بلاست برنج و نشانه های بیماری

بیماری بلاست برنج که از بیش از 70 کشور جهان گزارش گردیده تقریبا در تمام کشورهایی که برنجکاری می شود شیوع دارد. در ایران بیماری بلاست برنج از سالها قبل در استان گیلان و مازندران وجود داشته و در اصطلاح محلی به آن پرسوزیاگل خشک نامیده می شود، بنا بر گزارش های موجود، اولین علائم و نمونه بیماری حدود 30 سال قبل در اطراف لاهیجان مشاهده شده است.

نشانه های بیماری بلاست برنج

در حال حاضر علاوه بر گیلان ، مازندران و گرگان بیماری در سایر نقاط کشور من جمله میانه ، اصفهان ، چهار محال بختیاری ، قصر شیرین و گیلان غرب نیز شیوع دارد . بیماری بلاست برنج یکی از مهمترین بیماری های برنج بوده و قادر است خسارت قابل توجهی به زراعت این محصول وارد نماید . گرچه توسعه و گسترش این بیماری بستگی کامل به عوامل جوی دارد ، لیکن مصرف روز افزون کودهای شیمیایی خصوصا کودهای ازته در شدت بیماری سهم به سزایی دارند . به عقیده یاماگوچی خسارت وارده به وسیله بیماری بلاست برنج در ژاپن به طور متوسط حدود 300000 تن می باشد که این مقدار در موقع شدت بیماری به 600000 تن در سال می رسد . خسارت بیماری بلاست در ایران به درستی معلوم نیست و بر اساس گزاشر های موجود خسارت آن در سال 1353 در بعضی نقاط مانند رود سر به طور متوسط تا 20 درصد محصول براورد نموده اند .

بلاست برنج

نشانه های بیماری بلاست برنج

 به گزارش بخش سلامت سایت اسان طب ، بیماری بلاست برنج قادر است به تمام قسمتهای هوائی بوته برنج حمله نماید و نشانه های ظاهری آن بیشتر روی برگها قابل رویت است . بر روی برگها لکه های دوکی شکل به اندازه 1-3 میلیمتر به رنگ آبی متمایل به سبز به وجود می اید . این لکه ها بزودی توسعه یافته و بهم پیوسته ویک لکه بزرگ یک سانتیمتری با حاشیه قهوه ای رنگی را تشکیل می دهند .

در بیماری بلاست برنج مرکز این لکه به رنگ خاکستری متمایل به سبز در امده و پس از خشک شدن متمایل به زرد کاهی می شود . اندازه این لکه ها بستگی به شرائط جوی و بالاخص درجه مقاومت واریته برنج دارد . بدین ترتیب که در روایته های مقاوم و در شرایط نامساعد لکه های مزبور کوچک ، قهوه ای وباریک هستند و لکه های بزرگ دوکی شکل معمولا روی ارقام حساس و در شرایط مساعد به وجود می ایند . در محل مرکز لکه ها و ناحیه خاکستری رنگ پوشش قارچی که در واقع اسپورهای قارچ عامل بیماری است تشکیل می شود . علاوه بر بلاست برنج در برگ ، بیماری ممکن است خوشه ، دم خوشه و گره ها را نیز مورد حمله قرار دهد .

بلاست برنج
لکه هایی که روی ساقه ، گره و یا دم خوشه تشکیل می شوند اغلب گرد هستند . شدید ترین مرحله خسارت بیماری بلاست برنج موقعی است دم خوشه و خوشه بوته مبتلا گردند و بدین جهت دانه ها نبسته و کوچک و پوک باقی می مانند و معمولا به رنگ سبز یا قهوه ای هستند .

منبع :

asanteb.com

‫0/5 ‫(0 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا