هر آنچه که بلغمی مزاج ها باید بدانند

بلغمی مزاج ها از افرادی هستند که دارای مزاج بلغمی بوده و ویژگیهای خاص خود را دارند. این افراد اکثرا پوستی روشن و موهای بوری داشته و مزاج شان سرد است. این افراد اکثرا چاق بوده و استخوان بندی ریزی دارند. ناخن هایشان روشن و تکلمشان کند است. در این بخش از مجله پزشکی اسان طب درباره بلغمی مزاج ها اطلاعاتی را تقدیم تان می کنیم.

بلغمی مزاج ها

بلغمی مزاج ها

میزان بلغم در انسان سالم یک درصد است و چون سبک‌تر از سودا و دم است معمولاً حجام در اولین خون‌گیری فرد بلغمی شاهد خون شفاف و کم مایه‌ای است، بلغم مثل کشک یا سفیده تخم مرغ بوده و مربوط به سیستم لنفاوی یا سیستم ایمنی است و از جنس آب و سرد و تر است، افراد بلغمی به علت سردی این مزاج دارای رنگ پوستی روشن، بور و یا حتی پوست سفید و موهای بور یا سفید می باشند.

ویژگیهای ظاهری بلغمی مزاج ها

هیکل: بلغمی مزاج ها معمولا هیکلی درشت و قدی کوتاه دارند و استخوان بندی آنها نسبتا ریز است. تپل و چاق با چربی زیاد و استعداد بالای چاقی هستند، اگر چه ممکن است بعضی از آنها لاغر باشند. چاقی شکمی دارند و ممکن است کمی چاقی از ناحیه پهلو هم داشته باشند و بافت بدنی آنها بیشتر چربی است تا ماهیچه. یک فرد بلغمی را نمی توان خیلی لاغر کرد و اگر این فرد لاغر استخوانی شود، مریض می شود. چربی بدن این افراد بر اثر خوردن مواد سرد و تر بیشتر می شود. قفسه سینه آنان غیر فراخ بوده ولی سینه درشت است. شانه ها حالت افتادگی دارند و مفاصل شان قابل رؤیت نیست. معمولا دارای ورم در مچ پا هستند.

پوست: به گزارش مجله پزشکی آسان طب دارای پوست روشن و شفاف هستند. پوست چهره و بدن آنان سفید و رنگ پریده است و منافذ ریزی دارد. پوستشان سرد و مرطوب، نرم و شل بوده و گاهی به علت رطوبت زیاد، در ناحیه زیر چشم و زیر گلو دچار چین خوردگی می شود. کف دست و پایشان سرد است. در صورتی که رطوبت در بدنشان غلبه کند، پوست صورت حالت افتادگی پیدا می کند.

مو: موهای کم پشت، نرم، نازک، صاف و لخت به رنگ روشن و شفاف هستند که معمولا به رنگ بور، خرمایی یا قهوه‌ای روشن است. سرعت رشد موها کم بوده، ریزش زیاد دارند و زود سفید می شود. بدنشان هم کم مو یا دارای موهای کم و نازک است. هر چه سردی و تری مغز بیشتر باشد، موها روشن تر است. نوزادان سرد مزاج در رحم مادر موی چندانی ندارند. به همین دلیل نوزادان در اروپای شمالی بی مو به دنیا می آیند، در حالی که نوزادان مناطق گرمسیر با موی تیره و انبوه متولد می شوند.

ناخن: رنگ ناخنهای بلغمی مزاج ها  روشن است.

تعریق: پوست آنان دارای منافذ ریز است، بنابراین تعریقشان کم بوده و در صورت تعریق، عرق سرد می کنند.

رگها: رگهای کوچک و غیر برجسته و پنهان دارند.

نبض: نبض سست، کم قدرت، کند، ضعیف، نرم و مبهمی دارند.

چشم: سفیدی چشم آنان سفید رنگ بوده و چشمانشان معمولا درشت، بی حال، بی فروغ، به حالت خمار و به رنگ روشن است. رطوبت زیاد باعث درشت شدن اندازه چشم و سردی زیاد باعث روشن شدن رنگ آن می شود. در صورتی که رطوبت در بدنشان غلبه کند، چشمانشان پف می کند.

دهان: تشنه نمی شوند. دهانشان خصوصا اول صبح ترش مزه یا بی مزه بوده، ترشح بزاق دهان زیاد است و ممکن است در خواب، آب دهانشان روی بالش بریزد.

زبان: بلغمی مزاج ها زبان آنها بزرگ و مرطوب بوده و صورتی باردار و صورتی مایل به سفید است.

بینی: معمولا بینی کوچکی دارند. ترشحات بینی آنان زیاد و رقیق می باشد.

قدرت بدنی: بلغمی مزاج ها انرژی و قدرت بدنی پایینی دارند، تنبل و بی حال هستند و زود خسته می شوند.

حرکات بدن: حرکات بدنیشان کند و بی نشاط است.

تکلم: کند، شل و کلمه به کلمه با صدای آرام و نارسا صحبت می کنند.

پوشش: در تمامی فصول سال سردشان است و بیشتر از دیگران لباس می پوشند.

سایر: معمولا دارای صورتی گرد، چشمانی درشت، بینی کوچک و چانه ظریفی هستند.

خواب: زیاد می خوابند و اغلب هنگام برخاستن از خواب همچنان احساس کسالت دارند. بلغمی مزاج ها در خوابهایی که می بینند معمولا رنگ های سفید، آب، رودخانه، برف و باران زیاد دیده می شود. همچنبن خواب پرواز در آسمان، حمل بار سنگین و چیزهای بدبو را می بینند. به دلیل زیادی بلغم در حنجره، در خواب زیاد خروپف می کنند.

گوارش: هضم ضعیف و معده نفاخی دارند، بلغمی مزاج ها معمولا یبوست ندارند و مواد دفعی بدنشان که شامل عرق و مدفوع و ادرار است کم رنگ و کم بو است. تحملشان در گرسنگی کم است، اشتهای زیادی دارند و معمولا توانایی زیادی در مهار اشتهایشان ندارند. بلغمی مزاج ها تمایل زیادی به مصرف گرمی ها مثل شیرینی و ادویه و همچنین خوراکیهای شور داشته، ولی تمایلی به خوردن سردی ها از جمله ترشی از خود نشان نمی دهند.

میل جنسی: میل و قدرت جنسی بلغمی مزاج ها  کم و با تداوم کم است.

بلغمی مزاج ها

بیشتر بدانید:

همه چیز در مورد افراد سوداوی مزاج

 

ویژگیهای شخصیتی بلغمی مزاج ها

بلغمی مزاج ها درونگرا، آرام، ملایم و کم حرف بوده و کمتر با دیگران دوست می شوند. روابط اجتماعی آنان چندان قوی نیست و گوشه گیری و تنهایی را بیشتر می پسندند.

بلغمی مزاج ها بی احساس، بی خیال و بی قید به اکثر مسائل بوده، همه چیز را راحت می گیرند و خود را درگیر چیزی نمی کنند. حسابگر، منطقی، محتاط، محافظه کار، میانه رو و گاهی ترسو بوده و بر خلاف دموی مزاجها اهل ریسک کردن نیستند. بی اراده و متاثر از دیگرانند.

آرام، صبور و صلح طلب بوده و رفتار بسیار مسالمت آمیزی با دیگران دارند. اهل سازشند و کم عصبانی می شوند. نیازمند محبت هستند و همیشه کوتاه می آیند.

بلغمی مزاج ها  گذشته نگر، واقع گرا و تجارت پیشه هستند، رفتارهای موذیانه دارند، آب زیرکاهند و با پنبه سر می برند. کارشان را با زبان پیش می برند و در محیطهای کاری زیرآبزنی می کنند.

سیاست دارند و اهل پنهان کاری اند. بلغمی ها حتی در هنگام عصبانیت هم منافع خود را از یاد نمی برند.

بلغمی مزاج ها معمولاً بی نشاط هستند، حرکاتی کند داشته و نسبت به محرکهای بیرونی بسیار کند هستند افزایش بلغم فرد را در کارهای روزمره کند می کند که باعث اعتراض دیگران می شود. این افراد به طور معمول بسیار دیر برای انجام کارها تصمیم می گیرند و حرکاتشان کند است، به طوری که حوصله اطرافیان سر می رود.

اگر بلغم غلبه کند، بدن سست شده و فرد تنبل، کسل کننده، بی حال و کم انرژی می شود. چندان قوی نیستند و از فعالیتهای بدنی زیاد و سریع اجتناب می کنند. بلغمی مزاج ها در راه رفتن معمولاً عقب می مانند و زود خسته می شوند.

بلغمی مزاج ها دقیق و منظم هستند و در ایجاد نظم، باحوصله عمل می کنند. کارهای روزمره را آرام، همراه با آرامش و حوصله انجام داده و پله به پله جلو می روند. پیشرفت آنان کند، اما مداوم است. البته غلبه زیاد بلغمی موجب به پایان نرساندن کارها می شود.

پیشنهادات برای بلغمی مزاج ها

مواد غذایی گرم و خشک غذاهای با طبع گرم و خشک مصرف کنند، خصوصا در فصول سرد سال.

از تمامی غذاها و نوشیدنی هایی که دارای مزاج سرد به ویژه سردو تر هستند، مخصوصا در هوای سرد و شبها پرهیز کرده و در صورت ضرورت و نیاز حتما به مقدار کم و با مواد غذایی گرم استفاده کنند.

بلغمی مزاج ها غالباً از نفخ معده و سردی سر دل رنج می برند که می توانند با ترک سردی ها و مصرف گرمی جات به سلامت معده و به طور کلی سلامت جسم خود کمک کنند. با روی آوردن به مصرفغذاهای با طبع گرم و خشک باعث تعدیل بلغم خود شده، از چاق شدن مفرط خود جلوگیری کرده و با مصرف مواد مسهل و تخلیه روده و معده از چاقی خود بکاهند.

توانایی هضم دستگاه گوارش بلغمی مزاج ها  کم است، بنابراین سعی کنند تنها روزی 2 وعده(صبح و ابتدای شب) غذا میل کنند. بلغمی مزاج ها  لازم است حداقل حدود 12-10 ساعت فاصله بین دو وعده غذا باشد. اگر در بین وعده های غذایی احساس گرسنگی کردند، مقداری مقداری خرما یا عسل یا خوراکیهای متناسب با مزاجشان میل کنند. روزه و کم خوری برای آنان مفید است.

از مصرف آب، نیم ساعت قبل از غذا تا 3 ساعت پس از غذا خودداری شود.

از خواب و استراحت بیش از اندازه که موجب افزایش سردی و تری می شود، پرهیز نمایند. حداکثر 8 ساعت خواب در شبانه روز مناسب است، اگر چه بهتر است که این مقدار کمتر شود. خوابیدن در طی روز و همچنین یک ساعت قبل از غروب برای بلغمی مزاج ها  بسیار مضر است.

‫3.3/5 ‏‫(7 نظر)‬

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

‫4 دیدگاه ها

  1. سلام. دقیقا من هم همینطور که ذکر کردین هستم. بلغمی مزاح و سفید رو با چربی اضافه تنبل و خوابالو و … ممنون از توضیحات دقیقتون

  2. من دقیقا تمام مواردی که گفتین دارم . به غیر از اینکه نوشتین افراد بلغمی اشتهای زیادی دارن . من کم اشتها هستم ولی دائم وزن اضافه میکنم . ممنون از مطلب خوبتون . من چند تا مظلب خوندم ولی مقاله شما از همشون کامل تر تر و دقیق تر بود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا