تغذیه صحیح و اثرات نیرو بخشی آن

تغذیه صحیح مساله مهمی است که برای سلامتی باید به آن توجه کنیم. در غیر این صورت سریع بیمار می شویم و همچنین زیبایی ظاهری خود را از دست می دهیم. در این مقاله از آسان طب درباره تغذیه صحیح اطلاعاتی را تقدیم تان می کنیم.

تغذیه صحیح

تغذیه صحیح و اصول آن

تغذیه درست پایه سلامتی است. مواد غذایی و مکملهای شفابخشی چینی به چهار انرژی (سرما، گرما، آرامش و نیروبخشی) وپنج مزہ (ترشی، تلخی، شیرینی، تندی و شوری) تقسیم شده است. زنجبیلی تازه تند و عرقی زاست و بر ریه و روده بزرگ تأثیر خوبی می گذارد.

انرژی کی را به حالت تعادل و موازنه درمی آورد و رکود و رخوت را از بین میبرد. شیرین بیان چینی شیرین است. روی روده و طحال – پانکراسی تأثیر می گذارد. به هضم کمک می کند. آلوی سیاه نارسی ترش است، روی کبد و کیسه صفرا تأثیر می گذارد و اثری قابض دارد.

پوست درخت بلوط تلخ است، روی قلب و روده کوچک تاثیر می کذارد. اثری خشک و گرم دارد.

جلبک و خزه دریایی شور است، روی کلیه و مثانه مؤثر است. اثر نرم و لطیف کننده دارد.

پایه و اساسی برتری در میان خوراکی ها، بالابرند کی، پایین اورندکی، تقویت کنندکی و معتدل بودن آنهاست

برای مثالی زنجبیلی (تندی) به عنوان دارو ارزشی دارد، چرا که به عرق و استفراغ کردن کمک می کند. جلبک، خزہ دریایی، پوست درخت بلوط، آلوی نرسیدہ، (شوری، تلخی، ترشی) پایین اورنده و مرطوب کننده به حساب می آیند. آنها مانع استفراغ و عرق کردن می شوند، در عین حالی انرژی کی را به تغذیه ایدهآل، معجون متعادلی از حبوبات،
شت، میوه و سبزیجات است.

کسانی که از مشکلات گوارشی رنج می برند، آفتابگردان و خرمای چینی بیشتر بخورند؛ بیماران قلبی باید گندم، گوشت بره، گوسفند، مارچوبه و تره فرنگی بیشتر مصرف کنند؛ بیماران ریوی بیشتر ارزن، گوشت مرغ، هلو، تره فرنگی بخورند؛ بیماران کبدی الوسیاہ: بیماران کلیوی نوعی لوبیای چینی (فرآورده سویای چینی) گوشت خوک و شاه بلوط بخورند.

اصول کلی نیروبخشی با تغذیه صحیح

۱. مزه، ارزش مواد غذایی و کمیت آن همیشه با وضع عملکرد معده – پانکراسی وفق مییابد. بار زیاد به دلیل تغذیه سنگین، به معده آسیب میرساند.

۲. خوراک با آب و هوا و سن منطبق است. در جنوب، جایی که هوا گرم است خوردنی معتدل و شیرین توصیه می شود: در مکانهای مرطوب و شرجی فرد باید بیشتر از گرمی و از بین برنده رطوبت (زنجبیل، فلفلی) استفاده کند؛ در مناطق کوهستانی و خشک باید گلابی، توت سفید و نبات را بیشتر مصرف کرد و در تابستان سوپ (با سبزیجات) هندوانه، در زمستان سوپ گوشت گوسفند یا بره خورد.

فرد از کجا می تواند مواد ضروری را برای تهیه مواد غذایی فراهم کند؟

مواد غذایی ذیل، مواد کاملی هستند که در بیشتر فروشگاه های مواد غذایی بهداشتی و رژیمی موجودند و مردم کشورهای اسیایی می توانند به آسانی آنها را تهیه کنند؛ این مواد به تندرستی و سلامتی کمک می کنند:

گل داوودی، گیاه دیو خوار”، چای سیاه، خیار دریایی، جینسینک، خرمای قرمز چینی”، دانه نیلوفرآبی“، آب شاہ بلوط (بهتر است تازه باشد)، گیاه درمنها”،کنجد، روغن کنجد، الو سیاه ترشی .

‫0/5 ‫(0 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code

دکمه بازگشت به بالا