معرفی گیاه برگ انجیری ،یک گیاه مقاوم

گیاه برگ انجیری، گیاهی است از خانواده “آراسه” و زادگاه آن آمریکای جنوبی که برگ های آن سبز براق بوده که  با بزرگ تر شدن شکاف ها و دندانه های برگ عمیق تر و شکل برگ گیاه برگ انجیری به خود می گیرد. ریشه های هوایی آن منحصر به ریشه های نزدیک قاعده برگ ها است که باید به طرف خاک هدایت گردد. گیاه برگ انجیری گیاهی بسیار مقاوم  بوده و هوای گرم و مرطوب ایده‌آل گیاه برگ انجیری است. ما در این مطلب برای شما اطلاعات خواندنی از نحوه ی کاشت و نگهداری گیاه برگ انجیری تهیه کرده ایم.

گیاه برگ انجیری

گیاه برگ انجیریاین گیاه تغییرات درجه حرارت را به راحتی می‌پذیرد و ریشه‌های هوایی آنها احتیاج به تغذیه و تکیه‌گاه خزه‌دار دارند. برای افراد مبتدی گیاهی مناسب است. گیاه برگ انجیری برگساره‌ای (برگ زینتی) که منشاء آن جنگل‌های گرمسیری است، با محیط درون خانه به خوبی سازگار شده و در آب و هوای سرد نیز می‌تواند رشد کند. در شرایط مساعد محیطی نه تنها برگ‌های درشتی روی گیاه برگ انجیری ایجاد می‌شود، بلکه تمام گیاه می‌بالد و بزرگ می‌شود. گلدان گیاه برگ انجیری باید دارای زهکش خوب بوده و محیط کشت دارای پیت و ماسه کافی باشد. برگ‌های پهن و بزرگ برگ انجیری در بین گیاهان زینتی کاملاً مشخص است. برگ انجیری دارای ۵۰ گونه همیشه سبز بالا رونده است که به وسیله ریشه های هوایی خود که از گرهها خارج می شوند، به اجسام مجاور تکیه می کنند.

شرایط نگهداری گیاه برگ انجیری

گیاه برگ انجیرینور: نزدیک پنجره با نور غیرمستقیم، نیم‌سایه، نیم‌آفتاب نور دلخواه این گیاه است. مواظب اشعه مستقیم آفتاب باشید زیرا نور مستقیم آفتاب باعث سوختگی برگ‌ها می‌شود.

دما: اگرچه تا ۱۰ درجه مقاومت می‌کند ولی کمتر از ۱۳ درجه تحمل می‌کند. در زمستان در صورت افت دما اگر به گیاه خیلی کم آب بدهید، در مقابل سرما مقاومت می‌کند. در تابستان غبارپاشی کنید.

آبیاری: در بین دو آبیاری اجازه دهید سطح خاک گلدان خشک شود زیرا آب بیش از اندازه برای گیاه مضر است.

خاک: ترکیبی از خاک برگ (مقدار خاک برگ بیشتر باشد) کود آلی و خاک باغچه (گل‌رس) برای این گیاه مناسب است.

تکثیر گیاه برگ انجیری

گیاه برگ انجیری تکثیر گیاه برگ انجیری از طریق گرفتن قلمه است. قلمه‌ها از روی پایه مادری که در ۱۸ درجه سانتیگراد نگهداری می‌شوند هر دو تا سه ماه یک بار برداشت می‌شوند.

– قلمه‌های انتهایی دارای دو تا سه برگ هستند. این قلمه‌ها ظرف سه تا چهار هفته در گلخانه ریشه‌دار می‌شوند.

– قلمه‌های از ساقه یا یک برگ، این قلمه‌ها ظرف مدت هفت تا هشت هفته ریشه‌دار می‌شوند.

– قطعات ساقه بدون برگ که ظرف مدت سه ماه ریشه‌دار و برگ‌دار می‌شوند.

