علت ناباروری مردان در زندگی زناشویی

 علت ناباروری مردان مختلف است . در جوامع ما متاسفانه بسیاری از زوجها نابارور هستند که حدود ۳۰ درصد از این موارد به وجود مشکل در مرد و ۳۰ درصد مشکل در زنان و بقیه آن مربوط به عوامل نامعلوم یا عوامل چندگانه مربوط به هر دو زوج می‌باشد. اگر بیش از یک سال (یا اگر بالای ۳۵ سال هستید، حدود ۶ ماه) به طور نامنظم و بدون استفاده از لوازم پیشگیری رابطه جنسی داشته‌اید، اما باردار نشده‌اید به پزشکتان مراجعه کنید. تقریباً ۹۰ درصد زوج‌هایی که دارای مشکل ناباروری هستند، می‌توانند با موفقیت درمان شوند. دراین مقاله سعی میکنیم مهمترین موارد از  علت ناباروری مردان را برایتان بیان کنیم .

علت ناباروری مردان
علت ناباروری مردان

اختلالات مربوط به اسپرم از علت ناباروری مردان

یکی از علت ناباروری مردان اختلالات مربوط به اسپرم است . به طور طبیعی، در بیضه مرد اسپرم تولید می شود و به هنگام انزال از وی خارج می شود. اگر در موارد زیر اختلالی باشد، شانس لقاح کم شده و مرد نابارور محسوب می شود. ‌تعداد کم اسپرم – عدم بلوغ اسپرم – شکل غیرطبیعی اسپرم – عدم توانایی حرکت مناسب اسپرم

عواملی که بر تعداد، شکل،‌ بلوغ و حرکت اسپرم تأثیر منفی دارند عبارتند از:

بیماری های عفونی:

بیماری های عفونی با شرایط التهابی نظیر بیماری اوریون سبب عفونت مجاری تناسلی یا التهاب و از بین رفتن بیضه ها در مرد می شوند. حدود 25% مردانی که بعد از بلوغ دچار اوریون می شوند نابارور می شوند.

‌اختلالات هورمونی :

اختلالات هورمونی سبب حدود 5-2% مشکلات ناباروری در مردان می شود. تولید نامناسب هورمون های FSH و LH بر تولید هورمون مردانگی یا تستوسترون و تولید اسپرم تأثیر دارند.

مشکلات مربوط به دستگاه ایمنی بدن :

در بدن بعضی مردان علیه اسپرم خودشان ماده ای به نام آنتی بادی تولید می شود که سبب کاهش حرکت اسپرم یا به هم چسبیدن آنها می شود.

 ناهنجاری های مربوط به ساختمان بدن

به گزارش مجله پزشکی آسان طب یکی از علت ناباروری مردان ناهنجاریهای ساختمان بدن مردهاست . بعضی عوامل نظیر بسته بودن لوله های خروج اسپرم (دفران، اپیدیدیم)‌ سبب ناباروری در مردان می شود. بسته شدن لوله های خروج اسپرم می تواند به علل مادرزادی، نقص ژنتیکی، عفونت ها یا التهاب های دستگاه ادراری – تناسلی باشد. البته جای جراحی های قبلی نیز می تواند این لوله ها را ببندند.از جمله عوامل دیگر ناباروری در مردان واریکوسل است. در این حالت رگهای درون کیسه بیضه متسع می شود و کیفیت اسپرم کاهش می یابد.

انسداد از علت ناباروری مردان

انسداد مجرای منی مردان یکی از علت ناباروری مردان می باشد . این انسداد مانع از ورود اسپرم به درون مایع منی می‌شود. اگر لوله منی یا مجاری بیضوی شما بسته شده یا آسیب دیده باشند، اسپرم وارد تخمک همسرتان نمی‌شود. عفونت، آسیب‌دیدگی، نقص مادرزادی یا وازکتومی، می‌توانند از دلایل این انسداد باشند.نشانه‌های احتمالی ندارد . راه‌حل‌های ممکن برای انسداد ، عمل جراحی برای رفع انسداد یا برگرداندن وازکتومی می باشد .میزان موفقیت بسته به مشکل و نوع جراحی، حدود ۵۰ تا ۹۰ درصد مردان بعد از جراحی، اسپرم بیشتری در منی خود داشتند. حدود ۲۰ تا ۶۵ درصد زوج‌ها می‌توانند یا از طریق آمیزش جنسی و یا از طریق لقاح مصنوعی آزمایشگاهی (IVF) و یا تزریق اسپرم به داخل تخمک (ICSI) باردار شوند.

علت ناباروری مردان
علت ناباروری مردان

واریکوسل از علت ناباروری مردان

یکی از علت ناباروری مردان واریسکول می باشد . در مورد واریسکول باید گفت که واریکوسل یا بزرگ‌شدگی رگ‌ها (شبیه رگ‌های واریسی در کیسه بیضه) دمای درون بیضه را که می‌تواند بر تولید اسپرم تأثیرگذار باشد، افزایش می‌دهد.علائم احتمالی: ندارد (مشکل را می‌توان از طریق معاینه جسمانی تشخیص داد.)راه حل‌های ممکن: جراحی برای ترمیم واریکوسل ..میزان موفقیت: تا ۴۳% از مردان ظرف یکسال بعد از عمل و ۶۹ درصد ظرف دو سال بعد از عمل قادر به باروری شدند.

اسپرم غیر عادی از از علت ناباروری مردان

اگر اسپرم شما خیلی کم باشد یا اسپرمی نداشته باشید، تحرک اسپرم‌ها (توانایی حرکت اسپرم‌ها) ضعیف باشد یا اسپرمتان شکل غیر عادی داشته باشد، به تنهایی قادر به بارور کردن تخمک همسرتان نخواهد بود.نشانه‌های احتمالی: ندارد.راه حل‌های ممکن: داروهای باروری، لقاح مصنوعی با اسپرم اهدا کننده یا اسپرم خودتان در صورتیکه میزان، شکل و قدرت حرکت اسپرمتان غیر عادی نباشد، یا تزریق اسپرم به داخل تخمک (ICSI).

علت ناباروری مردان موضوع این قسمت از مجله پزشکی اسان طب بود. امیدواریم از مطالعه این مطلب بهره کافی را برده باشید. البته با پیشرفت تکنولوژی اکثر ناباروری ها قابل درمان است و به ندرت رخ میدهد که زوجین تا اخر عمر بچه دار نشوند.

گردآورنده : https://mag.asanteb.com

‫0/5 ‫(0 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

دکمه بازگشت به بالا