شانک ماهی ها و 2 نوع آکواریومی از آنها

نام شانک ماهی ها یا پرجی ها (PORGIES) در مناطق مختلف دنیا متفاوت است. در نقاط مختلف دنیا به آن ها ماهی سیم، ماهی پوزه کلفت و غیره می گویند. از نظر ظاهری شباهت زیادی به ماهی های خرخرو داشته، تعداد شعاع های خار مانند باله پشتی آنها 10 الی 13، پوزه فاقد فلس، و معمولاً دارای تعدادی دندان آسیا می باشد. مهمترین اختصاص آن ها این است که قسمت عمده ای از آرواره آنها تا زیر استخوان زیرین سر ادامه دارد، در صورتی که پیش آرواره ها دارای شیاری در قسمت جلویی می باشند که آرواره ها در داخل آن جای می گیرند. این نوع ماهی مناسب نگهداری در آکواریوم نیست ، اما فقط 2 گونه ی آن برای این منظور استفاده می گردد که در ادامه به معرفی آن ها خواهیم پرداخت.

شانک ماهی ها

شانک ماهی

شانک ماهی ها از خانواده ی خانواده ی اسپاریده (SPARIDAE) هستند و هم در آب های مناطق استوایی و هم در آب های مناطق معتدل شامل سواحل کم عمق و خورها یافت می شوند. برخی از انواع آن ها نیز ممکن است در آب های عمیق تر یافت گردند.

همراهان مجله ی پزشکی آسان طب ؛ این ماهی ها مصرف غذایی برای انسان دارند. غذای عمده ی آن ها را بی مهرگانی نظیر خرچنگ ها، نرم تنان، و حتی توتیا های دریایی تشکیل می دهند. از شانک ماهی ها پنج گونه تجارتی در آب های ایرانی خلیج فارس و دریای عمان و بیش از یازده گونه در منطقه وجود دارد. شانک ماهی ها جهت نگهداری در آکواریوم چندان مناسب نمی باشند . اما تنها 2 گونه ی آکواریومی از آن ها وجود دارد که در ادامه با آن ها آشنا می گردید.

شانک دو نواری یکی از گونه های شانک ماهی

شانک دو نواری با نام علمی Acanthopagrus bifasciatus شناخته می شود. منبع اصلی آن ها سراسر خلیج فارس و دریای عمان می باشد. بدن شانک ماهی دو نواری فشرده و پهن است. رنگ پشت متمایل به زرد و در پایین نقره ای می باشد و باله های سینه ای و دمی زرد روشن و باله پشتی زرد با لبه سیاه است. دو نوار سیاه عمودی روی سر آن ها قرار دارند. باله پشتی یکی است و  یازده شعاع سخت و 12 الی 15 شعاع نرم دارد. بیشترین طول آن ۵۰ سانتی متر می باشد.

شانک ماهی ها

مطالعه بفرمایید : باز ماهی ها و معرفی 2 گونه شناخته شده از آن ها

خروس ماهی یکی از گونه های آکواریومی شانک ماهی

خروس ماھی یکی دیگر از گونه های آکواریومی شانک ماهی می باشد که با نام علمی Argyrops spinifer شناخته شده است . منبع اصلی آن ها به هند و چین و مجاورت سواحل غربی آفریقا بازمی گردد. شعاع های سخت جلویی باله های پشتی این ماهی نسبتاً بلند و به آن ظاهر خروس مانند می دهند.

شانک ماهی ها

جهت تغذیه آن ها می توانید از میگوی تکه تکه شده، ماهی، برخی از صدف ها، خرچنگ ها و برخی از انواع غذا های آماده استفاده نمایید. در مورد اندازه باید عنوان نمود که طول آن به 60 سانتی متر نیز می رسد.

 

 

منبع : https://mag.asanteb.com

‫0/5 ‫(0 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا