از عوارض بوتاکس و تاثیرات آن چه می دانید؟

عوارض بوتاکس موضوع این بخش از مجله پزشکی آسان طب است. بوتاکس یکی از روشهای زیبایی امروزی است که باعث رفع چین و چروک شده و شخص را جوانتر می کند. این کلمه “بوتاکس (Botox)” نام تجاری “سم بوتولینوم نوع A” است که توسط یک نوع باکتری به نام “کلستریدیوم بوتولینوم” ترشح می‌ گردد. این سم امروزه برای کاربردهای پزشکی، به‌ صورت خالص و استریل استفاده می شود.

عوارض بوتاکس چیست ؟
عوارض بوتاکس

بوتاکس چیست ؟

از تزریق بوتاکس برای صاف کردن چین و چروک‌ های صورت و جوان کردن افراد استفاده می شود. این نوع چروک‌ ها بیشتر به خاطر انقباض عضلات زیر پوستی هستند. تزریق بوتاکس با کاهش توانایی انقباض این عضلات، باعث کم شدن این چروک‌ها می‌شود.

درباره نحوه تاثیر بوتاکس باید بگوییم که بوتاکس پس از تزریق، جذب عضله شده و به انتهای اعصابی که فرمان انقباض را به عضلات می‌دهد، می رود. در این محل بوتاکس از آزاد شدن یک واسطه شیمیایی به نام استیل کولین- که مسئول انقباض عضلانی است- جلوگیری کرده و با این کار دستور انقباض به عضله نمی‌ رسد. در نهایت فلج عضلانی موقت تا 3 تا 6 ماه طول رخ می دهد و این عمل موجب محو شدن چین و چروک ها می شود.

عوارض بوتاکس چیست ؟
عوارض بوتاکس چیست ؟

عوارض بوتاکس چیست ؟

طبق اطلاعات بدست آمده بوتاکس عمدتا جذب عضلات محل تزریق شده و فقط مقدار خیلی کمی از آن وارد گردش خون می شود. این دوز کم که برای رفع چین و چروک است عارضه مهمی برای بدن ندارد.

البته مسلما محل تزریق بوتاکس دچار سوزش و قرمزی خفیفی می شود که به مرور بعد چند ساعت کاهش یافته و بهبود می یابد.

یکی دیگر از عوارض بوتاکس اینست که در برخی از افراد پس از تزریق بوتاکس ، سردرد یا تهوع خفیف یا علائم سرماخوردگی به وجود می آید که معمولا بعد از 2 تا 3 روز بهبود می‌یابد.

عوارض بوتاکس چیست ؟
عوارض بوتاکس چیست ؟

درست است که تزریق بوتاکس عارضه جسمی مهمی ندارد ( البته به شرطی که تحت نظر متخصص باشد ) اما می‌تواند باعث فقدان جلوه عضلات صورت و ایجاد حالت انجماد در صورت شود.

محققان معتقدند فردی که بوتاکس به صورتش تزریق شده قادر است به محرک‌های احساسی و هیجانی واکنش نشان دهد، اما تغییرات کم عضلات صورت در اثر تزریق بوتاکس باعث می‌شود بازخوردهای کمتری از طرف عضلات بی‌حرکت صورت به مغز ارسال شود. منظور اینست که وقتی بوتاکس می کنیم صورت ما حالت منجمد دارد و خیلی عین قبل خنده در صورت ما خودش را نشان نمی دهد و هم دیگران هم خودمان فکر می کنیم افسرده شده ایم. به عبارت دیگر خندیدن باعث می‌شود که احساس شادی کنیم و اخم‌ کردن احساس ناخوشایندی در ما ایجاد می‌کند.

یکی دیگر از عوارض بوتاکس مسمومیت و یا آلرژی بسیار نادر است که فقط بعضی افراد از ضعف شکایت میکنند که ظرف ۳ تا ۴ روز برطرف میشود.

تورّم، کبودی و خونمردگی از دیگر عوارض بوتاکس است که فقط گاهی دیده میشود و تا یک هفته کم کم رفع می گردد.

عوارض بوتاکس چیست ؟
عوارض بوتاکس چیست ؟

مهمترین عوارض بوتاکس مربوط به ۳ چیز است، تزریق بیش از اندازه، تزریق نابجا و انتشار دارو به نقاط اطراف که مورد نظر و قابل پیش بینی‌ نیستند. در نتیجه ممکن است عضلات یا بیش از اندازه ضعیف شوند یا عضلات اطراف از کار بیفتند.

یکی دیگر از عوارض بوتاکس عدم تقارن در دوطرف صورت به دلیل تزریق نامساوی و یا تفاوت در جذب است. مثلا ابرو در یک طرف بالاتر از طرف مقابل باشد. البته همه این عوارض موقتی بوده و پس از 2 تا 3 ماه خوب میشود.

عوارض بوتاکس چیست ؟
عوارض بوتاکس چیست ؟

در چه مواردی تزریق بوتاکس ممنوع است؟

. بیماری‌های قلبی و عروقی حاد

. ضعف ایمنی یا کسانی که عفونت فعال دارند.

. واکسیناسیون در 2 هفته اخیر

. کسانی که بدون دلیل مشخص مبتلا به بیماری فلج عضلانی هستند.

. اگر فرد بیماری اختلالات انعقادی داشته باشد.

. استفاده از داروهای ضد انعقاد خون

. دوران حاملگی

. سن کمتر از ۱۸ سال و همچنین سن بالاتر از ۷۵ سال

. بیماری ام‌اس ، میاستنی گراویس،نفروپاتی و نارسایی کلیه

‫0/5 ‫(0 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا