انواع بیماری های سگ ها و علایم آنها

انواع بیماری های سگ ها موضوع این بخش از مجله پزشکی آسان طب است. یکی از این بیماری ها ، بیماری مفاصل است که اگر دیر به داد آن برسید ممکن است سگ تان برای همیشه فلج شود. پس اگر از سگ نگهداری می کنید حتما باید با انواع بیماری های سگ ها آشنا شوید تا بعدا به مشکل نخورید.

انواع بیماری های سگ ها
انواع بیماری های سگ ها

انواع بیماری های سگ ها

در این مطلب از مجله پزشکی آسان طب برایتان در مورد انواع بیماری های سگ ها شامل بیماری های مفاصل و استخوان ها در  صحبت میکنیم.

بیماری های مفاصل و استخوان ها 

دیسپلازی مفصل رانی – لگنی یکی از انواع بیماری های سگ ها است که در سگ های بزرگ بسیار شایع می باشد و موجبات آزردگی حیوان و متعاقباً صاحب حیوان را فراهم می کند. دیسپلازی مفصل رانی – لگنی عارضه ای مادرزادی است که تحت تأثیر شرایط محیطی و تغذیه ای بروز می کند.

معمولاً این عارضه به دلیل بد شکلی مفصل رانی – لگنی پدیدار می گردد. حیوان در این وضعیت دچار درد و لنگش شده و گام برداشتن، منظم نیست. بعضی سگ ها علائم بیماری را در سنینی که رشد سریع دارند (۳ تا ۹ ماهگی) نشان داده و در برخی دیگر، علائم را دیرتر بروز می دهند.

سایر تظاهرات این عارضه عبارتند از: شنیده شدن صدای حرکت مفصل در حین راه رفتن به دنبال لمسی اندام خلفی حیوان ایجاد واکنش می کند و در حین بلند شدن از وضعیت نشسته، حیوان خیلی آرام و با احتیاط عمل میکند. تشخیصی از طریق آزمایش های ارتوپدی و رادیولوژی میسر است. باید وزن سگ های مبتلا کنترل شود. برای کاهش فشار در اندام خلفی و لگن، باید حیوان در محلی گرم و خشک نگهداری شده و جست و خیز کردن او محدود گردد.

سگ هایی که مبتلا به دیسپلازی مفصل رانی – لگنی هستند دچار آرتریت می شوند. درمان دارویی می تواند درد را تسکین دهد اما جراحی بیشتر اوقات تنها راه درمان است. در پایان اشاره می شود که این بیماری ارثی بوده و هرگز نباید از سگ هایی که مبتلا به این عارضه هستند برای نسل گیری استفاده شود.

انواع بیماری های سگ ها
انواع بیماری های سگ ها

جابجایی استخوان کشککی به سمت داخل

جابجایی استخوان کشککی یکی از انواع بیماری های سگ ها است که باید سریعا درمان شود. کشکک یا کاسه زانو، استخوان کوچکی است که در مقابل مفصل زانو قرار دارد و به سمت بالا و پایین می لغزد. کشکک در سگ های کوچک ممکن است به علت اعمال غیرطبیعی، به سمت داخل پا حرکت نماید. در رفتگی کشکک به طور ناگهانی موجب لنگش توأم با درد می شود. این گونه سگ ها نیاز به عمل جراحی دارند. یک یا هر دو زانو را برای رهایی از مشکل فوق یک بار و برای همیشه درمان می کنند، در غیر این صورت زانو دچار آرتریت می شود. در این حیوانات از چاقی و تمرینات زیاد باید اجتناب شود چرا که هر دو مورد اخیر بیماری را شدت می بخشد.

انواع بیماری های سگ ها
انواع بیماری های سگ ها

بیماری دیسکی (Disc Disease) 

درد شدیدی که در انسان در ناحیه کمر به علت دیسک ایجاد می شود، در سگ ها نیز عارضه مشابهی را ایجاد می نماید. بعضی نژاد های خاص مثل DachShund مستعد به بیماری دیسک هستند. علائم قابل مشاهده زمانی شروع می شود که دیسک تحلیل برود چرا که دیسک، حد فاصل دو مهره را پر کرده و تحلیل آن موجب سائیده شدن دو مهره بر هم می شود.

در این حالت از فعالیت های جسمی حیوان کاسته شده، سر و گردنش را سیخ نگه می دارد. حیوان هنگام لمسی موضع ناله می کند. پاهایش ضعیف می شود و عدم تعادل دارد. بدون تاخیر باید حیوان را به نزد دامپزشک ببرید. ممکن است که حیوان نیاز به عمل جراحی داشته باشد یا آنکه عارضه توسط دارو برطرف گردد. گاهی اوقات دیسک بین مهره ای باعث فلج قسمت انتهایی بدن میگردد.

آرتریت – تورم عفونی مفصل (Arthritis)

متداولترین نوع آرتریت در سگ، استئوآرتریت می باشد که نوعی بیماری دژنراتیو (تحلیل برنده) است که موجب بروز درد، لنگش و سفتی مفاصل می شود. این بیماری های سگ ها معمولاً در سگ های پیر و نژاد های با جثه بزرگ مشاهده می شود. رادیولوژی تغییرات استخوانی را به خوبی نشان میدهد. در این گونه موارد آسپرین باعث کاهش درد میگردد.

‫0/5 ‫(0 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا