مسمومیت در سگ و 26 ماده غذایی مسمومیت زا و کشنده

احتمال دارد که برخی از مواد غذایی که شاید برای انسان هیچ ضرری هم نداشته باشند باعث مسمومیت در سگ ها شوند. بنابرین باید در نگهداری از سگ ها بسیار دقت کنید و بر غذای مصرفی آن ها نظارت داشته باشید تا با بروز مسمویت در سگ خود مواجه نشوید .

مسمومیت در سگ و 26 ماده غذایی مسمومیت زا و کشنده

مسمومیت در سگ با رژیم غذایی غلط

البته دلایل اصلی که موجب بروز این گونه مسمومیت در سگ ها می شود عبارتند از:

 •  نا آگاهی صاحبان سگ ها از پیامدهای این نوع از مواد غذایی است که به عنوان تشویقی و یا جزئی از غذای روزانه ی سگ مورد استفاده قرار می دهند.
 • به دلیل مشاهده ی علاقه ای که سگ به خوردن آن مواد غذایی نشان می دهد این تصور غلط که این مواد غذایی ضرری برای حیوان ندارند، در ذهن صاحبان سگ نقش می بندد.

مصرف بعضی از این مواد غذایی اثرات بدی را در طولانی مدت نشان می دهند و باعث ضعیف شدن مقاومت بدن حیوان می شوند و در برخی از مواد غذایی مضر دیگر، آثار مسمومیت به سرعت خود را نشان می دهند. دقت داشته باشید که احتمال مرگ حیوان (یا سگ) با مصرف هر دو گروه این مواد غذایی وجود دارد . به همین دلیل توصیه می کنیم ، مواد غذایی که در این بخش به معرفی مختصر آن ها می پردازیم به طور کل از رژیم غذایی سگ حذف کنید.

مسمومیت در سگ و 26 ماده غذایی مسمومیت زا و کشنده

مسمومیت در سگ با غذاهای چرب

اغلب سگ ها غذاهای چرب را خیلی دوست دارند و از خوردن آن ها بسیار لذت می برند. استفاده ی بیش از حد خوراک های چرب باعث بروز بیماری و مسمومیت در سگ می شود. این نوع از مسمومیت ها با درد شدید در شکم، اسهال، طب و همین طور استفراغ شدید در سگ همراه هستند. حتی در این حالت حیوان حالتی قوز کرده به خود می گیرد. مسمومیت با غذاهای چرب در سگ های کوچک مینیاتوری نظیر شی هوا هوا ، پودل ها و همین طور در نژاد کوکر اسپانیل و شیتزو بسیار متداول می باشد.
به هیچ عنوان در رژیم غذایی سگ چربی های مازاد گوشت و مرغ را قرار ندهید. همچنین به یاد داشته باشید که پوست مرغ و بوقلمون ( بخصوص گوشت خوک و یا ژامبون) را در جیره ی غذایی حیوان قرار ندهید . به این دلیل که این غذا ها دارای چربی بسیار بالایی هستند.

تاثیر شیر و مواد لبنی بر سگ ها

حدود پنجاه درصد سگ ها به لاکتوز حساسیت دارند . سیستم گوارشی تعداد زیادی از سگ ها شیر و لبنیات را هضم نمی کند و نسبت به آن ها حساسیت دارند و در این مواقع دچار اسهال شدید می شوند . البته لازم به ذکر است که این نوعی از مسمومیت است که در سگ ها ایجاد می گردد و در توله ها می تواند منجر به مرگ حیوان گردد . حتما برای تغذیه ی توله سگ های بی مادر باید از شیر بدون لاکتوز که مخصوص سگ است ( در پت شاپ ها به فروش می رسد ) استفاده گردد.

مسمومیت در سگ ها با نمک

استفاده بیش از حد از نمک در غذای سگ ها باعث جذب بالای آب بدن توسط کلیه ها می شود و به همین علت بیماری های کلیوی در سگ ها  پدیدار می شوند. مسمومیت با نمک موجب استفراغ شدید سگ می‌شود و سدیم در خون حیوان افزایش می یابد باعث  متورم شدن سلولهای مغزی می شود. که در نهایت سکته ی مغزی برای سگ را به همراه خواهد داشت.

مسمومیت در سگ و 26 ماده غذایی مسمومیت زا و کشنده

بیشتر بدانید : مسمومیت با آسپرین در سگ ، دلایل ، تشخیص و درمان آن

 مسمومیت در سگ ها با پیاز و سیر

مصرف بیش از حد پیاز و سیر در رژیم غذایی سگ به دلیل داشتن سولفات گوگرد باعث بروز مسمومیت غذایی خواهد شد. استفاده کردن از پیاز و سیر به صورت مکرر در غذای سگ ها (  که اغلب به دلیل از بین بردن بوی ناخوشایند غذا صورت می گیرد)  موجب تخریب و یا آسیب زدن به گلبول های قرمز خون شده و در نتیجه باعث کم خونی در سگ ها خواهد شد. ترکیب پیاز ، موسیر و سیر  به شکل خام،  پخته  و یا حتی پودر با غذای سگ ها باعث بروز مسمومیت در آن ها خواهد شد و این نوع از مسمومیت برای سگ ها خطر مرگ را به همراه خواهد داشت.

در معده ی انسان‌ها آنزیمی  وجود دارد که موجب می‌شود این نوع سبزیجات به آسانی هضم شود، اما در معده ی گربه ها و سگ ها این آنزیم وجود ندارد و به همین دلیل مصرف این نوع سبزیجات در رژیم حیوان باعث بروز مسمومیت و مرگ حیوان می شود. این نوع از مسمومیت  با استفراغ، تولد شدید روده سگ (به علت تجمع گاز) ، اسهال و تب همراه است.  در این زمان حیوان احساس درد شدیدی در ناحیه شکم کرده و علائم ضعف جسمانی مشاهده می گردد.

گوجه فرنگی

برای طعم دار کردن خوش رنگ شدن غذای حیوان گوجه فرنگی استفاده می شود، اما گوجه فرنگی به دلیل دارا بودن ماده ای به نام اتروپین و جوهر نمک بالا حالت اسیدی زیادی دارد که برای حیوان خطرناک است. علائم این نوع از مسمومیت عبارتند از:

 • متسع شدن مردمک چشم
 • لرزش اندام و تشنج شدید
 • غلظت خون بالا
 • ضربان قلب نامنظم
 • و در نهایت حمله ی قلبی

مسمومیت در سگ ها با سیب زمینی

قسمت های از سیب زمینی که به رنگ سبز هستند دارای مقدار زیادی سم سولانین  هستند که ممکن است موجب بروز حالت تهوع، سر درد و بیماری های عصبی در انسان ها هم باشد. مسمومیت با سیب زمینی دارای علائمی مثل  استفراغ، درد شدید شکم، اختلالات عصبی، اسهال می باشد و در نهایت موجب سکته قلبی خواهد شد.

مسمومیت با ریواس، گل کلم و بروکلی

این گیاهان به علت جوهر نمک بسیار بالایی که دارند، نباید بیشتر از ۱۰ درصد رژیم روزانه ی سگ را شامل شوند. زیرا باعث سوزش در روده و مسمومیت غذایی خواهند شد.

شکلات

سگ ها عاشق شکلات هستند و به همین دلیل صاحبان آن ها بصورت نا آگاهانه از آن به عنوان  تشویقی استفاده می کنند. شکلات با هر طعمی که باشد(  فندوقی، نارگیلی، شیری ، کشمشی و غیره) خطر آفرین است. از خود میوه نارگیل (چه خشک و چه تازه) موجب مسمومیت در سگ ها خواهد شد، اما استفاده از شکلات به دو دلیل باعث مسمومیت در سگ ها می شود:

 • به دلیل وجود حجم بالای چربی
 • به دلیل وجود مواد شیمیایی به نام های کافئین و تئوبرومین

علائم این نوع از مسمومیت عبارتند از:

 • نارسایی گوارشی (  اسهال و استفراغ شدید)
 • ناهنجاری های سیستم عصبی
 • انقباض عضلات قلب
 • بی قراری و بی حالی
 • افزایش ضربان قلب و تنفس سریع
 • افزایش فشار خون و در نهایت سکته ی قلبی

تاثیر قهوه و چای و مسمومیت در سگ ها

به دلیل کافئین بالای چای و قهوه،  آن ها نیز مسمومیتی همانند مسمومیت شکلات را در حیوان ایجاد می کنند.  نشانه های این نوع از مسمومیت عبارتند از:

 •  اختلالات عصبی
 • بی قراری و بی تابی
 • افزایش بیش از حد ادرار
 •  انقباض عضلات قلب
 • افزایش ضربان قلب و سرعت تنفس
 • افزایش فشار خون و سکته قلبی که منجر به مرگ حیوان می گردد.

مسمومیت در سگ ها با جوش شیرین و بکینگ پودر

جوش شیرین و بکینگ پودر که در پخت انواع شیرینی، کیک و نان استفاده می گردند، و در جیره غذایی سگ ها به عنوان تشویقی یا مکمل های غذایی مورد استفاده قرار می گیرند. این دو ماده عاملی برای ایجاد گاز در خمیر هستند و هنگامی که سگ ها از خوراکی های حاوی جوش شیرین و بکینگ پودر استفاده می کنند ، دچار دگرگونی الکترون ها می شوند و همین امر باعث اسپاسم و گرفتگی ماهیچه های قلب شده و در نهایت موجب سکته ی قلبی خواهد شد.

علاوه بر خوراکی ها و مواد ذکر شده ، میوه هایی مثل جوز هندی ، سیب ، زرد آلو ، گیلاس ، آلو ، گوجه سبز ، انگور ( و کشمش ) ،آواکادو ، فندوق و همچنین قارچ موجب بروز مسمومیت در سگ ها خواهند شد . نا گفته نماند الکل و هر گونه مشروبات الکی نیز سگ ها را مسموم می کند . هم استشمام الکل و هم مصرف آن برای حیوان بسیار خطرناک است و منجر به مرگ سگ خواهند شد.

منبع : https://mag.asanteb.com

 

‫4/5 ‏‫(2 نظر)‬

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

Notice: fwrite(): write of 661 bytes failed with errno=122 Disk quota exceeded in /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php on line 43

Fatal error: Uncaught wfWAFStorageFileException: Unable to verify temporary file contents for atomic writing. in /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php:52 Stack trace: #0 /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php(659): wfWAFStorageFile::atomicFilePutContents('/home/magasante...', '<?php exit('Acc...') #1 [internal function]: wfWAFStorageFile->saveConfig('livewaf') #2 {main} thrown in /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php on line 52