آمنیوسنتز چیست و عوارض آمنیوسنتز

آمنیوسنتز چیست ؟ مادران باردار همیشه نگران سلامتی جنین خود هستند. در دوران بارداری هم ازمایشهایی انجام میدهند تا مطمین شوند که جنینشان سالم است. ایا تابحال نام آمنیوسنتز را شنیده اید ؟ در این پست از سایت آسان طب اطلاعاتی را درباره و عوارض در اختیارتان قرار میدهیم. امیدواریم که استفاده کافی را ببرید.

آمنیوسنتز چیست ؟

به گزارش آسان طب آمنیوسنتر یک روش برای تشخیص بیماری‌ های جنین قبل از تولد او می باشد. به گزارش آسان طب کیسه آمنیون به کیسه‌ای میگویند که شبیه یک بالون است. طبق اطلاعات این کیسه جنین را احاطه می کند. همچنین جالب است بدانید که داخل این کیسه از مایع آمنیون پرشده است و جنین در آن شناور است. مایع آمنیون مانند یک ضربه‌گیر عمل می‌کند و از چسبیدن جنین به دیواره رحم جلوگیری خواهد کرد. همچنین حرکات جنین در این کیسه امکان پذیر است . ( آمنیوسنتز چیست ؟ )

با آمنیوسنتر میتوان بیماریهای جنین قبل از تولد را تشخیص داد.طبق بررسی های بدست آمده مقدار کمی از مایع آمنیوتیک توسط سرنگ‌های مخصوص از طریق پوست شکم کشیده خواهد شد. همچنین داخل این مایع سلول‌های جنینی وجود دارد. این سلول‌ها حاوی اطلاعات ژنتیکی مهمی درباره کاریوتیپ جنین می باشد.

پیشنهاد ما : انواع سقط جنین و علل سقط در زنان

به گزارش مجله پزشکی آسان طب کاریوتیپ تصویری از کروموزوم‌های داخل سلول است که تعداد، اندازه و شکل کرموزوم‌ها را به نمایش می گذارد. به این ترتیب می‌توان نقائص کروموزومی که باعث تولد نوزاد نابهنجار می‌شود،‌ را شناسایی کرد. ( آمنیوسنتز چیست ؟ )

همچنین باید بدانید که آمنیوسنتز بین هفته‌های 15 تا 17 بارداری انجام میشود و حدود 15 تا 30 دقیقه زمان خواهد برد. در این روش پزشک بعد از ضدعفونی کردن و بی‌حس کردن پوست شکم با استفاده از سونوگرافی محل قرار گرفتن جفت و جنین را تعیین می‌کند . سپس با یک سوزن باریک و بلند از روی دیواره شکم وارد حفره آمنیون شده و 30 سی‌سی از مایع را داخل سوزن مخصوص می‌کشد و برای غربالگری به آزمایشگاه می‌فرستد. نتیجه آزمایش 2 تا 3 هفته بعد ارائه می گردد. لازم به ذکر است که آمنیوسنتز قبل از هفته 14 صورت نمی‌گیرد چون مقدار مایع کافی نمی باشد.

آمنیوسنتز چیست و عوارض آمنیوسنتز
آمنیوسنتز چیست و عوارض آمنیوسنتز

آمنیوسنتز برای تشخیص کدام بیماریهاست ؟

آمنیوسنتز برای تشخیص بیماریهای زیر و سایر بیماری ها استفاده می شود :

•یکی از بیماریهایی که آمنیوسنتز تشخیص میدهد سندرم داون و سایر اختلالات کروموزومی می باشد.

•همچنین آمنیوسنتز میتواند سبب تشخیص اسپاینا بیفیدا (نقص در تشکیل کامل ستون فقرات و بیرون‌زدگی نخاع)، آننسفالی (اشکال در تشکیل کامل مغز)، و سایر نقائص ساختمان بدن هنگام تولد شود.

•ناسازگاری گروه خون Rh یکی دیگر از مشکلاتی است که تشخیص داده می شود.

•عدم بلوغ کامل ریه‌ها در جنین را با آمنیوسنتز شناسایی کنید. ( آمنیوسنتز چیست ؟ )

عوارض آمنیوسنتز چیست ؟

عوارض آمنیوسنتز قابل تامل است. به گزارش آسان طب آمنیوسنتز با خطراتی همراه میشود.

صدمه دیدن جفت و جنین و عفونت از جمله عوارض آمنیوسنتز است که این عوارض ممکن است ادامه بارداری را به خطر بیندازند. اگر مادر RH منفی (گروه خون منفی) باشد تزریق آمپول روگام لازم است. ( آمنیوسنتز چیست ؟ )

همچنین باید بدانید که در طول آمنیوسنتز فرد کاملا هوشیار است. نیاز به بی‌هوشی یا بی‌حسی نیست. با درد و ناراحتی هم همراه یست . ولی گاهی اوقات هنگام استفاده از سوزن ممکن است درد کمی بوجود اید. بعد از پایان آمنیوسنتز مادر باید حدود 20 دقیقه استراحت کند. آمنیوسنتز احتمال سقط جنین را یک درصد بیشتر میکند.

آموزش تفسیر نتیجه آمنیوسنتز

جواب منفی آمنیوسنتز : جواب منفی این ازمایش نشان‌دهنده این است که جنین مشکل کروموزمی ندارد. البته همه نقایص جنینی با آمنیوسنتز قابل تشخیص نمی بادش. برخی از نقائص جنینی تنها با بررسی پس از تولد قابل شناسایی می باشد. ( آمنیوسنتز چیست ؟ )

جواب مثبت آمنیوسنتز : نیاز به بررسی‌های بیشتری وجود دارد و ممکن است جنین مشکل داشته باشد.

معرفی نمونه‌برداری از پرزهای جفتی ( آمنیوسنتز و cvs )

طبق بررسی های بدست امده در این روش با سوزن‌های بیوپسی از پرزهای جفتی نمونه‌برداری خواهد شد و بعد سلول‌ها کشت داده می‌شوند. مزیت CVS نسبت به آمنیوسنتز این است که  CVS در 8 هفتگی بارداری هم انجام می شود ، و می‌توان نقائص جنینی را زودتر تشخیص داد، اما عوارض CVS بیشتر است و احتمال بروز خون‌ ریزی و صدمه به جنین وجود خواهد داشت. ( CVS  و آمنیوسنتز چیست ؟ )

‫0/5 ‫(0 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

دکمه بازگشت به بالا