اورولوژیست چیست و مراجعه به اورولوژیست

اورولوژیست توسط متخصص اورولوژی انجام می پذیرد. متخصص اورولوژی شخصی است با توانایی لازم در زمینه آزمایش اعضای دستگاه ادراری. منظور از دستگاه ادراری کلیه ها، مثانه و اعضای تناسلی در زنان و مردان  و پروستات و بیضه در مردان می باشد.

مراجعه به اورولوژیست چه زمانیست ؟

مراجعه به اورولوژیست با دیدن علایم زیر ضروری است :

+اگر علامت ناراحتی هنگام دفع ادرار را مشاهده کردید حتما به اورولوژیست مراجعه کنید.

+یکی از دلایل مراجعه به اورولوژیست مشکل در تخلیه مثانه به طور کامل است.

+یادتان باشد بی اختیاری (از دست دادن کنترل ادرار) یک مشکل مهم است که نباید ان را نادیده بگیرید.

+هماچوری یا وجود خون در ادرار از علایمی است که با مشاهده ان باید به اورولوژیست مراجعه کنید.

+همچنین حس درد که ظاهرا به دستگاه ادراری مربوط است را نادیده نگیرید.

+مراجعه به اورولوژیست با دیدن مشکل در عملکرد جنسی هم الزامیست .

+در هنگام نا باروری ( مشکلات در بچه دار شدن) هم مراجعه به اورولوژیست ضروریست .

+در برخی موارد هم امکان دارد مشکل بیمار به صورت اتفاقی هنگام تصویر برداری با اشعه ایکس و یا سونوگرافی مشخص گردد  و این تصویر برداری ها وجود اختلال در دستگاه ادراری را نشان  دهد. پس دقت کنید.

اورولوژیست
اورولوژیست

آزمایشات و وظایف اورولوژیست

در مرحله اول پس از  مراجعه به اورولوژیست ، او علل احتمالی را مشخص می کند. سپس بیمار را معاینه میکند تا بررسی کند که : 14 راه مبارزه با بی اختیاری ادرار

—-آیا پس از تخلیه کامل ادرار ، بزرگی یا تورم در اعضای دستگاه ادرای(کلیه ها، بیضه ها یا پروستات) وجود دارد یا خیر.

—-آیا عدم کنترل ادرار وجود دارد

—-آیا مناطق دردناک (حساس به لمس) در منطقه شکم، بیضه ها یا پروستات وجود دارد.

نکته : باید بدانید که آزمایش برای ناراحتی پروستات از طریق آزمایش رکتال دیجیتال DRE انجام خواهد پذیرفت . در این آزمایش پزشک دستکش به دست کرده و انگشت خود را چرب نموده و داخل مقعد بیمار می کند و اینگونه وجود هرگونه ناهنجاری را شناسایی کند .

—-دکتر متخصص اورولوژیست ادرار را مورد آزمایش قرار می دهد . با کمک این آزمایش مشخص می شود آیا سلول های التهابی( احتمال عفونت). یا خون (هماچوری) و یا قند یا پروﺗﺌﻴﻦ در ادرار وجود دارد یا نه. یاد اوری می کنیم اگر قند یا پروﺗﺌﻴﻦ در ادرار باشد . نشان دهنده بیماری دیابت یا بیماری های کلیوی می باشد.

—-وقتی آزمایش انجام شد، اورولوژیست تعیین می کند که . آیا برای ارزیابی عملکرد اعضای دستگاه ادراری و بررسی وجود ناهنجاری (برای مثال سنگ کلیه،آناتومی غیر طبیعی و سرطان). استفاده از تصویر برداری مانند سونوگرافی، سی تی اسکن محوری کامپیوتری (CAT) . اسکن های مختلف هسته ای یا تصویربرداری با رزونانس مغناطیسی (ام ار آی) لازم است یا خیر.

—-بعلاوه برای تعیین اینکه آیا عفونت یا . سنگ کلیه باعث بروز اختلال در عملکرد کلیه ها شده است و آیا التهاب یا سرطان پروستات باعث افزایش آنتی ژن اختصاصی پروستات  PSA شده است . یا خیر اغلب از آزمایش خون استفاده می شود.

—-همچنین ممکن است برای تشخیص عفونت یا . برای سیتولوژی ادرار و تعیین اینکه آیا سلول های بدخیم در ادرار وجود دارد .یا خیر ادرار برای کشت به آزمایشگاه فرستاده شود.

—-سایر آزمایشات نیز شامل یوروداینمیک(که در آن عملکرد ماهیچه ها و اعصاب دستگاه ادراری مورد بررسی قرار می گیرد) . سیستوسکوپی (که در آن پوشش مثانه مورد بررسی قرار می گیرد) یا ارزیابی مایع منی و اسپرم است.

—-به گزارش آسان طب بعد از معاینه و آزمایشات لازم ، متخصص اورولوژیست روش درمان بیمار را مشخص می نماید.

‫0/5 ‫(0 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

دکمه بازگشت به بالا