15 روش جادویی برای کنترل استرس

کنترل استرس راههای مختلفی دارد . گاهی برایتان اتفاق افتاده که بخاطر یک اتفاق بد ، یگ فکر مبهم یا دلایل دیگر دچار استرس و اضطراب شده اید . این استرس خواب و خوراک شما را می گیرد. استرس علاوه بر این که روح شما را شکننده می کند، برای سلامتی جسم تان هم مضر است. در این مقاله سعی می کنیم به برخی از راههای کنترل استرس اشاره کنیم .

راههای کنترل استرس

راههای کنترل استرس

استرس برای سلامتی روح و جسم عوارض زیادی دارد و اگر به موقع کنترل نشود زندگی تان با شکست مواجه خواهد شد. پس اگر جزو کسانی هستید که زیاد دچار استرس می شوید حتما روش های زیر را اجرا نمایید.

1-کنترل استرس با به موقع خوابیدن

یکی از راههای کنترل استرس زود خوابیدن است. هرطور شده سعی کنید بخوابید. در ضمن این نکته را بگوییم که استرس بیشتر در نصف شب به سراغ ادم می اید. همچنین میتوانید مواردی را که بخاطر ان استرس دارید را در دفتری نوشته و بگویید الان نمیتوانم برایش کاری کنم. فردا با کمک خدا راهی برای ان پیدا میکنم. سپس آن دفتر را به اتاق دیگری ببرید.

2-کنترل استرس و خندیدن حتی به زور

تا جایی که میتوانید خودتان را بخندانید. فیلم های خنده دار ببینید. برای کنترل و درمان استرس جوک های خنده دار بخوانید. به دوستی که موجب خنده یا ارامش شما می شود زنگ بزنید. سعی کنید به خاطرات خنده دار خود فکر کنید. همچنین اهنگهای شاد مورد علاقه تان را بگذارید. حتی میتوانید در اتاق را ببندید و برقصید.

3- برای کنترل استرس به بهترین اتفاق فکر کنید .

مثلا فرض کنید نگران جواب ازمایش تان هستید. اولا با خود بگویید من مطمئنم که جواب ازمایش من همان است که میخواهم. شما به همان چیز میرسید که فکر می کنید. همچنین در ادامه بگویید اگر جواب ازمایش ان نشود باز هم خوشحالم که اکنون متوجه بیماری ام شده ام نه چند ماه بعد. پس با تمام تلاشم به دنبال رفع ان هستم. همیشه به بهترین نتیجه فکر کنید و در کنارش جنبه مثبت قضیه را ببینید.

4-همین الان کارهایت را انجام بده

کارهایت را برای بعد نگذار. این کار باعث استرس می شود. چون مدام به ان کار و نتیجه اش فکر میکنی. برای کنترل استرس همین الان هرکاری میخواهی بکنی شروع کن. درس خواندن – رژیم – تلفن به فلان شخص و فلان کار. هر کاری را نیت کردید از همین الان استارت بزنید و به فردا موکول نکنید.

نکته جادویی : هر کاری را که میبینید نمیتوانید انجام بدهید فقط 5 دقیقه ان را انجام دهید. بعد از 5 دقیقه کم کم خودتان ادامه می دهید.

5-برای کنترل اضطراب خود را تشویق کنید

با خودتان مهربان باشید، انرژی مثبت بدهید، خودتان را دوست بداریدو بگویید هر اتفاقی بیفتد من فوق العاده ام. همچنین به دوستانتان مهربانی کنید و انرزی مثبت بدهید. نتیجه به خودتان بر می گردد .

6-هدفمند نگران باشید

یک جدول سه ستونه بکشید. در ستون اول نگرانی مورد نظر و در ستون دوم بدترین اتفاق ها را بنویسید. بعد در ستون سوم راه حل ها را بنویسید. و راحت ترین راه حل ها را نشانه گذاری کنید. دیگر نگران نباشید.  به گزارش آسان طب اولا مطمین باشید با تلاش وتوکل به همه چیز می رسید . دوما اگر نرسیدید شما راه حل دارید و سریع ان را رفع میکنید. پس دیگر نگران نباشید.

7-برای کنترل استرس از نگرانی ات غول نساز

یک مساله را زیاد بزرگ نکنید. و به چیزهایی که معلوم نیست اتفاق بیفتد فکر نکنید. مثلا شما نگران هستید از کار اخراج شوید. ایا فکر کردن به ان فایده ای دارد؟  فقط شما را از لذت زندگی در اکنون میگیرد. با خود بگویید به چیزهایی که معلوم نیست اتفاق بیفتد یا نه  و من کنترلی بر ان ندارم فکر نمیکنم. اگر اتفاق افتاد همان لحظه چاره ای برایش می اندیشم.

8-به جای فکر کردن کار بهتری کنید

یکی از راههای کنترل استرس اینست که سعی کنید از این فکر دور شوید و به کسی زنگ بزنید و با کسی حرف بزنید . به خیابان و پارک بروید . هر جور شده خود را مشغول کنید . یا مثلا رمان بخوانید . جلوی تلویزیون ننشینید چون وقت بیشتری برای فکر دارید . مگر واقعا غرق در فیلم شوید . یک کار شاد انجام دهید . هر کاری .

9-انجام حرکات قدرتی

یک بازیکن بیس بال قبل انجام کارش چند بار تب را میچرخاند و عقب جلو میکند . شما هم همین کار را بکیند .مثلا خود را عادت دهید تا استرس میگیرد دو انگشتتان را به هم برسانید . از این به بعد تا استرس گرفتید همین کار را کنید .

راههای کنترل استرس

10-صاف بایستید و خم نشوید

کسانی که صاف می ایستند و خم نمی شوند احساس اعتماد به نفس بیشتری دارند و این اعتماد به نفس افکارشان را ازاد میکند و به انها انرژی زیادی میدهد .

11-مدیتیشن و آرامسازی

نرمش های ارام بخش انجام دهید. حرکات یوگا را تمرین کنید. میتوانید فعالیت هایی شامل پیاده روی ، قدم زدن ، شنا کردن ، نقاشی کشیدن ، اسب سواری و … انجام دهید . این حرکات باعث می شود شما خونسردی تان را حفظ کنید . نفس عمیق بکشید . 5 تا 10 دقیقه رفتارهای تکرار شونده انجام دهید .

12– چای بنوشید

قهوه هورمون های استرس را زیاد میکند. تا میتوانید چای بنوشید. چای بابونه یکی از چای هایی است که به کنترل استرس و ارام تر شدن شما کمک میکند. کسانی که از چای استفاده میکنند سطح هورمون های استرس زایشان کم تر است.

13– برای کنترل استرس عشق بورزید

عشق ورزیدن استرس را کاهش میدهد. عشق به مادر ، به دوست ، به همسر ، به حیوان خانگی یا حتی عروسکتان. مهم نیست به چه کسی عشق بورزید. عشق ورزیدن هورمون های استرس زا را سست میکندو سبب می شود استرستان کم شود.

14- برای کنترل استرس خود را ماساژ دهید

برای کنترل خود را ماساژ دهید :

  1. میتوانید هر دو دست را بر روی شانه ها و گردن قرار بدهید
  2. سپس با کف دست و انگشتان ، خود را ماساژ بدهید
  3. فشار دادن محکم با دست باعث آزاد شدن و رفع خستگی شانه ها می شود
  4. با یک دست ، آرنج و بازوی دست مخالف را بگیرید و خوب ماساژ بدهید
  5. این کار را از بازو شروع کنید و تا انگشتان پایین بروید و ادامه بدهید
  6. حرکت را برای دست دیگر نیز انجام بدهید .

15 – به موسیقی گوش دهید

موسیقی به شما ارامش میدهد و ضربان قلب را ارام میکند . سعی کنید اهنگهایی با ریتم مناسب داشته باشید . گوش دادن به موسیقی ارام بخش حدود سی دقیقه معادل است با مصرف ده میلی گرم دیازپام .

گردآورنده : https://mag.asanteb.com

‫4.3/5 ‏‫(3 نظر)‬

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا