خنده درمانی و تاثیرات درمانی خنده

خنده درمانی برای ما فواید زیادی دارد. این فایده ها هم مختص روح است و هم جسم. با خندیدن قند شما بالا نمی رود ، استرس و اضطراب تان کاهش می یابد، خشم تان فرو مینشیند، دیرتر پیر می شوید و …. . در این بخش از مجله پزشکی آسان طب درباره فواید خنده درمانی اطلاعاتی را تقدیم تان می کنیم. امیدواریم از این بخش بهره کافی را ببرید.

فواید خنده درمانی

فواید خنده درمانی

نتایج تحقیقات نشان میدهد که خنده یکی از بهترین داروهاست، خنده میتواند تمام ژن های انسان را فعال کند، در تحقیقاتی که یک دانشمند ژاپنی درباره خنده درمانی کرده است نتیجه حاصله چنین بوده که ژن ها در حالت تغییر ناپذیر به سر میبرند 90% از ژن های ما در حالت غیر فعال هسنتد و در تولید پروتئین نقش بسیار کمی دارند که برای فعال شدن نیاز به محرک دارند، خنده یکی از این محرک هاست که میتواند انرژی درون DNA را تحریک کرده و در درمان بسیاری از بیماری ها به ما کمک کند، پس میتوان خنده درمانی را یکی از راه های کم هزینه و بی خطر برای درمان بیماری ها در نظر گرفت.

فواید خنده درمانی

تاثیر خنده درمانی در افراد دیابتی و انواع ژن ها

طی آزمایشاتی که بر روی افراد دیابتی انجام شد متوجه شدند که خنده درمانی مقدار گلوکز موجود در خون انسان را پایین میاورد و باید این را بدانید که گلوکز معیار اصلی برای مشخص شدن بیماری دیابت است، در تحقیقات حاصله دریافتند که 23 ژن قابل فعال شدن میباشد که 18 عدد از این ژن ها مسئول واکنش های ایمنی عصبی و چرخه سلولی میباشند.

در حال حاضر پزشکان در اغلب کشور هایی که جمعیت آنها بیشتر از سالمندان تشکیل شده است خنده درمانی را برای سالمندان توصیه میکنند چرا که از اکثر بیماری ها در سن بالا جلوگیری کرده یا اگر بیمار باشند آنها را مداوا میکند و همچنین مانند داروهای شیمیایی عوارض مصرف ندارد.

در بسیاری از کشورها مراکز خنده درمانی که در این مراکز کمدین ها به مردم آموزش میدهند که چگونه خنده ای عمیق و از ته دل داشته باشند البته مغز انسان تفاوت خنده واقعی و عمیق را از خنده مصنوعی تشخیص نمیدهد اما خنده عمیق تاثیر بیشتری نسبت به خنده مصنوعی دارد. در لحظه ای که شما میخندید 15 عضله صورت شما منقبض میشود.

تاثیرات خنده درمانی در سلامت روانی و جسمی

از فواید خنده درمانی میتوان به کاهش استرس، درد و افزایش سطح انرژی بدن میشود،خنده با کاهش سطح ترشح هورمانهای استرس باعث بهبود کارکارد مغز و بالا رفتن سطح ایمنی بدن میشود، استرس به عنوان یکی از عوامل تضعیف کننده سیستم ایمنی بدن شناخته شده و باعث افزایش پلاکت های خون و فشار خون میشود، خنده درمانی میتواند در درمان مشکلات گوارشی و بالا رفتن قدرت جذب ویتامین ها و هضم مواد غذایی نقش بسزایی داشته باشد و میتواند یکی از راه های درمان یبوست نیز به شمار رود، خنده به افزایش اکسیژن بدن کمک میکند که در نتیجه، این عمل باعث بهبود سریع زخم ها و عملکرد بهتر و سریعتر مغزمیشود،

یکی از عادات غلط ما ایرانیان این است که میگوییم نباید در جمع خندید در صورتی که شرایط خندیدن انسان ها در جمع بیشتر و بهتر است همچنین خنده یک واکنشی است که در انسان ها  سرایت می کند و باعث بهتر شدن روابط اجتماعی میشود، پس بهتر است همیشه بخندید تا هم از نظر جسمی و هم از نظر روحی سلامتی خود را تضمین کنید، یادمان نرود که خندیدن به مراتب آسانتر از گریه کردن است و نیاز به دلیل و موقعیت خاص ندارد.

خنده درمانی

خنده درمانی بسیاری از بیماری های روحی مثل افسردگی و استرس را درمان می کند. همچنین موجب تسکین درد و بیماری های جسمی خواهد شد.

حتی اگر موضوع خنده داری پیدا نمی کنید تمرین خنده کنید. مثلا جلوی اینه بایستید و بخندید. لازم نیست این خندیدن از ته دل باشد. همین لبخند هم به حال و هوای شما انرژی می دهد.

‫0/5 ‫(0 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

دکمه بازگشت به بالا