جلوگیری از برخی بیماریهای ماه رمضان

بیماریهای ماه رمضان را می شناسید؟ سه مورد از بیماریهای ماه رمضان عبارتند از : ریفلاکس معده، یبوست و سوء هاضمه. برای جلوگیری از این بیماریها باید نکاتی را رعایت کنید. وعده سحری را هرگز حذف نکنید. همچنین سحری با ارامش از خواب بلند شوید، کمی زودتر بلند شوید و غذا را با ارامش بجوید .

بیماریهای ماه رمضان
بیماریهای ماه رمضان

راهکارهایی برای پیشگیری از بیماریهای ماه رمضان

مصرف میوه در ایام سحر فراموش نشود. همچنین افطار خود را با چای ولرم یا شیر ولرم ویک قند طبیعی آغاز کنید. سالاد کاهو با آبلمیو را هم در وعده افطار و هم در وعده سحر بگنجاید. مصرف شربت خاکشیر و شربت تخم شربتی در ایام ماه رمضان به شدت از تشنگی جلوگیری میکند.  کاهو دارای فیبر فراوان است و مانع یبوست می شود. همچنین کاهو دارای آب فراوانی است و از تشنگی جلوگیری میکند.

مصرف روغن زیتون ، آلو ، قیصی و .. مانع از یبوست می شود. مصرف آب یخ و نوشابه های گازدار در بیماریهای ماه رمضان بسیار تاثیر گذار است . به گزارش آسان طب در سحر و افطار غذاهای چرب و سنگین نخورید. همچنین آش نخورید چون دارای نعناع داغ و روغن داغ زیادی است. این چربیها منجر به سوء هاضمه شما می شود.

زولبیا و بامیه هم سوء هاضمه می آورد . در ماه رمضان باید غذاهای سبک و دیر هضم را استفاده کنید. مثل غذاهای که فیبر زیادی دارند. چون غذاهای دیر هضم حدود هشت ساعت در معده میماند و دیرتر گرسنه می شوید. ین نکته را یاداوری میکنیم که غذاهای دیر هضم شامل حبوبات و غلات مثل جو، گندم، جو دوسر، لوبیا، عدس ، آرد سبوس دار ،‌ برنج با پوست و …می باشد. غذاهایی که حاوی قند و ارد سفید هستند بسیار زود هضم هستند. از غذاهای حاوی فیبر می توان به  غذاهای حاوی سبوس، گندم سبوس دار، غلات و حبوبات، انواع سبزی ها مانند لوبیای سبز، نخود،‌ ذرت،‌ اسفناج، برگ چغندر، میوه های با پوست، میوه خشک شده مثل برگه زردآلو و … اشاره کرد .

باید تمامی مواد غذایی شامل کربوهیدراتها ، پروتئین ها ، گوشت سفید و قرمز ، کلسیم ، لبنیات، ویتامین ها،  میوه ها و … همه در وعده های غذایی شما در ماه رمضان گنجانده شوند.  غذاهای سرخ شده منجربه سوزش سردل می شود.

در ماه رمضان برای جلوگیری از بیماریهای ماه رمضان از مصرف غذاهای چرب ، غذاهایی با قند زیاد ، پرخوری زیاد ، خوردن چای زیاد در سحر  و مصرف سیگار خودداری کنید .

برای پیشگیری از بیماریهای ماه رمضان کربوهیدراتهای مرکب، خرما، حلیم ، مغز بادام، موز و آب و مایعات  را حتما در وعده های غذایی خود بگنجانید.

بیماریهای ماه رمضان
بیماریهای ماه رمضان

معرفی برخی بیماریهای ماه رمضان به صورت مختصر

*یبوست

علت : مصرف کم آب و فیبر غذایی

*سوء هاضمه

علت پرخوری ، ادویه ، غذای سرخ شده و غذاهای نفخ آور ، نجویدن غذا

*ضعف ( افت فشار خون )

علت : مصرف کم مایعات ، مصرف کم نمک

*سردرد

علت : کار زیاد ، کم خوابی ، کم بود مایعات ، گرسنگی زیاد ، کم شدن کافئین بدن

*کاهش قند خون

علت : مصرف کم کربوهیدرات ها

*انقباضات عضلانی

علت : مصرف کم غذاهای حاوی کلسیم، پتاسیم و منیزیم ، سبزیجات ، مویه ، لبنیات ، گوشت و خرما باید بخوریئد

*سنگ کلیه

علت : مصرف کم آب و کم شدن ادرار

در این بخش درباره بیماریهای ماه رمضان اطلاعاتی را تقدیمتان کردیم. روزه گرفتن برای برخی ها حتی حرام است. چون به سلامتی شان صدمه میزند.

ولی کسانی که سالم هستند با رعایت اصول ایمنی میتوانند روزه بگیرند بدون اینکه به انها اسیب برسد.

گردآورنده : https://mag.asanteb.com

‫0/5 ‫(0 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

دکمه بازگشت به بالا