علائم یائسگی بانوان چیست؟

 یائسگی بانوان آن زمانی از رشد جنسی زن است که دوره های قاعدگی اش متوقف می شوند، درواقع این یکی از بحرانی ترین لحظات در تمام زندگی یک زن محسوب می شود.در این مطلب از مجله پزشکی آسان طب برای شما از یائسگی بانوان می گوییم.

چه چیز موجب این تغییر زندگی می شود؟

 

وجود یک نقص در سیر تکامل انسان ها.

 

حدود هزاران قبل ساختار مردم بگونهای بود که استفاده جندانی از مغز خود نمی کردند. میانگین عمر بین ۳۰ تا ۳۵ سال بود و اغلب ارگانهای بدن نیز همین قدر زنده می ماندند (ساختار بخش های زنده ای چون قلب و مغز کمی بهتر از بقیه بود)

 

سپس طب نوین وارد عرصه شد و موجب شد انسانها بسیار بیش از آنچه قبلاً انتظار داشتند عمر کنند.

 

روزی از روزها یک زن قبل از اینکه هورمون هایش از بین بروند مرد.

 

اکنون جسم او حدود سی سال است که پس از مرگ تخمدانهایش زنده است.

 

آیا تخمدان ها واقعا میمیرند؟

یائسگی بانوان

عملا چنین است.

 

وقتی سن از ۴۰ سال می گذرد جریان خون به این غدد کوچک تخم مرغی شکل تدریجا کاهش مییابد.

 

این ارگان سلول به سلول از بین میرود و تدریجا یک بافت مجروح جایگزین آن می شود از زمانی که یائسگی بانوان به مرحله نهایی خود می رسد،

 

تخمدانها همچون یک ناخن یا یک تارمو به زندگی خود ادامه می دهند.

 

آیا اگر تخمدانها دست از کار بکشند اتفاقی میافتد؟

 

یائسگی بانوان

 

برای یک زن بله. کل بنیان زنانگی یک زن هورمون استروژن است که توسط تخمدانها ساخته می شود.

 

وجود همین هورمون دختران را از پسران متمایز می کند. این مایع شفاف قطره قطره درون جریان خون ترشح می شود و از این طریق در سراسر بدن منتشر می شود.

 

این هورمون هنگام بلوغ موجب رشد پستانها، و ذخیره شدن چربی زیر جلدی در نواحی لگن ها، ران ها و باسن ها می شود و این مجموعه بدن را نرم و بدون مو نگه می دارد.

 

همچنین تکامل لابیا، کلیتوریس، رحم و واژن را تحت کنترل دارد.

 

این عضو تحت کنترل مستقیم هیپوفیز عمل می کند که این غده بواسطه هورمون گنادوتروپین تخمدان را هدایت میکند.

 

استروژن مسئول پدیده غریب روحیه زنانه نیز هست. همین باعث میشود که دختران دخترانه بیاندیشند و دخترانه رفتار کنند. این موضوع بویژه در مسائل جنسی نمود پیدا میکند.

 

استروژن زنان را از نظر جنسی هدایت میکند. کلمه استروژن از یک واژه یونانی oistos به معنای اشیاق یا میلی مفرط گرفته شده است.

 

کم یا زیاد شدن هورمون استروژن در طول سیکل قاعدگی، مسئول اولیه تغییراتی است که در میل جنسی زن صورت می گیرد.

 

هنگامی که تخمدانها از کار بایستد ماهیت و جوهر زن بودن نیز از کار خواهد ایستاد. استروژن مسئول تمام عملکردهای جنسی زن است که موجب تکامل جنسی، قاعدگی و تخمک گذاری می شود و نقش مهمی را در بارداری ایفا می کند.

 

همچنین افکار جنسی زن را نیز تحت تاثیر قرار میدهد. مردان و زنان طبیعی سیر تکاملی واقع بینانه ایی به سمت مسائل جنسی دارند.

 

اما از نقطه نظرهای متفاوتی به آن میرسند در طول سیکل قاعدگی مقدار استروژن در بدن رو به افزایش و کاهش می گذارد.

 

هنگامی که مقدار استروژن در بدن بیشتر است زن احساس خشنودی و آرامش بیشتری می کند.

 

به محض اینکه این میزان کاهش می یابد. او ناراحت و حتی پرخاشگر می شود. یکی از دلائل تغییر پذیری زنان نسبت به مردان این است که در فاصله ۳۰ روز سطح استروژن در بدن زنان از صفر به سطح بسیار بالا رسیده و مجددا به صفر نزول میکند.

 

اغلب زنان این حالت را به شکل قابل تحسینی تحمل می کنند. اگر هورمون جنسی مردان همانند زنان ماهیانه ۲۰ بار به صفر می رسید و بازمی گشت، ممکن بود این دنیا را آشفته تر از آن سازند که اکنون با این ثبات هورمونی کرده اند.

‫0/5 ‫(0 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

Notice: fwrite(): write of 661 bytes failed with errno=122 Disk quota exceeded in /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php on line 43

Fatal error: Uncaught wfWAFStorageFileException: Unable to verify temporary file contents for atomic writing. in /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php:52 Stack trace: #0 /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php(659): wfWAFStorageFile::atomicFilePutContents('/home/magasante...', '<?php exit('Acc...') #1 [internal function]: wfWAFStorageFile->saveConfig('livewaf') #2 {main} thrown in /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php on line 52