لایه‌برداری پوست و بررسی 10 مورد از عوامل ایجاد آن

پوست پوست شدن و یا ایجاد کرک روی نوک انگشتان دست می­‌تواند بسیار ناراحت‌کننده باشد. لایه‌برداری پوست روی نوک انگشتان عامل غیرمعمولی نیست، زیرا اغلب این گونه از موارد بر روی دست­‌ها، پاها و یا لب­‌ها رخ می­‌دهد.در حالی که لایه‌برداری پوست معمولا نگرانی جدی را در پی ندارد، اما ­می­‌توان آن را با چند وضعیت پزشکی مرتبط کرد، بنابراین تشخیص دادن سریع آن مهم می‌­باشد.

لایه‌برداری پوست و بررسی آن

علاقه‌مندان به مجله پزشکی آسان طب؛ لایه‌برداری پوست روی نوک انگشت‌ها می‌­تواند با مشکلات پوستی از قبیل بثور، خارش و خشکی همراه باشد. در این مقاله، ما به 10 دلیل رایج مشکلات پوستی روی نوک انگشتان پرداخته و بررسی می­‌کنیم که فرد چه موقع باید به دکتر مراجعه کند.

لایه‌برداری پوست

مطالب مورد بررسی در این مقاله به شرح ذیل می­‌باشد:

عوامل لایه برداری پوست در نوک انگشتان

چه موقع باید به دکتر مراجعه کنیم؟

جلوگیری از لایه برداری پوست در نوک انگشتان

توجه داشته باشید که لایه برداری پوست روی نوک انگشتان ممکن است به علت عوامل محیطی یا شرایط اساسی رخ دهد.

عوامل محیطی

عوامل محیطی می‌­تواند باعث پوست پوست شدن نوک انگشتان شود. این مورد شامل آب و هوا و مکیدن انگشت در کودکان می‌­شود.

شستن دست‌­ها

خشکی پوست یک بیماری شایع بوده و ممکن است سبب بروز پوست پوست شدن و کرک روی انگشتان شود. پوست خشک اغلب به علت شستشوی دست با صابون رخ خواهد داد.

در حالی که شستشوی دست­‌ها به طور مکرر برای کاهش انتشار باکتری­‌های مضر اهمیت دارد، اما استفاده از صابون، روغن­‌های محافظ پوست را از بین می­‌برد و در حقیقت زمانی که این روغن­‌ها از بین بروند، پوست حالت مرطوب خود را از دست داده و خشکی پوست رخ خواهد داد.بنابراین افراد باید از شستن بی­رویه دستان خود با صابون بپرهیزند و دستان خود را همواره مرطوب نگه دارند.

آب و هوا

شرایط آب و هوایی بسیار خشک می‌­تواند باعث ایجادی خشکی پست و در نهایت پوست پوست شدن و یا ایجاد کرک در نوک انگشتان شود، این مورد بیشتر در آب و هوای زمستانی خشک اتفاق می­‌اُفتد و کسانی که به هنگام خروج از خانه از دستکش برای محافظت از پوست خود استفاده نمی­‌کنند، بیشتر در معرض خشکی پوست قرار خواهند گرفت.

آفتاب سوختگی

آفتاب سوختگی باعث ایجاد آسیب به پوست از طریق اشعه ماوراء بنفش (UV) می‌­شود و معمولا قبل از شروع به پوست پوست شدن علائمی مانند قرمزی، احساس گرما، درد و یا ناراحتی در پوست شما ایجاد خواهد کرد.

اگرچه بسیاری از آفتاب سوختگی­‌ها در عرض یک هفته بهبود خواهند یافت اما می­‌توانند خطر ابتلای فرد به سرطان پوست را نیز افزایش دهند.

بنابراین فردی که دچار آفتاب سوختگی شده است، نباید در معرض مستقیم نور خورشید قرار بگیرد و همچنین از لوسیون­‌هایی مانند آلوئه ورا استفاده کرده تا پوست خود را مرطوب نگه دارد تا آفتاب سوختگی وی به تدریج بهبود یابد.

مکیدن انگشت

مکیدن انگشت به ویژه انگشت شست در بچه­‌ها نسبتا رایج بوده و می­‌تواند منجر به زخم­‌های دردناک و پوست پوست شدن نوک انگشتان آن­ها شود، بنابراین برای این که کودکان خود را از این کار منع کنید، آن­ها را برای نکردن این کار تشویق کرده و روی آن­ها نظارت داشته باشید. البته برخی از بزرگسالان نیز ممکن است عادت به خوردن انگشتان و یا جویدن ناخن­‌هایشان داشته باشند، که باید این کار را ترک کنند.

مواد شیمیایی

بعضی از افراد با توجه به شغلی که دارند ممکن است پوست آن­ها به مواد شیمیایی مضر آغشته شود. این مشاغل عموما به مشاغلی در حیطه کشاورزی، ساخت و ساز و تولید مربوط می‌­شود.

همچنین بسیاری از محصولات تمیز کننده، صابون­‌ها و حلال‌ها نیز شامل مواد شیمیایی هستند که می­‌توانند پوست را خشک و یا تحریک کنند.

لایه‌برداری پوست

افرادی که به طور منظم در معرض کار با مواد شیمیایی قرار دارند باید حتما لباس‌­های مخصوص پوشیده و به طور مرتب دست­‌های خود را شسته و مرطوب نمایند تا از پوست خود محافظت کرده و از خشکی پوست جلوگیری کنند.

شرایط اساسی

طیف وسیعی از شرایط پزشکی اولیه می‌­تواند باعث پوست پوست شدن انگشتان شما شود که به برخی از آن­ها اشاره خواهیم کرد.

اگزما دست

همراهان مجله پزشکی آسان طب؛ اگزما دست یک بیماری شایع است که برخی از افراد را درگیر خود کرده و به عنوان درماتیت دست نیز شناخته می­‌شود. اگزما در دست ممکن است به علت­‌های مختلف ژنتیکی، آلرژی و یا تماس دست با یک عامل تحریک کننده رخ دهد. در نظر داشته باشید، افرادی که در مشاغل خاص کار می­‌کنند بیشتر احتمال دارد تحت تاثیر این بیماری قرار بگیرند. این افراد عبارتند از:

کسانی که به طور دائم در حال شستشو و تمیز کردن می­‌باشند

کسانی که به صورت مکرر در حال‌ پذیرایی و انجام کارهای سخت می‌­باشند

افرادی که به طور دائم در حال انجام مراقبت­‌های بهداشتی هستند

افرادی که به صورت مکرر در حال انجام آرایش مو می‌­باشند

اشخاصی که در زمینه مکانیک مشغول به فعالیت هستند.

Exfoliative keratolysis

یک بیماری شایع پوستی بوده که سبب لایه‌برداری می­‌شود. این بیماری بیشتر در ماه‌­های تابستان رخ خواهد داد و اغلب جوانان را تحت تاثیر خود قرار می­‌دهد.

این مناطق از پوست، عموما نازک شده و ایجاد قرمزی، خشکی و ترک خوردگی می­کند، اما معمولا خارش ندارند. در حالی که علت دقیق این بیماری هنوز ناشناخته است، اما Exfoliative keratolysisممکن است با قرار گرفتن در معرض مواد سوزاننده، مانند صابون، مواد شوینده و حلال‌ها، تشدید پیدا کند، بنابراین فرد قادر است با استفاده از صابون­‌های ملایم بدون مواد شیمیایی، از این بیماری اجتناب کند.

 Psoriasis

یک بیماری پوستی است که باعث ایجاد لکه­‌های قرمز و ملایم در پوست خواهد شد. این بیماری بیشتر در آرنج، زانو، پوست سر و پایین تر از نوک انگشتان معمول است، اما به طور کلی می‌­تواند در هر جایی از بدن ظاهر شود.

در حقیقت Psoriasisیک بیماری خودایمنی می‌­باشد، به این معنا که سیستم ایمنی بدن به اشتباه به سلول­‌های پوست سالم آسیب می‌­رساند. این بیماری می­تواند توسط بسیاری از عوامل خارجی، از جمله آسیب­‌ها، رژیم غذایی، رطوبت و استرس تشدید یابد.

در نظر داشته باشید که هیچ درمان قطعی برای این بیماری وجود ندارد، اما برای از بین بردن علائم Psoriasis می‌­توان از کرم‌­های ویژه، پماد­های مخصوص پوست، corticosteroids موضعی و یا فتوتراپی استفاده کرد.

درماتیت­ تماس آلرژیک

درماتیت تماس آلرژیک زمانی اتفاق می­افتد که یک فرد چیزی را که به آن حساسیت دارد، لمس کند. به عنوان مثال، اگر کسی به نیکل آلرژی داشته باشد و آن را لمس کند، پوست وی باعث تحریک، ترک خوردن یا پوست پوست شدن خواهد شد. همچنین، برخی از سموم طبیعی نیز این اثرات را بر روی پوست شما ایجاد خواهند کرد..

بیماری Kawasaki

این یک بیماری نادر بوده که عمدتا کودکان زیر 5 سال را تحت تاثیر خود قرار می­‌دهد. علائم قابل توجه این بیماری درجه حرارت بالا بوده که بیش از 5 روز به طول بیانجامد. بیماری Kawasaki همچنین می‌­تواند پوست نوک انگشتان فرد را پوست پوست کند.

بیماری Kawasaki باید حتما در بیمارستان درمان شود، زیرا ممکن است عواقب جدی به همراه داشته باشد، بنابراین تشخیص سریع آن امری ضروری است، حدود 5 درصد از افرادی که به این بیماری مبتلا هستند دچار عوارض قلبی شده و حدود 1 درصد نیز دچار مرگ می‌­شوند.

چه موقع باید به دکتر مراجعه کنیم؟

لایه‌برداری پوست

در اغلب موارد لایه‌برداری پوست بر روی نوک انگشتان خفیف بوده و می­‌توانند به راحتی در خانه با مصرف مرطوب کننده و با اجتناب از تحریک کننده­‌ها درمان شوند، اما با این حال بعضی از این موارد به علت بیماری­‌های زمینه‌­ای رخ خواهد داد که باید توسط پزشک متخصص تشخیص داده شوند.

در صورت بروز چه علائمی فرد باید به پزشک مراجعه کند؟

علائم عفونت

لایه‌برداری طولانی مدت یعنی بیش از 2 هفته

لایه‌برداری که با درمان­‌های معمولی بهبود نمی­‌یابد

علائمی که در طول زمان بدتر می­‌شوند

توجه داشته باشید که گاهی فرد ممکن است به یک چیز آلرژی داشته باشد اما از آن اطلاعی ندارد، در این صورت با مراجعه به پزشک و با انجام آزمایشات مورد نیاز، نوع آلرژی تشخیص داده شده و مشخص خواهد شد.

برای جلوگیری از پوست پوست شدن و ایجاد کرک بر روی انگشتان چه باید کرد؟

برخی از نکات ساده و تغییر در شیوه زندگی یک شخص می­‌تواند برای جلوگیری از پوست پوست و یا ترک خوردن در نوک انگشتان مفید باشد، این نکات شامل موارد زیر خواهد شد:

شستن دست با آب گرم به جای آب داغ (جوش)

حتما به هنگام شستن ظروف و یا به هنگام تمیز کردن از دستکش استفاده کنید

در هوای سرد حتما از دستکش استفاده کنید

پس از تماس نوک انگشتان با آب حتما از مرطوب کننده استفاده کنید.

آیا شما تاکنون دچار مشکلات لایه‌برداری پوست شده‌اید؟ برای رفع آن و مقابله با لایه‌برداری پوست چه راهکارهایی استفاده کرده‌اید؟

Source: https://mag.asanteb.com

‫0/5 ‫(0 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا