Notice: fwrite(): write of 661 bytes failed with errno=122 Disk quota exceeded in /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php on line 43
عارضه ی تاندنیت و بورسیت به چه می گویند – مجله آسان طب

عارضه ی تاندنیت و بورسیت به چه می گویند

در این مطلب می خواهم از دو بیماری که دارای اسم های ناآشنا اما شبیه به هم هستند بیشتر صحبت کنم, عارضه ی تاندنیت و بورسیت، دو بیماری شایع سیستم عضلانی – اسکلتی هستند که معمولاً در نتیجهٔ انجام فعالیت های تکراری ایجاد میشوند که در بحث تاندنیت و بورسیت بیماری آرنج تنیس بازان، یکی از شایعترین انواع تاندنیت هاست. هرچند تاندنیت و بورسیت دردناک، ناراحت کننده و بعضاً باعث بی تحرکی اندام هستند، با مراقبت و پیشگیری صحیح، در مجموع بیماریهایی جدی تلقی نمی شوند. از آنجا که درمان هر دو تاندنیت و بورسیت حالت مشابه است، هر دو را یکجا مورد بحث قرار میدهیم.

بیماری تاندنیت و بورسیت

تاندنیت و بورسیت

تاندنیت اصولا به التهاب یک تاندون (زردپی) اطلاق می شود که بافتی نواری و محکم، سفید و لیفی است که عضله را به استخوان متصل می کند. رشته های عضلانی در یک انتها با هم یکی می شوند و زردپی را تشکیل می دهند و در طرف مقابل به استخوان می چسبند. زمانی که تاندون ملتهب می شود، که معمولا این اتفاق بر اثر ضربخوردگی یا کشیدگی (استفادهٔ بیش از حد، پارگی، کشش و رگ به رگ شدن زردپی) می دهد، متورم و دردناک میگردد و حرکت آن مختل می شود که این حالت را تاندنیت می نامند. تاندون عملاً ممکن است از استخوان گسیخته شود که منجر به پارگی تاندون می شود. تاندونهایی که بیش از همه آسیب می بینند تاندون آشیل (پشت قوزک)، تاندون عضلهٔ دوسر (جلو شانه)، تاندونهای بلند و کوتاه شصت، تاندون بالای کشکک (در زانو)، تاندون عضلهٔ درشت نی خلفی (در داخل پا)، آرنج و گروه تاندونهای شانه هستند. بورسیت زمانی رخ میدهد که بورس (ساک یا کیسه ای محتوی مایع روغنی زلالی که مفاصلی از قبیل شانه را احاطه و حفاظت میکند) ملتهب می شود. بورسیت ممکن استت ناشی از ضربه (تروما)، رگ به رگ شدن، عفونت یا آرتریت باشد. شایعترین محلهای بورسیت شانه، لگن، آرنج و زانو هستند.

علل ایجاد تاندنیت و بورسیت

تاندنیت و بورسیت

شایعترین علت تاندنیت و بورسیت فشار بیش از حد روی تاندون یا بورس است که حرکات تکراری نظیر آنچه در ورزشی رخ میدهد، ممکن است منجر به این دو بیماری شود. یک راه برای پیشگیری از ایجاد این دو بیماری، گرم کردن کافی پیش از تمرین یا ورزشی کردن است. این کار منجر به انعطاف پذیرشدن تاندونها و عضلات میشود و احتمال رگ به رگ شدن را کاهش می دهد. در ابتدای شروع یک تمرین معمول ورزشی، باید آن را با سرعتی معقول آغاز کنید. شایعترین بیماریها در میان تاندنیت و بورسیت، بورسیت شانه، تاندنیت آرنج و ناراحتیهای زانو است. اغلب این شکایات به ورزشی یا تمرینهای ورزشی مربوط می شود.

پیشگیری و درمان تاندنیت و بورسیت

تاندنیت و بورسیت

با اصلاح یا تغییر نوع حرکاتشان و به کمک روش رایس و با تغذیهٔ مناسب و کافی می توانند مشکلات مزمن خود را برطرف کنند. اصلاح یا تغییر نوع حرکات به این معنی است که نباید حرکتی را که منجر به درد و ناتوانی می شود، تکرار کرد. اگر به هنگام دویدن، زانوهای شما دچار اشکال می شود، مجبورید تا زمانی که وضع زانوهایتان بهتر شود، ورزش دیگری را جایگزین کنید و حتی در آن صورت نیز مجبورید تمرینهایتان را به طور منظم تغییر دهید تا وضعیت شما بدتر نشود. برای مثال، اگر به ورزش دو و میدانی می پردازید و درد شما حاد است، باید دویدن را متوقف کنید. بعد از مدتی پس از کاهشی درد،میتوانید مجدداً دویدن را آغاز کنید، اما گاهی به طور متناوب دویدن را با شنا یا دوچرخه سواری جایگزین کنید. در صورتی که به بیماری آرنج تنیس بازان مبتلا شده اید، به توصیه های یک متخصص ورزشی نیاز دارید تا نوع ضربه های شما را در بازی به گونه ای اصلاح کند که مفصل شما مدام تحت فشار نباشد. مشغول انجام هر کاری که هستید، اگر به نگام ورزش احساس درد می کنید – چه درد جدید و چه عود یک درد قدیمی – سعی نکنید که علیرغم درد به ورزش خود ادامه دهید.

ممکن است این کار به پارگی تاندون منجر شود و انجام جراحی را ایجاب کند یا توقف همیشگی فعالیت شما را بدنبال داشته باشد. بسیاری از مشکلات زانو که براثر دویدن ایجاد می شود در واقع به علت حالتی است که چرخش پاها به خارج نامیده می شود. این بدان معنی است که وزن شما به طور یکسان روی پاها تقسیم نمی شود. دویدن هم باعث تشدید مشکل می شود و زانو را تحریک میکند.

منبع: https://mag.asanteb.com

‫0/5 ‫(0 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

Notice: fwrite(): write of 661 bytes failed with errno=122 Disk quota exceeded in /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php on line 43

Fatal error: Uncaught wfWAFStorageFileException: Unable to verify temporary file contents for atomic writing. in /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php:52 Stack trace: #0 /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php(659): wfWAFStorageFile::atomicFilePutContents('/home/magasante...', '<?php exit('Acc...') #1 [internal function]: wfWAFStorageFile->saveConfig('livewaf') #2 {main} thrown in /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php on line 52