زنگ زرد گندم و نشانه ها

زنگ زرد گندم که به انگلیسی stripe rust یا yellow rust گفته می شود ، در ایران بیش از زنگ های دیگر گندم شیوع داشته و خسارت وارد می سازد . زنگ زرد گندم در ایران اولین بار در سال 1326 توسط اسفند یاری گزارش شده است ولی مطمئنا بیماری مزبور از سال های خیلی دور تر در ایران شیوع داشته است . زنگ زرد گندم در تمام مناطق کشور وجود دارد و زارعین به خوبی آن را شناخته و به اسامی محلی گوناگون مانند سرخه و غیره می نامند .

زنگ زرد گندم

زنگ زرد گندم چیست ؟

زنگ زرد گندم هر 4-5 سال یک مرتبه به صورت همه جا گیر بروز می نماید و گاهی در همین مواقع خسارت زنگ ممکن است به 50 – 95 درصد محصول برسد . میزان خسارت زنگ زرد گندم در ایران توسط نیمان و همکاران 1346 برآورد و تعیین شده و سالانه حداقل بالغ بر 4/5 درصد کل محصول گندم کشور به ارزش 800 میلیون ریال می گردد . زنگ زرد گندم قادر است علاوه بر گندم به جو ، چاودارو بیش از 60 گونه گیاه از خانواده گندمیان حمله نماید و تاکنون میزبان صانوی یا واسط آن که لازمه ی ادامه ی زندگی آنست در دنیا شناخته نشده است . اهمیت زنگ سیاه گندم  چیست ؟

زنگ زرد گندم

نشانه های بیماری زنگ زرد گندم

 به گزارش بخش سلامت سایت آسان طب ، زنگ زرد گندم در بهار معمولا زودتر از سایر زنگ های غلات ظاهر می گردد و ابتدا روی برگهای جوان سورها یا جوش های گرد و زرد یا نارنجی رنگ که محتوی اورد و سپوریااسپورهای بهاره عامل بیماری است و در حدود نیم میلیمتر قطر دارد تشکیل می گردد و متعاقبا این جوش ها دست به دست هم داده به صورت خطی و به موازات رگبرگ ها هر دو سطح برگ را فرا می گیرند .

 

زنگ زرد گندم

جوش های مزبور علاوه بر برگ گاهی روی غلافها ، خوشه ها ، گلوم و گلومل نیز ممکن است ظاهر گردد . پس از مدتی در سطح تحتانی برگ تعداد کمی برجستگی های تیره رنگی آشکار می گردد که آنها تیز یکی بعد از دیگری روی خطوط کوتاهی قرار گرفته اند . در مواقعی که بیماری زنگ زرد گندم به خوشه ها حمله کند دانه ها بی اندازه کوچک و چروکیده شده ودر آنها هیچگونه نشاسته ای ذخیره نمی گردد و اینگونه دانه ها قابل استفاده نمی باشند . چنانچه شخص وارد یک مزرعه گندم آلوده به زنگ زرد گندم شود اسپورهای نارنجی رنگ زنگ به لباس های او می مالد و از همه مشخص تر در صورت مالش انگشت روی برگ ، گرد و نارنجی رنگی ملاحظه می گردد.

منبع :

asanteb.com

‫0/5 ‫(0 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا