موز غذای کامل است

خواص موز برای سلامتی بسیار است. موز دارای انواع ویتامین ها و مواد معدنی مانند ویتامین آ ، فسفر ، آهن و … می باشد که بدن به آن نیاز دارد. حتی پوست موز هم دارای مواد مغذی برای بدن و پوست است. موز آنقدر خاصیت دارد که میتوانید از آن به عنوان یک غذای کامل استفاده کنید.

خواص موز 

خواص موز 

از موز می توان به عنوان یک وعدۀ غذایی استفاده کرد. موز غذای کامل است. چرا که سرشار از ویتامین آ، ب، ث و قند می باشد. هم چنین دارای آهن، فسفر، روی، پتاسیم و منیزیم می باشد. موز غذای کامل است و جزء غذا های درجه اول به حساب می آید اما اگر خوب جویده نشود در معده تخمیر شده در نتیجه گاز تولید می کند به همین جهت است که باید آن را به خوبی جوید و با آب دهان مخلوط کرد. در کشورهای فلیپین، مالزی، فرانسه و دیگر کشورهای اروپایی، مناطق استوایی، آفریقا و هم چنین آسیا مردم از کوچک و بزرگ این میوه را غذای اصلی خود می دانند. برای آشنایی بیشتر در آسان طب با ما همراه باشید.

قدرت غذایی موز

یک موز تازه و رسیده به اندازۀ یک کیلو گوشت خاصیت دارد .در حالی که موز خشک به اندازۀ دو برابر این مقدار گوشت ارزش غذایی آن زیاد تر می شود. با وجود این، از لحاظ چربی و کلسیم فقیر است. اگر آن را با غذاهای دیگر ترکیب کنیم خوراک کاملی مثل نان به وجود می آید. به عنوان مثال مقدار کلسیم شیر 12 برابر موز و مقدار آهن این میوه 3 برابر شیر می باشد. اگر این دو را با هم ترکیب کنیم علاوه بر این که غذای مرکب خوشمزه ای خواهد شد از لحاظ غذایی بی اندازه مقوی است.

اگر این میوه به کودکان داده شود استخوان بندی آن ها را توسعه داده و رشد آن ها را تسریع می کند و می توان از آن به عنوان یک وعده غذایی برای کودکان خود استفاده کنید.

هم چنین از لحاظ مواد و ارزش غذایی، این میوه 28 درصد انرژی و سیب زمینی دارای 23 درصد انرژی می باشد. اشخاص خسته و ضعیف که بخواهند خود را تقویت کنند باید به دستور زیر این غذای مقوی را با این میوه درست کرده. مدت هشت روز ساعت یازده صبح آن را مصرف کنند.

یک موز رسیده و تازه را پوست کنید. دو قاشق سوپ خوری عسل و یک قاشق سوپ خوری خامه تازه را در هم حل کرده و میوه را در آن بیندازید و ان را به مخلوط عسل و خامه آغشته کنید. پس از ده دقیقه بخورید.

از پوست آن هم می توان برای درمان زگیل بهره برد. ابتدا آن را پوست کنید. قسمت داخلی پوسته را بر روی زگیل قرار دهید. با یک تکه پارچه تمیز روی آن را بپوشانید. به آرامی زگیل برطرف  می شود.

خواص موز 

آیا دیر هضم شدن موز واقعیت دارد؟

گاهی شنیده می شود کسانی می گویند موز ثقیل است و یا دیر هضم می شود. در اینجا باید این موضوع را توضیح داد که هضم شدن آن بستگی به رسیده بودن یا نرسیدن آن دارد. موز رسیده زود هضم می شود . نشانۀ ظاهری آن این است که پوستش زرد و مایل به قهوه ای می باشد. موزی که پوست آن زرد و قهوه ای هم چنین خوب رسیده باشد دارای حداکثر مقدار مواد اصلی غذایی است. اگر چنین میوه ای خوب جویده شود ضعیف ترین معده ها هم آن را تحمل کرده و هضم آن هیچ گونه زحمتی نخواهد داشت. اما اگر پوست آن سبز باشد. و نارس مصرف گردد موجب سوء هاضمه و یبوست خواهد گردید. مصرف موز برای اشخاصی که مبتلا به دیابت(قند) و یبوست می باشند به شدت ممنوع است.

‫5/5 ‫(1 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

دکمه بازگشت به بالا