سفیدک سطحی گندم و نشانه ها

بیماری سفیدک سطحی گندم یا حقیقی گندم و جو از بیماری های عمده غلات به خصوص در کشورها و مناطق مرطوب و نیمه مرطوب می باشد . در ایران بیماری سفیدک سطحی گندم ابتدا در سال 1326 توسط اسفندیاری از روی جو و در سال 1343 بوسیله منوچهری آرزوی گندم جمع آوری و گزارش گردیده است . در این بخش درباره سفیدک سطحی گندم و نشانه های آن اطلاعاتی را تقدیم می کنیم.

سفیدک سطحی گندم

نشانه های بیماری سفیدک سطحی گندم

بیماری سفیدک سطحی گندم در تمام مناطق ایران کم و بیش شیوع دارد و تاکنون از آذربایجان ، سواحل بحر خزر و استان های مرکزی ، فارس ، خوزستان و اصفهان گزارش شده است . خسارت آن معمولا روی جو بیشتر از گندم است و علف های هرز خانواده گندمیان نیز اغلب به این بیماری مبتلا می گردند و در واقع بیماری دارای 50 نوع میزبان است . در سال 1345 خسارت این سفیدک همراه با بیماری لکه قهوه ای به شدت در قریه حاجی آباد خوروبیابانک روی جو و در سال 1347 در گلپایگان روی گندم توسط نگارنده مشاهده گردیده است . میزان خسارت این بیماری در اروپا روی جو و گندم 10 – 15 درصد محصول طی یک آمارگیری چهار ساله 5 دصرد برآورد گردیده است . در دانه های مبتلا مقدار بیشتری مواد پروتئینی تشکیل می شود ، در صورتیکه مقدار مواد گلوسیدی در آنها به شدت کاهش می یابد . بوته میری پنبه و نشانه های بیماری

نشانه های بیماری سفیدک سطحی گندم

بهترین نشانه سفیدک سطحی گندم و جو ظهور و تشکیل یک پوشش قارچ سفید متمایل به خاکستری در سطح فوقانی برگها و روی کاسبرگها می باشد . این پوشش قارچ ممکن است به طور پراکنده و یا به طور کامل سطح برگها را بپوشاند و این مطلب بستگی به حساسیت نوع ویا واریته میزبان دارد . شیوع بیماری سفیدک سطحی گندم سبب زرد شدن قبل از موقع و بالاخره از بین رفتن برگهای تحتانی بوته ها می گردد . چون قارچ عامل بیماری به طور عمقی در داخل برگ نفوذ نمی نماید ، لذا یاخته های تحتانی بافت برگ به صورت سبز رنگ باقی می مانند .

مبارزه با بیماری سفیدک سطحی گندم

 به گزارش اخبار پزشکی سایت آسان طب ، برای مبارزه با سفیدک سطحی گندم ، بهترین راه کشت ارقام مقاوم می باشد و برای سمپاشی و مبارزه شیمیایی نیز توصیه می گردد که به محض ظهور اولین نشانه های بیماری ، مزرعه را با قارچ کشهای جدید سیستمیک مانند بنومیل و تریفورین سمپاشی نمود . ضمنا از استعمال زیاد کودهای ازته بایستی خودداری نمود و بیشتر کودهای فسفاته و پتاسه را به زمین داد .

سفیدک سطحی گندم

سفیدک سطحی گندم یکی از انواع بیماری های گندم است که در این بخش علایم ان و تصویر ان را تقدیمتان کردیم. امیدواریم از این بخش بهره کافی را برده باشید.

منبع :

asanteb.com

‫0/5 ‫(0 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا