طب فشاری در فلسفه ی پزشکی چینی

طب فشاری یک مبحث از طب سنتی چین است که برای تسکین درد و بهبود بیماری ها بسیار استفاده می شود. در طب فشاری برای هر درد نقطه ای از بدن را فشار می دهند و مشکل بهبود می یابد. در این مقاله از آسان طب به طب فشاری خواهیم پرداخت.

طب فشاری
طب فشاری

طب فشاری در درمان سنتی چین

درمان سنتی چین (شناخت مریدینها، تحریک، شیوه درمان و…) پایه و اساسی موفقیت در طب فشاری است. افراد وقتی می توانند ماساژ فشاردرمانی را خودشان انجام دهند، که فقط تحت هدایت درست دکتر متخصصی ماساژ چینی یا ماساژور را متوجه این موضوع می کند که تشخیصی بیماری و ماساژ به دست پزشک متخصصی امکانپذیر است.

پس طب فشاری نوعی تکنیک چینیها برای درمان است، که پایه و وسیله ماساژ و فشار ناحیه معین و از قبلی تعیین شدہ در بدترین (نقاط طب سوزنی که همچون رادار برای بدن عمل می کنند) و خشی های جزئی (مریدین ها که مانند کانال آبرسانی کار سیستمهای مهم بدن، رگهای خونی، مسیر لنف، عصب، رشته عضلات خشبی را کنترل می کنند)، می توان بین یین و یانگ (برای مثال سمپاتیک، پاراسمپاتیک، تنفس، بازدم، اساس و مبداً مردانه و زنانه و…) تعادلی و توازن برقرار کرد.

طب فشاری
طب فشاری

سه روش طب فشاری

۱. طب فشاری به منزله وسیله ای برای تقویت و جلوگیری از بیماری.

2. طب فشاری به مثابه خود یاری. به گفته پزشکی آلمانی: «هیچ کس نمی تواند مشکلات جسمی و نگرانی های زندگی اش را برای مدت طولانی به دیگران انتقال بدهد. همچنین پزشکان لایق همیشه فکر کمک به بیماران هستند. براساسی نوع و سختی بیماری سهم پزشک در تسکین و کمک به درمان بیمار می تواند متغیر باشد.»

او درباره خوددرمانی می نویسد: « خوددرمانی به این معنی نیست که هر کسی با آن بهبود مییابد. خود شخصی، باید بکوشد برای معالجه بیماری یک ارگان بدن درباره آن عضو و بیماری اطلاعات پزشکی کسب کند.»

3-طب فشاری در نقش استاد کار. گروه اتریشی برای ماساژ چینی، (به سرپرستی دکتر الکساندر منگ) از ده ها سال قبل با 9 پزشکان و استادان حمام های طبی ماساژهای درجه یک، ماساژ چینی و طبفشاری را تعلیم میدهند. در این کتاب افراد ناوارد هم می توانند اطلاعاتی درباره طب فشاری قدیمی به دست آورند. برای دردهای کهنه حدود ده تا بیست جلسه لازم است و این فقط براساس نتایج تحقیقی پزشکی امکان پذیر است.

طب فشاری
طب فشاری

چینی ها به تفکر ذیل قوت میدهند: پوست و عضلات در مقابل نفوذ شرایط بیرونی پوست اولین دیوار است. به هنگام ماساژ، خون بهتر به پوست، ماهیچهها و بافت همبند می رسد. براساس نظر پزشکی غربی این یعنی افزایش قدرت دفاعی بدن . یک گردش خون خوب در میان ارگان ها، که از قرار معلوم معنی اش مقاومت پذیری بدن است.

براساسی فلسفه چینیها، مفاصل مرزها و موانع را میسازند و به منزله مکانهای کنترل گردش انرژی و خون در مریدین ها هستند. اگر در حوزه یک مریدین و گردش خون مانعی وجود داشته باشد، در محلی باعث ایجاد درد می شود. سرما و رطوبت می تواند در حکم دلایلی دیگر برای این گونه موانع باشد.

به همین علت مفاصل و دیگر وابسته های آن (مفاصل را ماهیچه ها، زردپی ها، کپسول مفاصل و به ویژه پوست محافظت میکند) در ماساژ چینی، برای رفع درد جایگاه مهمی دارند.

‫3/5 ‫(1 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

دکمه بازگشت به بالا