زخم‌های سرد و بررسی روش‌های مورد نیاز برای درمان آن

زخم‌های خونی که در بدن به صورت لکه‌های قرمز رنگ ایجاد می‌شوند، موجب خارش شده و بسیار دردناک خواهند بود، آن‌ها معمولا توسط ویروس هرپس سیمپلکس ایجاد خواهند شد. زخم‌های سرد را می‌توان با داروهای ضد‌ویروسی درمان کرد که البته ممکن است در این صورت، طی مدت زمانی طولانی علائم را تا حدودی کاهش دهد، همچنین داروهای خانگی مختلفی وجود دارد که برای کاهش درد مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

زخم‌های سرد و بررسی عوامل و همچنین درمان آن

علاقه‌مندان به مجله پزشکی آسان طب؛ علاوه بر این، بر طبق مطالعات انجام شده مشخص شد که ترکیباتی در روغن‌های ضروری خاص وجود دارد که ممکن است به درمان زخم‌ها کمک بسیاری نماید.

جالب است بدانید؛ روغن‌های ضروری معمولا عوارض جانبی کمتری نسبت به داروهای ضدویروسی دارند، گرچه ممکن است در درمان عارضه ویروس هرپس سیمپلکس مفید باشند، اما در صورت مصرف خوراکی روغن‌های ضروری نیز می‌توانند مضر باشند.

هنگامی که برای درمان زخم‌های قرمز رنگ از روغن‌ها استفاده شود، آن‌ها به صورت موضعی بر روی پوست اعمال می‌شود اما پس از مخلوط شدن با روغن‌های حامل مانند روغن بادام شیرین یا روغن نارگیل.

ما در این مقاله 10 عنصر اساسی که بر طبق تحقیقات انجام شده به درمان زخم‌ها کمک خواهد کرد را معرفی می‌کنیم. در نظر داشته باشید که؛ روغن‌های ضروری زیر ممکن است برای درمان زخم‌ها مفید باشند.

زخم‌های سرد

روغن اسطوخودوس

چندین سال است که برای درمان زخم‌ها از روغن اسطوخودوس استفاده می‌شود تا از انواع مختلفی از مشکلات، از جمله سوزش پوستی و کبودی جلوگیری شود. گرچه استفاده از این روغن امکان دارد بر ویروس تاثیری نداشته باشد، اما بر کاهش درد ناشی از زخم‌های سرد مفید است، همچنین در مطالعات انجام شده مشخص شد که روغن اسطوخودوس توانایی کاهش درد و یا التهاب را دارد.

توجه داشته باشید؛ کسی که برای اولین بار از روغن اسطوخودوس استفاده می‌کند، باید آن را با روغن حامل رقیق کرده و در صورت بروز هیچ گونه واکنش می‌توانند از ترکیبات قوی‌تری استفاده کنند.

روغن نعناع

مطالعات انجام شده بیانگر این است که؛ روغن نخود فرنگی مانع فعالیت هر دو نوع ویروس تبخال نوع 1 و 2 شد و این که روغن نخود فرنگی ممکن است در درمان عفونت‌های تبخال سودمند باشد، بنابراین چند قطره روغن نعناع رقیق شده با روغن‌های خفیف، مانند روغن بادام، می‌تواند برای درد استفاده شود.

روغن گل داودی

اگر چه روغن گل داودی ممکن است به طور مستقیم برای درمان ویروس هرپس سیمپلکس استفاده نشود، اما تحقیقات نشان داده است که این روغن دارای اثر ضد التهابی بسیار قوی بوده و علائم را تا حدودی کاهش می‌دهد.

آلرژی به روغن گل داودی غیر معمول نیست. همراهان آسان طب؛ بهتر است قبل از استفاده از این روغن بر روی زخم سرد، آن را بر روی یک منطقه کوچک از پوست خود آزمایش کنید. توجه داشته باشید که روغن گل داودی هرگز به طور مستقیم بر روی پوست اعمال نشده و همیشه در روغن حامل، رقیق می‌شود.

روغن اوکالیپتوس

روغن اوکالیپتوس به علت داشتن خاصیت ضد‌التهابی در درمان زخم‌های سرد بسیار مفید خواهد بود. طبق اعلام مقالات معتبر، روغن اوکالیپتوس می‌تواند باعث کاهش التهاب شود و با کاهش التهاب، روغن اکالیپتوس در واقع روند بهبود زخم سرد را افزایش می‌دهد.

توجه داشته باشید که؛ مصرف کنندگان باید به منظور جلوگیری از هرگونه تحریک پوستی، روغن اوکالیپتوس را در روغن‌های حامل رقیق کنند. آلرژی اکالیپتوس کاملا شناخته شده است، بنابراین در صورت بروز هر گونه واکنش بر روی پوست افراد، نباید از آن استفاده شود.

روغن گل میخک

اثر گل میخک در مورد ویروس هرپس سیمپلکس و همچنین سایر ویروس‌ها، از جمله هپاتیت C مورد مطالعه قرار گرفت و مشخص شد که گل میخک می‌تواند اثر ضد میکروبی و ضد ویروسی بر روی ویروس هرپس سیمپلکس داشته باشد، همچنین درد ناشی از زخم سرد را نیز تا حدودی کاهش خواهد داد.

در نظر داشته باشید که روغن میخک باعث تحریک پوست می‌شود، بنابراین باید با روغن‌های خفیف، نظیر روغن نارگیل، رقیق شود.

روغن بابونه

بر طبق برخی تحقیقات، روغن بابونه جذب ویروسی تبخال به سلول‌ها را بسیار متفاوت‌تر از داروهای ضد ویروسی متوقف می‌کند، همچنین حتما روغن بابونه را قبل از اعمال بر روی پوست در یک روغن حامل رقیق کنید.

روغن درخت چای

طبق بررسی انجام شده در مجله بین المللی پوست، روغن درخت چای نشان دهنده توانایی توقف یا کشتن ویروس هرپس سیمپلکس است. روغن درخت چای بسیار قوی بوده، بنابراین بهتر است آن را با احتیاط استفاده کنید، همچنین صرف‌کنندگان باید روغن آن را رقیق کنند تا التهاب پوست را  تا حدودی کاهش دهند.

روغن هیزوپ

تحقیقات نشان داده است که این روغن باعث کاهش فعالیت‌های ویروسی می‌شود، همچنین برای استفاده از آن باید چند قطره از روغن هیزوپ را رقیق کرد و بعد از آن برای التیام زخم‌های سرد استفاده شود.

روغن لیمو

روغن لیمو که عصاره ملسی نیز دارد، اثر ضد ویروسی بر روی ویروس هرپس سیمپلکس دارد. مطالعات انجام شده بیانگر این بود که این روغن باعث جلوگیری از نفوذ ویروس تبخال به سلول‌ها می‌شود. برای به دست آوردن بهترین نتایج، مصرف کنندگان باید روغن رقیق با پنبه به صورت موضعی در محل مورد نظر بمالند و این کار را روزی 3 تا 4 بار تکرار نمایند.

زخم‌های سرد

روغن تایلندی

روغن تایلندی نیز به منظور تعیین توانایی آن در درمان ویروس هرپس سیمپلکس مورد بررسی و آزمایش قرار گرفت و مشخص شد که اسانس این روغن دارای خاصیت ضدویروسی می‌باشد. نکته قابل توجه این است که قبل از مصرف این روغن بر روی زخم‌های سرد، ابتدا آن را با روغن حامل رقیق نمایید.

خطرات و ملاحظات

هنگام استفاده از روغن‌های ضروری برای درمان زخم ها، باید خطرات آن را نیز در نظر داشته باشید. بعضی از روغن‌ها می‌توانند به پوست آسیب برسانند، بنابراین اگر بیش از حد مورد استفاده قرار بگیرند، مشکلاتی را برای پوست ایجاد خواهند کرد.

بهتر است بدانید؛ به هنگام استفاده از روغن‌های ضروری، بروز واکنش‌های آلرژیک نیز دور از ذهن نیست. هر گونه قرمزی و یا خارش در محل استفاده، می‌تواند از علائم یک واکنش آلرژیک باشد. پس در  صورت بروز واکنش‌های آلرژیک، باید فورا مصرف روغن را متوقف کنید. ترکیب روغن‌های موجود با روغن‌های حامل بسیار مفید و ضروری می‌باشد، زیرا باعث جذب بیشتر و همچنین تحریک کمتر به پوست می‌شوند.

روغن‌های حاملی که به طور مشترک برای رقیق کردن اسانس‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند عبارتند از:

روغن نارگیل

روغن بادام شیرین

روغن زیتون

در نظر داشته باشید که؛ ممکن است نسبت روغن اسانس به روغن حامل متفاوت باشد. به طور معمول، نسبت 2 تا 5 قطره از روغن اسانس رقیق شده در یک اونس از روغن حامل استفاده می‌شود.

درمان‌های خانگی برای زخم‌های سرد

زخم‌های سرد

علاوه بر روغن‌های ضروری، داروهای خانگی طبیعی نیز وجود دارند که می‌توانند علائم زخم‌های سرد را تا حدودی کاهش دهند. برخی از درمان‌های خانگی که ممکن است در هنگام به بهبود زخم‌های سرد کمک کنند عبارتند از:

آلوئه ورا

کمپرس آب گرم یا سرد

فلز روی

ویتامین E

فندق

درمان‌های خانگی ویروس تبخال را از بین نمی برد، اما  از بروز زخم هایی که پس از زخم‌های سرد نمایان می‌شوند، جلوگیری می‌کند. در عوض، درمان‌های خانگی ممکن است علائم درد شدید مانند قرمزی و خارش را کاهش دهد.

خلاصه این مقاله

زخم‌های سرد می‌توانند بسیار دردناک و آزار‌دهنده باشند، بنابراین اسانس های ذکر شده در اینجا ممکن است باعث کاهش علائم و درمان زخم‌ها شوند. توجه داشته باشید که؛ اگر زخم‌های سرد به طور مکرر اتفاق می‌اُفتد، بهتر است با پزشک مشورت کنید، زیرا ممکن است به درمان‌های دیگری نیاز باشد.

آیا شما تاکنون با این مشکل مواجه شده‌اید؟ آیا از روش‌های خاص دیگری برای درمان آن استفاده کرده‌اید؟

Source: https://mag.asanteb.com

‫0/5 ‫(0 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

دکمه بازگشت به بالا