هضم غذا و ارائه 10 ماده غذایی مختلف برای کمک به آن

بدن انسان همواره به مواد مغذی مختلفی از جمله فیبر، پروتئین و چربی نیاز دارد. از میان غذاهایی که دارای فیبر بالایی هستند، می‌توان به سبزیجات و گندم اشاره کرد، همچنین غذاهای چرب و برخی از پروتئین‌های مبتنی بر حیوانات کار سختی را برای سیستم گوارش رقم می‌زنند، پس هضم غذا پدیده‌ای مهم بوده که باید به آن توجه کرد.

هضم غذا و ارائه راهکارهای مفید

علاقه‌مندان به مجله پزشکی آسان طب؛ ما در این مقاله، 10 غذایی را که هضم آن‌ها آسان بوده را برای شما معرفی کرده که ممکن است به افرادی که در معرض بیماری یا بهبود هستند، کمک شایانی نماید.

غذاهایی که معرفی می‌گردد، اغلب ساده‌ و راحت‌تر از غذاهای پیچیده می‌باشد که به میزان زیادی انرژی بدن را از بین خواهند برد.

نان تُست

هضم غذا

این نان را می‌توان در زُمره یکی از مواد غذایی خوب به شمار آورد، به این دلیل که هضم آن برای معده و روده آسان است. خامه نیز به همراه نان تست می‌تواند برای کاهش تهوع و سوزش سر دل مفید باشد. نان گندم، فیبر بالایی داشته و هضم آن برای بعضی از افراد مشکل خواهد بود.

اگر کسی در خوردن گندم و یا گلوتن محدودیتی نداشته باشد، می‌تواند یکی از این دو مواد استفاده کند.

برنج سفید

برنج دانه‌ای بوده که منبع انرژی خوبی برای نیاز‌های بدن می‌باشد، اما صرفا تمامی دانه‌ها برای هضم، آسان نیستند. دانه‌هایی که دارای فیبر بالایی هستند، مانند برنج قهوه‌ای می‌توانند به مسائل گوارشی مانند اسهال، التهاب و گاز کمک کنند.

هضم غذا

اگر به دنبال دانه‌هایی هستید که کار سیستم گوارشی شما را آسان کند، برنج سفید نسبت به برنج قهوه‌ای گزینه‌ بهتری خواهد بود زیرا برای فراهم کردن انرژی از کربوهیدرات‌ها استفاده می‌کنند.

کراکر‌های سولفات

معمولا کراکرهای سولفات جهت درمان تهوع، جوش و بیماری صبحگاهی پیشنهاد می‌شود. کراکرها حاوی کربوهیدرات لازم برای فراهم‌سازی انرژی بوده و باعث می‌شوند تا هضم آنها راحت باشد.

موز

موزها منبع خوبی از کربوهیدرات‌ها بوده که به راحتی توسط تمامی افراد مختلف با هر نوع قدرت معده‌ای قابل هضم است، حتی در موزهای رسیده، این کربوهیدرات‌ بیشتر قابل دسترسی می‌باشد. بنابراین، موز انتخاب خوبی است، زیرا بدن آنها را با پتاسیم تامین کرده و جلوی اسهال را خواهد گرفت.

سیب‌زمینی

میوه بخشی از رژیم غذایی سالم است، اما به دلیل دارا بودن فیبر، می‌تواند منجر به مشکلات گوارشی گردد. سیب سبز در میان میوه‌جات، انتخاب خوبی برای هضم آسان می‌باشد، اگر چه حاوی فیبر است، اما فیبر آن به حدی نبوده که به معده و مراحل هضم آسیب برساند.

هضم غذا

همچنین سیب‌زمینی حاوی پکتین است که فیبر محلول بوده و ممکن است به درمان اسهال کمک کند، شکر و کربوهیدرات نیز انرژی را افزایش خواهند داد.

سیب و سیب‌زمینی حاوی کربوهیدرات‌های قابل اشتعال یا قندهای خوب بوده که باکتری‌های روده را تغذیه می‌کنند، اما ممکن است علائم سندرم روده تحریک پذیر (IBS) را تشدید نمایند. بنابراین، اگر کسی IBS دارد، می‌تواند زغال اَخته یا انگور را جایگزین سیب نماید.

تخم مرغ

تخم‌مرغ حاوی پروتئین و مواد معدنی بوده که به حفظ سلامت بدن کمک خواهد کرد. تخم‌مرغ‌ها نرم و ساده بوده و برای افرادی که بیش از یک ویروس معده یا مشکلاتی همچون تهوع دارند، گزینه مناسبی است. معمولا سفیده و زرده تخم‌مرغ، هر دو به خوبی و به راحتی قایل هضم هستند.

سیب‌زمینی شیرین

هضم غذا

سیب‌زمینی شیرین منبع خوبی از فیبر محلول بوده که هضم آن می‌تواند در سیستم گوارش از فیبر غیرقابل حل، آسان‌تر باشد. علاوه بر این، فیبر محلول باعث افزایش باکتری‌های خوب در روده شده و سبب خواهد شد که سیستم گوارشی سالم داشته باشید. جالب است بدانید که سیب‌زمینی شیرین حاوی مقادیر زیادی از پتاسیم می‌باشد.

مرغ

هضم مرغ آسان بوده و حاوی هیچگونه فیبری نمی‌باشد، بنابراین انتخاب خوبی برای افرادی که دچار مشکلات گوارشی مانند IBS می‌باشند، است.

مرغ بهتر است به جای سرخ‌شده، پخته یا کبابی باشد. روغن مرغ سرخ شده، باعث ایجاد انواع ناراحتی‌های معده شده و مشکلات گوارشی را نیز تشدید خواهد کرد.

ماهی قزل آلا

این نوع ماهی، یک گزینه عالی برای هضم غذا است. اسیدهای چرب اُمگا 3 آن، دارای پروتئین بوده و خاصیت ضد التهابی دارند. معمولا معده ماهی قزل‌آلا پخته شده را راحت‌تر هضم می‌کند.

هضم غذا

ژلاتین

ژلاتین اغلب اولین غذایی است که یک فرد بیمار می‌تواند پس از جراحی در بیمارستان از آن استفاده نماید. هضم ژلاتین در دستگاه گوارش بسیار آسان بوده و می‌تواند به کاهش مقدار آب بدن کمک کرده که معمولا همراه با استفراغ و اسهال می‌باشد. همچنین ژلاتین حاوی روغن یا چربی نبوده و دارای یک بافت ساده است.

شرایط موردنیازی جهت هضم غذا

انواع بیماری‌های روده‌ای می‌تواند منجر به مشکلات گوارشی گردد. انتخاب غذاهایی که به راحتی قابل هضم می‌باشند، ممکن است به کاهش برخی از علائم بدن خصوصا در مورد افرادی که آن را تجربه کرده‌اند، کمک نماید.

مواد غذایی که ساده باشند، امکان دارد برای هضم، به خصوص در رابطه با مسائل گوارشی مفید به فایده باشد، این موارد عبارتند از:

جراحی روده

آنفلونزای معده

IBS

سوزش سر دل

اسهال

سوء هاضمه

غذاهای موجب سوء هاضمه

آلرژی و عدم تحمل اغلب موجب سوء هاظمه شده و علائم آن از نظر فردی متفاوت است. به عنوان مثال، شیر می‌تواند مسائل گوارش را در افراد مبتلا به عدم تحمل لاکتوز حل کرده و مشکلات شکر موجود در محصولات شیر ​​را نیز حل کند.

هضم غذا

گلوتن یکی از موادی بوده که هضم آن برای معده مشکل است و سبب ایجاد علائمی همچون التهاب، گرفتگی معده و اسهال خواهد شد.

حتی افرادی که حساسیت به مواد غذایی ندارند نیز ممکن است به جهت استفاده از غذاهای خاصی، برای هضم غذا به مشکل برخورد کنند.

غذاهای نامبرده شده در زیر معمولا باعث ایجاد مسائل و اختلالات گوارشی خواهند شد:

غذاهای تندی همچون فلفل گرم، سبب ایجاد مشکلاتی در سیستم گوارشی شده و همچنین منجر به نامنظم شدن ضربان قلب می‌گردد.

جالب است بدانید که غذاهای چرب همانند بستنی، کره و گوشت قرمز، سبب بدتر شدن اسهال و همچنین موجب ایجاد نفخ می‌شود.

غذاهای سرخ شده از جمله سیب‌زمینی سرخ کرده و حلقه‌های پیاز، می‌توانند باعث گرفتگی معده، التهاب و اسهال شود.

غذاهای اسیدی مانند پرتقال، گوجه‌فرنگی و گریپ‌فروت که همواره برای هضم شدن دچار مشکلاتی خواهند شد.

عوارض الکل‌های قندی

لازم به ذکر است که عواملی همچون تهوع، اسهال و علائم گوارشی، عوارض جانبی شایع از مصرف شیرین‌کننده‌های مصنوعی و الکل‌های قندی می‌باشند.

هضم غذا

معده هر فرد، در مقایسه با مصرف مواد‌های غذایی، واکنش‌های متفاوتی نشان می‌دهد. برخی از غذاها ممکن است برای بعضی افراد غیرقابل هضم بوده اما در بدن دیگران چنین واکنشی نداشته باشد.

غذاهایی که برای هضم سخت هستند ممکن است علائم عدم تحمل و آلرژی را بدتر نماید. ممکن است یک آزمایش و خطا بیانگر این موضوع باشد که چه غذاهایی برای انسان ناراحت‌کننده بوده و چه غذاهایی اینگونه نیست. این روش به افراد کمک کرده تا پی ببرند که چه غذاهایی ممکن است برای سلامتی کلی آنها مفید باشد ولی باعث بروز مشکلات گوارشی گردد.

این موضوع بیشتر برای افرادی اهمیت دارد که بتوانند از بروز علائم هشدار دهنده خود جلوگیری کرده، بدون اینکه خود را از مواد مغذی مورد نیاز بدن محروم نمایند. قبل از اینکه هر گروه غذایی از رژیم غذایی شما حذف شود، ابتدا با پزشک خود مشورت کنید، زیرا هر گروه غذایی فواید خاص خودش را دارد.

با این وجود، فقط غذاهای خاصی نیست که می‌تواند مشکلات هضم غذا را برای انسان ایجاد کند، عادات غذا خوردن بد، غذا خوردن بیش از حد سریع و یا غذا خوردن با تنش نیز می‌تواند منجر به بروز مشکلات گوارشی گردد. به یاد داشته باشید که تمرین استفاده از عادت‌های خوب غذایی می تواند‌ مشکلات گوارشی را کاهش دهد.

آیا شما از این مواد غذایی سالم استفاده می‌کنید؟

Source: https://mag.asanteb.com

‫0/5 ‫(0 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا