گل فلامینگو یک گل بسیار زیبا از آمریکای جنوبی

سوال اولی که پیش میاد، اصلا چرا ما باید گل فلامینگو را در منزل داشته باشیم؟ این نوع گل هوا را تصفیه و مواد شیمیایی که در هوای خانه موجود است را جذب کرده و همچنین هوا را مرطوب می‌کند. از نظر زیبایی یکی از جذابیت‌های هر گیاهی که در فضای خانگی وجود دارد گل دهی آن است، این گیاه یک گل دهی طولانی مدت سه ماهه در طول سال دارد، فصل گل دهی این گیاه از اواخر بهار شروع شده و تا انتهای تابستان ادامه دارد. گل فلامینگو یک گیاه همیشه سبز می‌باشد!

گل فلامینگو

آشنایی با گل فلامینگو

هشدار: برگ‌های گل فلامینگو مصرف غذایی نداشته و سمی است و همچنین بهتر است این گیاه دور از دسترس کودکان نگهداری شود. گل فلامینگو بصورت بومی در امریکای جنوبی که از شمال مکزیک تا شمال آرژانتین و در بخش هایی از کارائیب وجود دارد، نام علمی این نوع گل، آنتوریوم آندرانوم است، برگ های ضخیم و چرمی شکل این گل زیبا، قلبی شکل است که در وسط این برگ‌ها یک درفش وجود دارد. این درفش‌ها ممکن است به یکی از رنگ‌های زرد ارغوانی و یا سبز روشن باشد، این نوع درفش بصورت عمودی در مرکز گل به رنگی متفاوت و جذابتر از برگ‌ها قرار دارد. گل فلامینگو ممکن است قرمز، سفید و یا صورتی باشد ارتفاع این گیاه حداکثر بین 60 تا 90 سانتیمتر است.

نکته‌هایی برای مراقبت از گل فلامینگو

گل فلامینگو چون بومی مناطق معتدل استوایی امریکای جنوبی هست بیشتر به سایه علاقه دارد تا نور خورشید و به همین علت بهتر است که در داخل خانه نگهداری شود و فقط در ساعت‌های ابتدایی روز یا عصر در مقابل نور خورشید قرار بگیرد، در کل این گیاه رشد آهسته‌ای دارد اما در محیط مرطوب و یا فصل بهار سریع‌تر رشد می‌کند.

نحوه آبیاری این نوع گل زیبا

این نوع گیاه به آبیاری منظم نیاز دارد، دو بار در هفته کفایت می‌کند به این صورت که خاک پای گیاه نباید خشک شود و همچنین نباید خیس باشد، آبیاری مناسب برای این نوع گیاه طوری هست که خاک مرطوب باشد البته اسپری کردن آب بصورت روزانه بر روی گیاه را نباید از یاد ببریم و دقت داشته باشید که در فصل سرد سال نیاز به آبیاری کمتر هست.

خاک مورد نیاز

به خاک سبک نیاز دارد، مخلوطی از خاک برگ و شن یک محیط مناسب را برای گیاه ایجاد می‌کند.

دمای گرم و مرطوب مناسب گل فلامینگو

گل فلامینگو

زیستگاه اصلی گل فلامینگو جنگل‌های استوایی بوده و همان شرایط را نیاز دارد گرم و مرطوب، اما سایه و یا نور مستقیم خورشید، مناسب این گیاه نیست همین جا گفتن این نکته خالی از لطف نیست اگر گیاه گل نداد نشان دهنده این موضوع می‌باشد که گیاه نور کافی دریافت نمی‌کند و بهتر است که در معرض نور بیشتری قرار بگیرد، این نوع گیاه در برابر سرما مقاوم نیست و در دمای پایین خشک می‌شود.

هرس این نوع گل

هرس گل فلامینگو در فصل بهار انجام شده و با هرس کردن شاخ و برگ اضافی انجام می‌شود البته در ابتدای رشد گیاه اگر نوک ساقه‌ی اصلی چیده شود باعث رشد بیشتر ساقه‌های فرعی می‌شود.

کود دهی گل فلامینگو

زمان مناسب برای کود دهی این گیاه از اسفند ماه تا اواسط آذر می‌باشد، 2 گرم در لیتر هر سه هفته یکبار. به این نکته توجه داشته باشید اگر دانه‌های گیاه را کاشتید و سبز نشدند یکی از علت‌هایش می‌تواند ضعیف بودن خاک باشد که نیاز به یک کود دهی مناسب دارد.

سم پاشی

با توجه به اینکه شرایط مساعد برای رشد این گیاه شرایط مرطوب است یکی از مشکلاتی که امکان دارد بوجود بیاید رشد قارچ‌ها بر روی برگ و ساقه‌ی گیاه است برای مثال وقتی لکه‌های قهوه‌ای روی برگ یا ساقه‌ی گیاه مشاهده کردید از محلول قارچ کش استفاده کنید اما برای ضایعات سفید رنگ که نشان دهنده‌ی آفت‌های حشره‌ای هستند باید از سموم ضد حشره هر سه هفته یکبار استفاده کنید.

تکثیر گیاه فلامینگو

تکثیر این نوع گل می‌تواند بوسیله‎ی پا جوش انجام شود و همچنین بوسیله‌ی کاشت دانه‌ی گیاه نیز می‌تواند تکثیر شود. کاشت پاجوش در فصل بهار باید انجام شود، گیاه را از گلدان خارج می‌کنیم پا جوش ها را بدون آسیب زدن به ریشه از ساقه‌ی اصلی جدا کرده و در خاک می‌کاریم. کاشت بوسیله‌ی دانه به این صورت هست که دانه را در کمپوست می‌کاریم و بعد از یک ماه و نیم تا دو ماه شاهد جوانه زدن گیاه خواهیم بود.

منبع: https://mag.asanteb.com

‫0/5 ‫(0 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code

دکمه بازگشت به بالا