اگر پایه‌های مادری در محلی روشن و سایه آفتاب پرورش یابند، می‌توان تمامی مدت سال از روی آنها قلمه گرفت. در طول مدت بهار و تابستان و پاییز می‌توان از روی هر پایه دو قلمه ساقه و اگر این پایه‌ها در خاکی مناسبی در گلخانه کاشته شده باشند، چهار قلمه ساقه برداشت کرد و برای رشد و نمو قلمه‌های گیاه برگ انجیری درجه حرارت محیط حدود ۲۸ درجه و درجه رطوبت نسبی در حد اشباع باشد و همچنین بستر کاشت از خاکی بسیار سبک مثلاً سه‌چهارم تورب، یک‌چهارم ماسه یا دو‌سوم خاک برگ پوسیده و یک‌سوم ماسه تشکیل یابد. برای خاک گلدان به این مخلوط باید کود دامی اضافه شود. ریشه‌های نابجای گیاه برگ انجیری باید با سطح خاک در تماس باشد چون توسط این ریشه‌ها مواد غذایی دریافت می‌شود. برگ انجیری نیاز کمتری به کود‌های فسفری دارد و این کود در رشد و نمو گیاه اثر معکوس دارد.

عوارض و درمان گیاه برگ انجیری

گیاه برگ انجیری گیاه برگ انجیری متوقف است: نور کافی نیست، گلدان را به محل پرنورتری منتقل کنید.

 لکه‌های قهوه‌ای در وسط یا حاشیه برگ های گیاه برگ انجیری نمایان شده است: در آفتاب غبارپاشی کرده‌اید. عبور نور از قطرات آب به جامانده روی برگ‌ها مانند عبور از شیشه است که به برگ‌ها صدمه وارد می‌آورد. برای این منظور بهتر است در سایه غبارپاشی کنید و برگ‌های صدمه‌دیده را تا انتها قطع کنید.

بعضی از برگ‌ها شکاف طبیعی هم ندارند: گیاه از گونه دیگری است و عدم شکاف عمیق در برگ‌ها کاملاً طبیعی است.

 برگ‌ها بدشکل و شکافدار می‌شوند: گیاه را از محل پرتردد خارج کنید. صدمات فیزیکی عامل آن است.

لکه‌های سیاه و زخم‌مانند روی برگ‌هاست: هوا سرد است. گیاه را به محل گرم‌تری منتقل کنید.

برگ‌ها رنگ‌پریده‌اند: گیاه احتیاج به کوددهی دارد و از کمبود عناصر در خاک رنج می‌برد. هر سه هفته یک بار با کود مخصوص گیاه را تغذیه کنید.

 نوک برگ‌ها قهوه‌ای‌رنگ می‌شوند: گیاه تشنه است و فوراً آبیاری کنید. همیشه خاک سطح گلدان را بازدید کنید به خصوص در تابستان که نیاز آبی بیشتر است.

برگ‌ها رنگ‌پریده و سطح زیرین آنها دارای تار عنکبوت است: عامل آن کنه ریز قرمز است. گیاه را هر دو هفته یک بار سمپاشی کنید تا علائم برطرف شود. غبارپاشی زیر سطح برگ‌ها در کاهش آفت موثر است.

 زخم‌های سفید پنبه‌ای‌شکل روی برگ‌ها مشاهده می‌شوند: عامل آن حشره آفت است. با سم حشره‌کش دو هفته یک بار گیاه را سمپاشی کنید تا علائم برطرف شوند.

برگ‌های زیرین، زردرنگ و سپس قهوه‌ای می‌شوند که شدت آن در زمستان بیشتر است: آبیاری بیش از اندازه عامل آن است. اجازه دهید سطح خاک گلدان در فاصله دو آبیاری کاملاً خشک شود سپس آبیاری را با مقدار کمتری انجام دهید. هر دو هفته یک بار آبیاری کافی است.

 برگ‌ها خشک و چروک‌دار هستند: گیاه تشنه و هوا خشک است. فوراً آبیاری کنید.

از عوارض و درمان گیاه سرخس بیشتر بدانیم.

منبع: https://mag.asanteb.com

‫0/5 ‫(0 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code

دکمه بازگشت به بالا