معرفی نژاد سگ های شیبا اینو و خصوصیات آنها

سگ شیبا اینو Shiba Inu نژادی است که آن را برای  شکار گراز وحشی، شکار های کوچک و یا برای این که پرندگان را در هنگام شکار به پرواز مجبور کنند پرورش داده اند.  این نژاد یکی از نژاد های شش گانه کشور ژاپن می باشد (این نژادها شامل نژاد آکیتای بزرگ، کیشو، هوکایدو، کای، شیکوکو متوسط و شیبای کوچک هستند). سگ شیبا اینو نژادی سرزنده و فعال با گوش هایی عمودی بر روی سرش همین طور مانند گربه چالاک است.

معرفی نژاد سگ های شیبا اینو و خصوصیات آنها

نژاد شیبا اینو

امروزه نژاد شیبا اینو به عنوان مونس در ژاپن و ایالات متحده  استفاده می گردد. این نژاد در حدود ۳۳ الی ۴۳ سانتی متر رشد می کند رده و به  وزنی در حدود ۸ الی ۱۰ کیلو گرم می رسد. ناگفته نماند که طول عمر این نژاد چیزی در حدود ۱۲ الی ۱۴ سال می باشد.

 معرفی نژاد سگ های شیبا اینو و خصوصیات آنها

خلق و خوی نژاد شیبا اینو

این نژاد جسور، با اعتماد به نفس، هوشیار و خوش خو می باشد و نژادی است که  در مورد هر چیزی نظر خودش را دارد. شیبا اینو با اینکه به صاحب خود مهربان و وفادار است،  اما در مقابل غریبه ها ایستادگی می کند و به آن ها مشکوک می باشد.

با این تفاسیر شیبا اینو به شدت از قلمروی خود محافظت می کند و با سگ های دیگر روابط اجتماعی خوبی ندارد.  برای شکار حیوانات کوچک لحظه ای تردید نخواهد کرد. با این که این سگ از نژاد باهوشی است ، اما برخلاف گلدن رتریور (زمانیکه صدایش کنند خوشحال خواهد شد) منتظر این که صدایش کنند نمی ماند (  سگ سر سخت و لجباز ).

معرفی نژاد سگ های شیبا اینو و خصوصیات آنها

روابط اجتماعی نژاد شیبا اینو

این نژاد به آراستگی و نظافت کمی احتیاج دارد ( البته دو بار در سال گونه بسیار زیاد دارند). شیبا اینو ها سگ های باهوشی هستند که سرعت یادگیری بسیار بالایی دارند و با این وجود اگر بخواهند دستورات شما را انجام خواهند داد. افراد کم تجربه جهت آموزش سگ شیبا اینو با توجه به بازیگوشی این نژاد فورا نا امید خواهند شد.

این نژاد با این که کوچک و به نوعی مینیاتوری هستند، به فضایی نیاز دارند تا بتوانند به راحتی در آن بازی کنند. شیبا اینو  در اصل برای شکار تربیت شده است و به همین علت ممکن است حالت تهاجمی داشته باشد و حیوانات کوچک را به عنوان طعمه تعقیب و شکار کنند. این نژاد به وسایل خود ( غذا، اسباب بازی  و چمنی که روی آن بازی کند) احساس مالکیت می کند.

دقت داشته باشید که برای  به سرپرستی گرفتن یک توله سگ سالم به پرورش دهندگان نامعتبر حیوانات خانگی مراجعه نکنید و پرورش دهندگانی را انتخاب کنید که آزمایشات لازم مربوط به حیوان در زمینه بیماری های ژنتیک را انجام داده باشند.

وزن جنس ماده در نژاد شیبا اینو به ۸ کیلوگرم و وزن جنس نر نژاد شیبا اینو به ده کیلو گرم می رسد. قد جنس نر در این نژاد به ۳۷ الی ۴۳ سانتی متر و در ماده ها به  ۳۴ الی ۳۹ سانتی متر می‌رسد.

معرفی نژاد سگ های شیبا اینو و خصوصیات آنها

فراموش نکنید که رفتار سگ تحت تاثیر عواملی نظیر  آموزش ، اجتماعی شدن و وراثت شکل خواهد گرفت که خوش اخلاق و دارای مزاج سالمی باشد بسیار بازیگوش و کنجکاو است. همواره یکی از والدین آنها (  معمولا مادرش)  اخلاق خوب دارد و شما با اطمینان از اخلاق والدین حیوان می توانید در آینده سگ خوش اخلاقی داشته باشید.

شیبا اینو ها باید به سرعت روابط اجتماعی را شروع کرده و هنگامی که کوچک هستند با مناظر ، صداها و افراد گوناگون روبرو شوند. با این کار سگ خود را به حیوانی همراه تبدیل می کنید. در خارج از کشور افراد با ثبت نام سگهای خود در کلاس هایی مخصوص باعث اجتماعی شدن حیوان خود می شوند، اما شما می توانید سگ خود را به پارک های شلوغ، مکان هایی که اجازه ورود سگ را می دهند و فروشگاه ها (مثلا پت شاپ) و حتی در مواقع دیدار دوستان با خود ببرید تا مهارت های اجتماعی او را صیقل بدهید.

روابط شیبا اینو با کودکان و حیوانات خانگی دیگر

اگر شیبا اینو از سن پایین به خوبی آموزش ببیند، رفتار خوبی با کودکانی که با او مهربان بوده و با احترام برخورد کنند خواهد داشت. البته شما باید به کودکان خود در مورد نحوه لمس کردن آن ها و نوع تعاملاتشان با سگ ها بیاموزید. به هر حال باید بر روی آن ها نظارت داشته باشید، زیرا هرچقدر هم که با هم مهربان باشند نباید کودک را با حیوانات تنها رها کنید. فراموش نکنید که هیچ ضمانتی وجود ندارد که شیبا اینو اجتماعی شود و با دیگر حیوانات رابطه خوبی برقرار کند. البته برای آموزش ، مدیریت و نگه داشتن شیبا اینو می توانید از قلاده استفاده کنید.

 

 

منبع : https://mag.asanteb.com/

‫0/5 ‫(0 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

Notice: fwrite(): write of 661 bytes failed with errno=122 Disk quota exceeded in /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php on line 43

Fatal error: Uncaught wfWAFStorageFileException: Unable to verify temporary file contents for atomic writing. in /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php:52 Stack trace: #0 /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php(659): wfWAFStorageFile::atomicFilePutContents('/home/magasante...', '<?php exit('Acc...') #1 [internal function]: wfWAFStorageFile->saveConfig('livewaf') #2 {main} thrown in /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php on line 52