9 دلیل استفراغ در سگ های خانگی و درمان آنها

استفراغ به خروج محتویات معده و یا غذای هضم نشده می گویند و سگ ها عضلات شکمشان به هنگام استفراغ منقبض می شود . امکان دارد استفراغ در سگ ها به همراه سرفه باشد، اما به هیچ عنوان شکم خود را جا به جا نمی کنند .

9 دلیل استفراغ در سگ های خانگی و درمان آنها

استفراغ در سگ ها

ممکن است استفراغ نتیجه ی مشکلاتی مانند باد کردن شکم، بلعیدن یک ماده ی سمی ، ترس، هیجان ،ناراحتی جزیی معده باشد . حتی بیماری هایی نظیر تومور ، زخم معده ، دیابت و یا انگل ها با حالت تهوع و یا استفراغ همراه هستتند . در مواقعی که سگ به طور مکرر استفراغ می کند ، فورا او را نزد دامپزشک ببرید . در این مواقع سگ ضعیف و خسته شده و شکمش متورم می شود .

9 دلیل استفراغ در سگ های خانگی و درمان آنها

استفراغ در سگ ها در اثر انسداد روده

اگر استفراغ حاوی خون قرمز باشد (یا اغلب درون آن ماده ی تیره ای دیده شود ) نشانه ای از خون ریزی داخلی سگ شماست (در دهان و یا روده) و به مراقبت های شدید پزشکی نیاز مند می باشد. همچنین استفراغی که اثری از شکل مدفوع و یا بوی مدفوع را داشته باشد به مراقبت فوری پزشکی نیاز مند است ، زیرا نشانه ای از بروز انسداد روده می باشد.
اغلب استفراغ به صورت یکباره از گلو خارج می گردد ، اما اگر شما مشاهده کردید که سگ در این مواقع مقاومت می کند و یا خروج آن همراه با درد زیادی است نشانه ی وجود انسداد در نقطه ای از بدن سگ می باشد .

استفراغ در سگ ها در اثر نفخ

هنگامی که سگ شما مدام استفراغ کند اما هیچ چیزی تولید نگردد ، مخصوصا اگر این عملیات در حالی باشد که شکم حیوان متورم شده و با درد همراه باشد ، معمولا نشانه ی نفخ است ( یک بیماری تهدید کننده و خطرناک )که نیاز به فوریت پزشکی دارد.  اما اگر مطمین شدید که سگ شما سالم است و با این فرض گاهی اوقات دچار حالت تهوع شد امری طبیعی به شمار می آید .

پیشگیری از اسهال و استفراغ

 • خود داری از تغییر ناگهانی جیره ی غذایی سگ ها
 • عدم استفاده از پس مانده های غذایی برای سگ ها
 • عدم اجازه به سگ برای بازی کردن با اشیاء کوچکی که احتمال بلعیدن آن ها توسط سگ شما وجود دارد.
 • از دادن استخوان طیور ( و یا استخوان دنده ) به سگ ها خود داری کنید.
 • به سگ خود اجازه ندهید که در حوالی خانه ی همسایه پرسه بزند ، به دلیل این که احتمال این وجود دارد که به سراغ سطل آشغال آن ها نیز برود.
 • به صورت مرتب یا مکرر نمونه ای از مدفوع سگ را جهت آزمایش و با هماهنگی نزد دامپزشک ببرید.

اقدامات لازم در هنگام بروز استفراغ :

 • تا ۲۴ ساعت پس از استفراغ به سگ غذا ندهید.
 • آب تازه و کافی در اختیار سگ قرار دهید.
 • اگر علایم پس از ۲۴ ساعت متوقف شد می توانید از گوشت سفید جوشانده شده و بدون استخوان به همراه برنج سفید پخته به مدت دو الی سه روز جهت تغذیه ی حیوان استفاده کنید.
 • به تدریج نوع تغذیه را به غذای معمولی سابق سگ تغییر دهید .
 • علایم بسیار شدید اسهال و استفراغ که نیاز به مراجعه فوری به دامپزشک دارند:
 • طول کشیدن علایم بیش از ۲۴ ساعت
 • اسهال و استفراغ مکرر
 • تب
 • وجود خون در اسهال و استفراغ
 • ضعف و یا غش
 • وجود درد
 • از دست دادن آب بدن ( پوست بعد از کشیده شدن به جای اول بر نمی گردد و چشم ها در کاسه ی چشم فرو می روند )
 • وجود علایم دیگری مانند آبریزش بینی و یا چشم و همین طور میزان تنفس بالا.
 • وجود هر نوعی از اسهال و استفزاغ در توله سگ ها.

9 دلیل استفراغ در سگ های خانگی و درمان آنها

دلایل بروز استفراغ شدید

استفراغ نشان دهنده ی این است که مشکل خاصی در بدن سگ وجود دارد که این مشکل احتمال دارد که فقط به دلیل عدم هضم غذیی خاص و یا حتی نشانه بروز بیماری های خطرناک باشد. از دلایل بروز استفراغ شدید در سگ ها می توان به مشکلات دستگاه گوارشی، سرطان ها ، حساسیت های غذایی و انگل ها اشاره کرد.
یکی از مهمترین کار هایی که نیاز است شما انجام دهید این است که جهت تشخیص صحیح تر دامپزشک ، تمام علایمی که در بدن و یا رفتار سگ وجود دارد را یاد داشت کنید و به دامپزشک گزارش دهید.

دلایل مختلف بروز استفراغ در سگ ها

استفراغ در سگ ها به طور معمول به دلیل ناراحتی معده و یا دمای خارج از تحمل آن ها اتفاق می افتد که لزوما نشانه ی یک مشکل حاد نیست. اگر چه احتمال این هم وجود دارد که نشانه ی وجود بیماری های کبدی و یا عفونت ویروسی باشد.

9 دلیل استفراغ در سگ های خانگی و درمان آنها
استفراغ سگ ها به علت مشکلات معده :
سگ ها اغلب وسایل گوناگون و یا حتی غذای انسان (باعث ناراحتی معده ی آن ها می شود ) را قورت می دهند . هر چه آن غذا و یا شی ء بلعیده شده برای سگ سمی تر باشد ، استفراغ شدید تر خواهد بود . در این زمان باید بدون کوچکترین درنگی سگ را به دامپزشکی ببرید.
با قورت دادن غذای جویده نشده و پر خوری نیز استفراغ اتفاق می افتد .

استفراغ سگ ها به علت انگل های روده ای : 

انگل های روده همانند کرم کدو و همین طور کرم قلاب دار باعث ناراحتی روده شده و در نتیجه سگ دچار استفراغ و اسهال می گردد . هر چند وقت یک بار صورت سگ خود را به منظور یافتن کرم و یا هر نشانه ای مبنی بر حضور کرم در بدن سگ به دقت چک کنید و فراموش نکنید که سگ خود را برای تشخیص و درمان مناسب نزد دامپزشک مجرب ببرید .

استفراغ سگ ها به علت عدم تحمل مواد غذایی :
احتمال این وجود دارد که رژیم غذایی سگ شما باعث استفراغ او گردد . سگ ممکن است نتواند بعضی از مواد غذایی را تحمل کند . حتما برچسب های مواد غذایی سگ خود را چک کنید و با حذف مواد غذایی مختلف بعد از استفراغ ، حساسیت سگ خود را به یک ماده ی خاص غذایی ، مورد آزمایش قرار دهید .

خوردن علف (چمن) :
علف بافت ویژه ای دارد که سگ را وادار به استفراغ می کند . بنابرین اگر سگ در هنگام خوردن علف آن را به خوبی نجود ، علف با تحریک و غلغلک معده باعث استفراغ خواهد شد . البته احتمال این هم وجود دارد که سگ ها به صورت هدفمند و برای استفرغ کردن از علف استفاده کنند .

استفراغ سگ ها به علت تغییرات رژیم غذایی :
تغییرات در رژیم غذایی سگ هم می تواند منجر به استفراغ و یا حتی اسهال سگ شود . مخصوصا اگر این تغییر در رژیم غذایی با غذای مرطوب و یا خام همراه باشد . تا هنگامی که بدن سگ به رژیم غذایی جدیدش عادت کند او به اسهال و استفراغ ادامه می دهد . بنابرین همیشه لازم است که قبل از ایجاد تغییر در رژیم غذایی سگ خود با دامپزشک مجرب مشورت کنید . فراموش نکنید که تغییر در رژیم غذایی حتما باید به صورت تدریجی صورت بگیرد.

استفراغ سگ ها به علت عفونت ها :
عفونت های باکتریایی ، قارچی و ویروسی از عوامل دیگری هستند که موجب استفراغ سگ ها می شوند . که این عفونت ها با تماس مستقیم سگ شما با سگ های مبتلا قابل انتقال است . علائم دیگر ابتلا به عفونت ها عبارتند از :

 • بی اشتهایی
 • تب
 • اسهال و بی حالی

درمان این عفونت ها با داروهایی مثل آنتی بیوتیک ها و یا داروهای ضد قارچ قابل امکان پذیر می باشد.

استفراغ سگ ها به علت گرما زدگی :
در هنگام گرما زدگی سگ ها استفراغ کرده و به تشنج دچار می شوند. در هنگام گرما ی شدید از کمپرس سرد استفاده کنید و نگه داشتن حیوان را زیر نور مستقیم خورشید خود داری نمایید .

بهتر است بدانید که حتی استفراغ می تواند نشانه ی یک بیماری جدی نظیر عفونت ویروسی ، بیماری های کبد ، کلیوی ، تیروئید ، التهاب روده، زخم معده ، نکروزانت ، التهاب معده ، تومور و غیره باشد .

منبع: https://mag.asanteb.com

‫4.3/5 ‏‫(3 نظر)‬

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

‫2 دیدگاه ها

 1. استفراق سگ من بعلت عدم دفع مدفوع است .به هیچ عنوان دفع مدفوع نمیتواند انجام دهد .الان ۱۵ روز است که مدفوع نکرده و دائم پس میاورد .لطفا لطفا راهنمایی کنید

  1. اولا دوست عزیز این زبان بستها جزمن شما ک دوستشون هستیم کس دیگری ندارن پس وقتی پانزده روز شده فکر کنید خودتون این مشکل پیش بیاد براتون…….
   ولی روغن کرچک خوراکی اگر مشکل دیگه ای نداشته باشه راش میندازه دهانش باز کنید بریزید توگلوش نصف بیشتر شیشرو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

Fatal error: Uncaught wfWAFStorageFileException: Unable to save temporary file for atomic writing. in /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php:35 Stack trace: #0 /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php(659): wfWAFStorageFile::atomicFilePutContents('/home/magasante...', '<?php exit('Acc...') #1 [internal function]: wfWAFStorageFile->saveConfig('livewaf') #2 {main} thrown in /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php on line 35