هضم و جذب مواد غذایی در بدن چگونه است ؟

جذب مواد غذایی در بدن موضوع این بخش از مجله پزشکی آسان طب است. در کنار اینکه مواد غذایی مفید باید وارد بدن ما شود، باید بخوبی هم جذب بدن شده و هضم شود. وگرنه به سلامتی ما آسیب می زند. در این مقاله از آسان طب با عملکرد هضم و جذب در بدن آشنا میشویم.

جذب مواد غذایی در بدن
جذب مواد غذایی در بدن

جذب مواد غذایی در بدن

به طور کلی انسان به انواع مواد غذایی احتیاج دارد و مطالعه ترکیبات متنوع غذاها به خویی نشان میدهد که میان غذا و احتیاجات مداوم بدن انسان تناسبب کامل موجود است.

باکتریها، در روده، مواد غذایی هضم نشدهٔ باقیمانده را که تنها حدود پنج درصد مواد غذایی مفید دارد، تخمیر میکند. باکتریهای موجود در روده، مقدار کمی ویتامین های K و بیوتن میسازد که در مرحله بعد جذب خون می شود. تخمیر باکتریایی روزانه حدود ۵۰۰ میلی لیتر گاز (گاز یا هوای خروجی از مقعد) تولید می کند. این گاز شامل: هیدروژن، نیتروژن، متان، سولفید هیدروژن و دی اکسید کربن است. میزان کم این گازها تأثیرات جسمانی خاصی بر بدن ندارند.

اما، گازهای اضافی می تواند باعث دردهای شدید شکمی شود که اغلب در اثر مصرف مقدار زیاد حبوبات یا محصولات لبنی به وجود می آیند. چنین غذاهایی به شکل قندهای هضم شده به مقدار بیشتر از حد طبیعی، گازهای روده ای، ایجاد میکنند موکوس تنها ترشح مهم رودهٔ بزرگ است که از دیوارهٔ رودهای محافظت کرده و به حفظ حالت مدفوع نیز کمک می کند.

فرایند هضم و جذب مواد غذایی در بدن

در فرایند هضم، عمل هضم غذا کاملاً به صورت غیرارادی کنترل می شود و تنظیم هورمونی و عصبی فوق العاده دقیق آن به ثبات نسبی محیط داخلی بدن کمک می کند.

پلی پپتیدها و پلی ساکاروئیدها به واحدهای ریز کوچکتری شکسته می شوند تا به منظور جذب در خون وارد سلول های اپیتلیال پرزهای رودهای شوند. چربیها که به وسیله صفرا به صورت ذرات معلق در می آیند، برای آنکه توسط پرزهای روده ای جذب شوند، به اسید چرب و واحدهای ریز، مونوگلیسرید هیدرولیز می شوند.

در سلول های اپی تلیال این پرزها، تری گلیسریدها مجدداً ساخته و ترکیب می شود تا در مایعات لنفاوی تراوش کنه. بیستم شعصحبت خودکار، مجرای معدی – رودهای را کنترل می کند.

سیستم براسمپاتیکی به طور کلی فعالیت روده را زیاد می کند در حالیکه سیستم سمپاتیکی تاثیر مهارکننده دارد.

بدون کنترل عصبی، سازوکارهای تنظیم خود به خودی که در داخل یک بخش قرار گرفته اند، در نهایت فعالیت روده را به مقدار طبیعی بر می گردانند.

‫0/5 ‫(0 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا