آشنایی با گیاه کالادیوم ، گیاه معروف به فیل گوش

 گیاه کالادیوم یا فیل گوش عضو خانواده‌ی گل‌های شیپوری بوده و از نظر تنوع رنگ‌ها کم نظیر است. برگ‌های گیاه کالادیوم شبیه گوش فیل است و از اوایل بهار تا اواخر پاییز باقی می ماند. نوع وحشی این گیاه ۴۰ تا ۹۰ سانتی متر قد دارد و برگ‌هایش ۱۵ تا ۴۵ سانتی متر رشد می کند. گیاه کالادیوم دارای ترکیب رنگ بسیار متفاوت است و برگ های گیاه کالادیوم مانند سنیزه و دارای دم برگ بلند می باشد. نام علمی گیاه Caladium Picturatum، از خانوده Araceae است که این جنس دارای ۱۵ گونه مختلف بوده و تماما چند ساله است و در گلخانه پرورش داده می شوند. گیاه کالادیوم (فیل گوش) این گیاه در شرایط مطلوب در آپارتمان هم قابل نگهداری است که شرح آن در پی می آید در برخی نمونه ها تنها رگبرگ ها رنگی شده وبقیه برگ های گیاه کالادیوم ممکن است سفید باشند. به هر حال جلوه هایی از رنگ های متنوع را می توان در واریته های مختلف مشاهده نمود.

شرایط محیطی مورد نیاز گیاه کالادیوم 

گیاه کالادیومنور مورد نیاز: جهت حفظ رنگ ها و نقوش برگ، نور کامل احتیاج است ولی مواظب اشعه ظهر و اشعه مستقیم آفتاب باشید.

دما مناسب: ۲۴ درجه سانتیگراد در تابستان و ۱۶ درجه در زمستان نیازهای حرارتی این گیاه است، در صورتی که نگهداری گلدان فقط به خاطر حفظ ساقه های زیرزمینی است در درجه حرارت پائین تر و حدود ۱۳ درجه نگهداری شود.

نحوه آبیاری گیاه کالادیوم: تا زمانی که برگ دارد (بعضی مواقع فقط ریشه را نگهداری می کنند) گیاه را همیشه مرطوب نگه دارید، در تابستان ۲ تا ۳ بار در هفته و در زمستان چنانچه گیاه فاقد برگ است آبیاری را متوقف کنید، گیاه در زمستان به آبیاری نیاز دارد.

رطوبت مورد نیاز گیاه کالادیوم: غبارپاشی برای این گیاه مضر است، چون برگ ها صدمه می بینند، اگر چه کالادیوم نیاز به رطوبت شدید دارد ولی غبارپاشی به برگ ها صدمه می زند، جهت تأمین رطوبت زهکش گلدان را بازدید و آن را داخل گلدان بزرگتری قرار دهید، حد فاصل بین دو گلدان را با پیت یا خزه مرطوب متراکم پر نموده و در زمان آبیاری گلدان خزه ها را نیز با میزان کمی آب مرطوب کنید.

تغذیه: گیاه کم توقع است، نصف میزان توصیه شده از طرف فروشنده یا سازنده کود گیاهان زینتی جهت تغذیه کافی به نظر می رسد. کود مورد نیاز این گیاه را متوان هر دو هفته یکبار از بهار تا آخر تابستان به مقدار ۲ گرم در لیتر مورد استفاده قرار داد.

نوع خاک: یک قسمت پیت و یک قسمت خاک لیمونی بهترین محیط رشد ریشه است. همچنین مخلوطی از خاک برگ، کود حیوانی و ذغال چوب وقطعات بسیار کوچک آجر، جهت نفوذ پذیری و تهویه، خاک مناسب کالادیوم است.

زمان تعویض گلدان گیاه کالادیوم: در اواخر زمستان ساقه های زیر زمینی را از گلدان خارج کنید و در گلدان دیگر کاشت کنید.

تمیز نمود ن برگ های گیاه کالادیوم: جهت تمیز نگه داشتن گیاه کالادیوم از برس مخصوص و نرم استفاده کنید، مالش با پارچه یا اسفنج یا استفاده از مواد براق کننده به برگ های حساس گیاه صدمه می زند.

بیماری ها و عوارض مربوط به گیاه کالادیوم، رفع و درمان آنها

گیاه کالادیومرشد ضعیف و برگ ها ریز هستند: نور کافی نیست، گیاه به محل روشنتری منتقل شود و یا احتیاج به تغذیه مصنوعی دارد که هر سه هفته یکبار طبق دستور عمل نمایید.

برگ ها چروکیده و خشک می شوند: هوا خیلی گرم و یا گیاه تشنه است، گیاه را آبیاری و غبارپاشی کنید.

برگ ها شکاف بر می دارند: گیاه را از محل شلوغ دور کنید، به جا ماندن رطوبت و قطرات آب روی برگ ها هم میتواند عامل این عارضه باشد.

سفیدکهای قارچی روی ساقه های گیاه کالادیوم زیرزمینی مشاهده می شوند: آبیاری بیش از اندازه است، اجازه دهید سطح خاک در فاصله بین دو آبیاری خشک شود سپس آبیاری کنید، زهکش را بازدید کنید.

لکه های قهوه ای در وسط برگ های گیاه کالادیوم نمایان می شود: مواد براق کننده شیمیایی یا آفتاب مستقیم عامل این عارضه است، گیاه را به محل بهتری منتقل کنید، از مواد براق کننده استفاده نکنید.

رنگ برگ ها ضعیف است: نور کافی نیست، گیاه را به محل روشنتری منتقل کنید،گیاه نیاز به نور کامل دارد.

حاشیه برگ ها قهوه ای و چین و چروک دار می شوند: هوا کمی سرد است، گیاه را به محل گرم تری منتقل کنید.

برگ ها و ساقه ها خود را می اندازند، چروک دار و خشک می شوند: هوا خیلی سرد است، گیاه را به محل گرمتری منتقل کنید، این عوارض در پاییز طبیعی است، چون گیاه به زمستان گذرانی می رود.

برگهای کمرنگ در گیاه کالادیوم به دلیل کافی نبودن نور می باشد. باید گیاه کالادیوم رابه محل روشن تری منتقل کنید. اگر مشاهده کردید برگها و ساقه ها بدشکل و چسبناک شده‌اند و حشرات سبز رنگی روی آن وجود دارند، گیاه را با سم حشره کش نفوذی هفته‌ای یک بار سمپاشی کنید. در اثر هوای سرد نیز حاشیه برگها قهوه ای و چین و چروک دار می شود و ساقه ها و برگها خود را می اندازند. این عوارض در پاییز طبییعی است، چون گیاه به سمت زمستان گذرانی می رود.

از گیاه برگ انجیری بیشتر بدانیم.

منبع: https://mag.asanteb.com

‫0/5 ‫(0 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code

دکمه بازگشت به بالا