ضرورت عقیم کردن سگ های نر و ماده یا عدم عقیم کردن

برخی از صاحبان سگ بر این عقیده هستند که باید حیوان خود را عقیم کنند . بعضی از آن ها که یک جفت سگ دارند ، در مورد امر عقیم کردن سگ ها کمی دچار تردید می شوند و این به این دلیل است که نمی دانند عقیم کردن سگ نر بهتر خواهد بود و یا بر عکس عقیم کردن سگ ماده بهتر است . بنابراین ما تصمیم گرفتیم این مطلب از مجله آسان طب را به موضوع ضرورت عقیم کردن سگ های نر و یا ماده و مزایا و معایب آن اختصاص دهیم.

ضرورت عقیم کردن سگ های نر و ماده یا عدم عقیم کردن آن ها

عقیم کردن سگ ها

افرادی که در منزل سگ نگهداری می کنند اغلب این سوال برایشان پیش آمده که بهتر است چه جنس و یا چه نژادی در خانه نگهداری کنند ، آیا سگ نر بهتر است و یا ماده و اصلا” آیا باید سگ ها را عقیم کرد یا خیر و یا اینکه آیا عقیم کردن سگ ها کار درستی است. با خواندن این مطلب متوجه خواهید شد که چه تصمیمی در این باره بگیرید که سلامت سگ شما را تضمین کند.

عقیم کردن سگ ها

مزایای عقیم کردن سگ های جنس نر

اخته کردن سگ نر منافع زیادی دارد . یکی از بزرگترین نگرانی ها غده پروستات است که تحت تاثیر هورمون تستوسترون در طول زندگی حیوان به تدریج بزرگتر می شود و با افزایش سن ناراحتی سگ بیشتر می شود و گاهی آنقدر بزرگ می شود که در روند طبیعی تخلیه مدفوع اختلال ایجاد می کند و حتی گاهی تحت نفوذ هورمون تستوسترون شاهد عفونت پروستات نیز هستیم . با اخته کردن به طرز چشمگیری پروستات کوچکتر شده و و به این ترتیب هم از التهاب و عفونت پروستات و هم از سرطان خوش خیم آن که با افزایش سن به آن مبتلا می شود پیشگیری می شود. یکی دیگر از منافع اخته کردن پیشگیری از انواع فتق ها و تومور هایی است که اطراف بیضه ها و زیر مقعد بوجود می آیند و باعث ترشحات زیاد اطراف غشا ی بیضه شده که با اخته کردن تقریبا از بین میروند.

به نظر شما چه تغییرات رفتاری پس از عقیم کردن بوجود خواهند آمد؟
تنها تغییراتی که در اثر اخته کردن بوجود می آیند تغییراتی است که وابسته به هورمون های آندروژنیک یا هورمون های جنس نر می باشد و به این ترتیب رفتارهایی نظیر بازیگوشی و ارتباطات اجتماعی سگ به هیچ وجه تغییر نخواهد کرد. تغییرات رفتاری سگهای عقیم شده شامل موارد زیر خواهد بود:

  1.  کاهش پرسه زدن ها وزوزه کشیدن های بی دلیل به میزان 90%
  2.  کاهش رفتارهای خشونت آمیز با سایر سگهای نر به میزان 60%
  3.  کاهش علامت گذاری و ادرارکردن در محل های مختلف به میزان 50%
  4.  کاهش انجام حرکات جفت گیری و سوار شدن بر اشیا به میزان 70%

مزایای عقیم کردن سگ های جنس ماده

  1.  از ایجاد تومرهای پستانی جلوگیری می شود. در سگ ها 50% این توده ها بدخیم هستند.
  2.  از حاملگی کاذب پیشگیری کنید. ممکن است سگ بدون آنکه جفت گیری کرده باشد، 1-2 ماه بعد از قاعدگی در سینه هایش شیر ایجاد ‌شود. در این دوران سگ احساس مادر شدن خواهد داشت و بسیار گوشه گیر می شود. ممکن است حتی با عروسک هایش همچون توله اش رفتار کند و بخواهد به آنها شیر دهد.
  3.  از ایجاد چرک رحم پیشگری کنید. رحم معمولا در اثر قاعدگی های متوالی چرک می کند. چرک رحم مشکلی است که در ابتدا خودش را نشان نداده و زمانی متوجه آن می شوید که حیوان دچار کم خونی، پرنوشی و پرادراری شده است.
  4.  بهتر شدن رفتار حیوان! با عقیم کردن حیوان آرام تر شده و لجبازی او کمتر می شود و بر یادگیری آن تاثیر مثبتی دارد . به طور کلی تعلیم پذیری سگ راحت تر خواهد بود.
  5.  جلوگیری از مشکلات رفتاری: با عقیم کردن سگ ماده رفتارهایی

زیرا فرار از خانه و یا به دنبال خود کشاندن سگ های نر ولگرد به خانه را از بین می برید. در واقع سگ های نر کمتر نزدیک سگ ماده شما می شوند و سگتان کمتر اذیت خواهد شد.
اگر از ما درباره ی عوارض عقیم کردن سگ و گربه بپرسید پاسخ ما این است که اگر فواید عقیم کردن و عوارض عقیم کردن را در دو کفۀ ترازو بگذاریم، فواید آن بسیار سنگین تر از عوارض ناچیز آن خواهد بود. مهمترین عوارض عمل عقیم کردن خطر و ریسک بیهوشی است که با روش ها و امکانات همچون دستگاه های تعیین وضعیت تنفس، فشار و گردش خون حیوان خطر بیهوشی حین عمل جراحی را به حداقل رسانده ایم.
حیواناتی که عقیم نشده اند در سن 7 – 8 سالگی ( سنی که روابط عاطفی بین حیوان و صاحبش عمیق تر شده ) مشکلات شان نمایان می شوند.

 

منبع : http://asanteb.com

 

‫0/5 ‫(0 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

Notice: fwrite(): write of 661 bytes failed with errno=122 Disk quota exceeded in /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php on line 43

Fatal error: Uncaught wfWAFStorageFileException: Unable to verify temporary file contents for atomic writing. in /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php:52 Stack trace: #0 /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php(659): wfWAFStorageFile::atomicFilePutContents('/home/magasante...', '<?php exit('Acc...') #1 [internal function]: wfWAFStorageFile->saveConfig('livewaf') #2 {main} thrown in /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php on line 52