکست در پوشش مخاطی دهان یا زبان کودک است. این زخمها که با عنوان آفت دهان کودک شناخته میشود معمولا زمانی عارض میشود که کودک یا نوزاد شما خسته یا بیمار است و یا در یک شرایط پر استرس قرار گرفته است. آسیبهای فیزیکی دیگر مثل گاز گرفتن گونه یا لب و یا حتی براکتهای اورتودنسی نیز میتواند از دیگر علل آفت دهان در کودکان باشد.

آفت دهان کودک

علایم آفت دهان کودک

آفت دهان کودک علایم منحصر به فرد خود را دارد که باید به انها توجه کرد : یک زخم گرد و سفید در پوشش داخلی دهان، روی زبان یا زیر زبان که بسیار دردناک است و کودک را از خوردن و آشامیدن خوراکهای پر ادویه باز میدارد. به گزارش آسان طب بعضا کودکان از خوردن در طول دوره آفت در دهان خود امتناع می کنند.  چه زمانی برای آفت دهان کودک یا نوزاد خود به پزشک مراجعه کنیم ؟  کودک در حال از دست دادن وزن است. تب و احساس بی حالی. وجود ضایعاتی دیگر در قسمتهای دیگر بدن . وجود خون در ادرار یا مدفوع کودک. اگر احتمال هر نوع عفونت دهانی از جمله تبخال دهانی یا عفونت قارچی مثل برفک دهان نوزادان وجود دارد.

درمان آفت دهان کودک

آفت دهان کودک درمانهای منحصر به فرد خود را دارد . یکی از راههای درمان آفت دهان کودک سماق است . خاصیت سماق در ممانعت از ترکیب گلوکز با مولوکول‌های پروتین‌های حیاتی بدن باعث شده تا این گیاه از بیماریهای دهان و دندان در بیماریها ی دیابتی پیش‌گیری خواهد کرد. سماق لثه را تقویت و از خون‌ریزی معده جلوگیری می‌کند، برای دندان می‌کند، برای دندان درد مفید است، اشتها را تحریک می‌کند.

قرار دادن سماق بر روی دهان و دندان می‌تواند از بیماری‌های عفونی دهان پیشگیری کند، جوشانده سماق نیز برای زخم دهان و تقویت لثه‌ها تاثیر گذار است.  برای آفت دهان کودک سماق را به صورت جوشانده دم کرده، سپس به کمک پنبه آن را به صورت موضعی بر روی محل زخم در دهان قرار داده و مدتی به همان صورت در دهان نگه دارید. به طور کلی آفت دهان کودک، زخمی است که درمان خاصی ندارد و معمولا بعد از یک هفته خود به خود خوب میشود. اما به عنوان درمان موقتی میتوانید از ژلهای بی حسی موضعی روی ضایعات استفاده کنید به ویژه زمانی که کودک شما میخواهد چیزی بخورد.

ضمنا اگر کودکتان به اندازه کافی بزرگ شده که بتواند با آب نمک دهانشویه کند و آن را خالی کند، این راه حل نیز بسیار کمک کننده است. اجزای خمیردندان را بشناسید

آفت دهان کودک

آفت دهان کودک موضوع این بخش از سایت آسان طب بود. پس دریافتیم که سماق بر روی آفت دهان میتواند مشکل او را بهبود دهد. همچنین اگر کودک بلد است اب غرغره کند میتوانید کمی آب نمک تهیه کرده و به او بدهید تا مانند دهانشویه ان را غرغره کند. به این ترتیب مشکلش بهبود خواهد یافت .

منبع : https://mag.asanteb.com

‫0/5 ‫(0 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا