Notice: fwrite(): write of 661 bytes failed with errno=122 Disk quota exceeded in /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php on line 43
معرفی 8 نوع بیماریهای خوکچه هندی ها (بیماریهای شایع) – مجله آسان طب

معرفی 8 نوع بیماریهای خوکچه هندی ها (بیماریهای شایع)

قطعا هنگامی که قصد به سرپرستی گرفتن یک حیوان خانگی را دارید برایتان وجود بیماری های شایع در حیوانات هم بسیار حائز اهمیت هستند . برخی نگران این هستند که نکند این بیماری ها قابل سرایت به انسان نیز باشند . برخی نگران هزینه ها و شرایط نگهداری از حیوانات هستند ، و به این فکر می کنند که از همه جوانب این قضیه آگاهی پیدا کنند تا مطمئن شود از عهده به سرپرستی گرفتن یک حیوان خانگی بر می آیند . امروز در مجله ی پزشکی آسان طب ، تصمیم گرفتیم که شما را بیماری های شایع در یکی از این حیوانات خانگی به نام خوکچه هندی آشنا کنیم. تا با شناخت بیماریهای خوکچه با این حیوان خانگی بیشتر آشنا شده و در صورت بروز این بیماری ها بتوانید کمک بیشتری به او کنید.

معرفی 8 نوع بیماریهای خوکچه هندی ها (بیماریهای شایع)

خوکچه هندی ها

خوکچه هندی (Guinea Pig) جونده ای گیاهخوار می باشد ، که از رده پستاداران و همین طور در راسته ی جوندگان شناخته می شود. از آنجایی که این حیوان گیاه خوار می باشد نباید هر چیزی را در جیره ی تغذیه ای او بگنجانید . در این مورد باید عنوان کرد که حتی برخی از گیاهان ، موجب بروزبیماری ها و حتی مشکلاتی در خوکچه هندی خواهند شد . بنابرین لازم است که شما نکات تغذیه ای را به درستی رعایت کنید . در ادامه با 8 نوع از بیماریهای خوکچه ها بیشتر آشنا می شویم.

 

خوکچه هندی ها

شپش

شپش ها یک نوع از انگل ها هستند که در بدن اکثر حیوانات خانگی جا خوش می کنند و از خون آنها تقضیه می کنند. معمولا” شپش در بدن حیواناتی همچون گربه ، خوکچه هندی ، سگ و… شایع است. نشانه های وجود شپش هاخارش شدید ، زخم ، عفونت های پوستی و… می باشد.

اگر به این مسئله شک دارید که حیوان شما هم دچار این مشکل هست یا خیر بهتر است از دست زدن به حیوان اجتناب کنید یا بعد از دست زدن به حیوان دست خود را بخوبی شستشو دهید زیرا شپش ها انگل هایی هستند که به انسان نیز منتقل می گردند. در این موارد می توان از شامپوهای خاص و یا داروهای مخصوص استفاده کرد. البته بهتر است قبل از هر اقدامی از دامپزشک خود مشورت بگیرید.

یک نوع از بیماریهای خوکچه ، بیماری ذات الریه

بیماریهای باکتریایی ، بیماری هایی هستند که در خوکچه هندی ها بسیار شایع می باشند. ذات الریه یک باکتری است که در دستگاه تنفسی به وجود آمده و دلیل به وجود آمدن آن ممکن است تغذیه نامناسب ، استرس در خوکچه هندی ها و نگهداری نادرست ازآنها باشد. خوکچه هایی که به این بیماری مبتلا هستند اغلب با مشکلات تنفسی روبرو هستند. در این موارد ترشعات بینی و همینطور چشم ها بسیار زیاد است. حیوان تمایلی به خوردن غذا نشان نمی دهد، بنابراین بی حال می گردد.

در صورت مشاهده همچین علائمی سریعا” با دامپزشک خود تماس بگیرید. در این بیماری احتمال مرگ خوکچه هندی بسیار بالاست. اما در صورت اقدام به موقع و با تزریق آنتی  بیوتیک و استراحت بیماری ذات الریه برطرف می گردد.

یک نوع از بیماریهای خوکچه ، بیماری ذات الریه 

سرطان از بیماریهای خوکچه ها

مشکل سرطان به ندرت در خوکچه ها مشاهده می شود. دقیقا” همانند حیوانات دیگر خوکچه های مسن تر هم معمولا” دچار این بیماری می شوند. بیشتر تومارهای سرطانی در لوله های تنفسی و یا حتی در پوست به وجود می آیند و پیشرفت می کنند. بیماری سرطان گاهی ممکن است سیستم گردش خون ، دستگاه تناسی و یا حتی پستان های حیوان را درگیر خود کند.

ورم غده های لنفاوی در گردن

عفونت غدد لنفاوی یکی دیگر از بیماریهای خوکچه ها است. عفونت غدد لنفاوی اغلب در بالای گردن و یا حتی زیر فک پایین به وجود می آید. غذاهای خشن (همانند علوفه خشک) دهان را زخم می کند و هنگامی که زخم های سطحی به داخل پوست نفوذ کنند به غدد لنفاوی خواهند رسید.

این مسائل باعث ورم ، درد و آبسه زیر فک پایین خواهد شد. برخی از اوقات این آپسه ها می ترکند و مایعه ای به رنگ کرم از آنها بیرون می آید. البته دامپزشک می تواند با درمان باکتریایی این بیماری را بهبود بخشد. اما هنگامی که این آپسه ها بزرگ باشند درمان باکتریایی قوی تر و عمل جراحی نیاز است.

Guinea Pig

سکته در خوکچه

یکی از بیماریهای خوکچه ها (شایع در خوکچه ها) سکته است. از آنجایی که خوکچه هندی ها بسیار زیاد به گرما حساس می باشند ( به خصوص هنگامی که پوشش زیادی داشته باشند و یا چاق باشند). دمای محیط فراتر از 85 درجه فارنهایت ، شلوغی و استرس ، رطوبت بالاتر از 70% ، سایه و تهویه ناکافی همه از عوامل ایجاد کننده این بیماری هستند. نشانه های سکته نیز عبارتند از :

  • ترشع بیش از حد بزاق
  • نفس نفس زدن
  • حرکت های غیر طبیعی
  • ناتوان بودن در حرکت ها
  • تششنج
  • ضعف
  • و در نهایت مرگ

مشکل سکته می تواند در اثر گرما باشد،اگر زود تشخیص داده شود قابل درمان خواهد بود. اگر خوکچه ها دچار استرس شدید شده باشند می توانید فورا” با اسپری پر از آب یا آب خنک حمامشان دهید. بهترین کمک در مورد او این است که اورا بخوابانید و با دامپزشک تماس بگیرید.برای پیشگیری از سکته بر اثر گرما حتما” سایه کافی ( اگر در بیرون از خانه نگهداری می شوند ) و تهویه متناسب ( در صورت نگهداری در خانه ) نیاز است.

ریزش مو از بیماریهای خوکچه ها

ریزش مو ( تنک شدن موها) مشکلی راجع در میان خوکچه هایی است که بصورت مکرر تکثیر می شوند. در خوکچه های ماده پس از هر بار حاملگی موفق شاهد ریزش مو خواهید بود. ریزش مو در خوکچه های جوان معمولا” در زمان ضعف یا در زمان از شیر گرفته شدن دیده می شود.

ریزش مو ممکن است باعث از دست رفتن مو گردد و این مشکل زمانی به وجود می آید که خوکچه ها عادت کرده باشند موهای خوکچه ای را که از نظر اجتماعی از خود پایین تر می بینند بجوند البته خوکچه هایی که تنها نگهداری شوند و به آنها بی توجهی شود ممکن است دچار این مشکل شوند. بیماری های قارچی یا حتی انگل های خارجی می توانند دلیلی برای ریزش مو باشند.

یک نوع از بیماریهای خوکچه ، بیماری ذات الریه 

بیماریهای خوکچه : MALOCCLUSION ( در دندان های آسیای کوچک )

ترشعات بیش از حد بزاق یک مشکل رایج بخصوص در سنین بالای 3 سال و هنگامی که دندانهای آسیای کوچک بالا و پایین در زمان جویدن منظم روی هم قرار نگیرند ، در خوکچه ها اتفاق می افتد.

این مسئله باعث به وجود آمدن آسیب های زیادی بر روی زبان حیوان می شود. حیوانی که مبتلا شده در هنگام خوردن غذا نمی تواند آن را جویده و ببلعد. در صورتی که این مشکل ادامه داشته باشد، شاهد کاهش وزن زیادی در حیوان خواهید بود. در صورتی که این علائم را مشاهده کردید فورا” با دامپزشک خود تماس بگیرید اگر دهان حیوان را به صورت مستقیم مشاهده کنید می توانید از بروز این بیماری مطمئن شوید.

برای حل این مشکل باید پس از بی هوشی دندان هایی را که بیش از حد رشد کردند ترمیم نمود و این عمل بخاطر کوچک بودن بیش از حد دهان خوکچه ها خیلی مشکل خواهد بود. در این مواقع اقلب به اجبار غذا دادن و خوراندن آنتی بیوتیک ها به حیوان برای چند روز قبل از عمل امری ضروری است. هیچ راه حل دائمی برای این مسئله وجود نخواهد داشت. بیشتر مواقع کوتاه کردن های دوره ای دندان لازم است. خوکچه های مبتلا به این بیماری نباید تکثیر شوند تا مشکل به خوکچه های دیگر منتقل نگردد.

بیماریهای خوکچه : MALOCCLUSION ( در دندان های آسیای کوچک )

کمبود ویتامین C

ویتامینC  در بدن خوکچه ها تولید نمی شود و ناچارا” باید از یک منبع بیرونی آن را دریافت کنند. این در حالی است که کمبود این ویتا مین باعث تورم ، کاهش اشتها ، درد در ناحیه دنده ئ مفاصل ، عدم تمایل به حرکت ، رشد بسیار کم استخوانها و دندانها و همینطور خون ریزی خود به خود در ماهیچه ها و لثه ها خواهد شد. مقدار مناسبی از ویتامین c اغلب در پلت ها وجود دارد. با این وجود نور زیاد و گرما باعث از بین رفتن ویتامین C در درون پلتها می شود ، به همین دلیل خوکچه هایی که همیشه از پلت تغذیه می کنند هم ممکن است دچار این بیماری شوند. اغلب دامپزشک ها برای حل این مشکل مکمل های ویتامین C را توسیه می کنند ( داخل آب یا تزریق و یا به عنوان غذا و…).

دوستان عزیز بیماری های خوکچه ها انواع مختلفی دارد و همه آنها دلایل مختلفی دارند. در کل باید بگوییم چون این حیوانات تمام نیازهای مهم و اساسی خودشان را از غذا تامین می کنند و دائما” باید غذا در دسترسشان باشد. حتی نوع و مقدار یک ماده غذایی در تغذیه حیوان ممکن است او را دچار بیماری کند و یا حتی نحوه نگهداری ، مکان زندگی و خیلی چیزهای دیگر منجر به این می شود که در ایران تعداد دامپزشک هایی که از بیماریهای خوکچه ها سر در می آورند به تعداد انگشتان دست هم نرسند. اما در کل نگهداری و تغذیه درست تنها راه پیشگیری از بیماریهای خوکچه ها است، زیرا کوچکترین سهل انگاری از طرف شما در نگهداری از این حیوان ممکن است خودش را به شکل یک بیماری نشان دهد.

امیدواریم از این مطلب در مجله ی پزشکی و آموزشی آسان طب بهره کافی را برده باشید و مطالب دیگر ما را نیز دنبال کنید.

 

منبع : http://asanteb.com/

‫4/5 ‏‫(3 نظر)‬

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

‫3 دیدگاه ها

  1. سلام خوکچه من شکمش سفت شد مثل سنگ بعد تو دستام جون داد علتش چیه کمکم کنید این مورد برایه یکی دیگه از خوکچه هام داره میوفته چیکار کنم

  2. خوکچه هندیه من در معرضه سرما بعد از زایمان قرار گرفته و حالا به سختی نفس میکشه،تب داره و لرز و آبریزش دهن و بی حاله،لطفا اگه کسی میدونه باید چکار کنم خیلی سریع پاسخ بده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

Notice: fwrite(): write of 661 bytes failed with errno=122 Disk quota exceeded in /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php on line 43

Fatal error: Uncaught wfWAFStorageFileException: Unable to verify temporary file contents for atomic writing. in /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php:52 Stack trace: #0 /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php(659): wfWAFStorageFile::atomicFilePutContents('/home/magasante...', '<?php exit('Acc...') #1 [internal function]: wfWAFStorageFile->saveConfig('livewaf') #2 {main} thrown in /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php on line 52