بیماری لوپوس یکی از عوامل مهم زوال عقل (بیماری آلزایمر)

یکی از مشکلات و بیماری­‌های که می­‌تواند بسیار مایوس‌­کننده و خطرناک باشد، زوال عقل است. در مطالب گذشته بیماری لوپوس را برایتان شرح دادیم و اینبار از بیماری لوپوس به عنوان یکی از موارد تاثیرگذار بر زوال عقل نام خواهیم برد.

بیماری لوپوس و بررسی آن

همراهان مجله پزشکی آسان طب؛ همانطور که استحضار دارید، بیماری لوپوس مزمن بوده و در آن سیستم ایمنی بدن به سلول­‌های سالم و بافت­‌های بدن حمله کرده و آنها را با آسیب­‌های جدی روبه‌­رو خواهد کرد.

بیماری لوپوس

طبق برآوردهای به عمل آمده، حدود 1.5 میلیون نفر در ایالات متحده آمریکا دارای این بیماری بوده و حدود 16000 مورد جدید در هر سال نیز به این آمار اضافه می­‌شود و باید جلوی این فرآیند با انجام کارهای پیشگیرانه گرفته شود. جالب است بدانید که بیماری لوپوس بیشتر سراغ جامعه زنان رفته و افرادی که در سن 15 تا 44 سال هستند را شکار خواهد کرد.

شایع‌ترین نوع این بیماری…

لوپوس سیستمیک لوژوز (SLE) از شایع‌­ترین نوع این بیماری بوده و قادر است باعث آسیب به مفاصل، پوست، ریه­‌ها، کلیه و رگ­‌های خونی گردد و نتیجه آن ایجاد نارسایی­‌های کلیوی، آرتریت و تشنج خواهد بود.

در گذشته و در طی تحقیقتات دانشمندان نظری‌ه­ای مطرح شده بود که بیماری لوپوس می­‌تواند آسیب­‌های جدی را به حافظه برساند. مطالعات جدید انجام شده این نظریه را تایید کرده و اضافه کرده است که علاوه بر ایجاد مشکلاتی بر حافظه می­‌تواند عقل را رو به زوال و نابودی ببرد. طبق گزارشات اعلام شده در رابطه با این بیماری، همگی بیان­‌کننده آن هستند که لوپوس تا 51 درصد خطر ابتلا به آلزایمر را افزایش خواهد داد.

بیماری لوپوس

اصطلاح دمانس

دمانس یک اصطلاح بوده که برای بسیاری از شرایطی است که بر توانایی­‌های شناختی تاثیرگذار است، از جمله یادگیری و حافظه و بیماری آلزایمر شایع­‌ترین شکل دمانس به حساب می­‌آید که تقریبا 60 تا 80 درصد موارد را تشکیل می­‌دهد.

طبق اعلام رسمی سازمان بهداشت جهانی (WHO)، حدود 47 میلیون نفر در سراسر جهان مبتلا به زوال عقل یا آلزایمر هستند و پیشبینی می­‌گردد در صورت به کارگیری نکردن از کارهای پیشگیرانه، این میزان تا سال 2030 به 75 میلیون نفر برسد.

Source: https://mag.asanteb.com

‫0/5 ‫(0 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا