7 نکته مهم و عجیب در مورد موش ها

موش ها در تمام دنیا وجود دارند و اغلب ما هم از آن ها بدمان می آید ، به این علت که موش ها جوندگانی هستند که دائما ترس، مرگ و طاعون را به انسان یادآوری می کنند.  اما عده ای هم هستند که به نگهداری از موش های خانگی علاقه مند هستند. در این میان نکات جالبی در مورد موش ها وجود دارد که دانستن آن ها خالی از لطف نیست ، در این مطلب در مورد 7 نکته مهم و عجیب در مورد موش ها صحبت خواهیم کرد.

7 نکته مهم و عجیب در مورد موش ها

مطالب خواندنی در مورد موش ها

موش ها با آن دم فلس مانندشان زمانی که بتواند به راحتی در خانه رفت و آمد کنند واقعا آزاردهنده می شوند آنها اکثرا شروع به جویدن و خوردن هر چیزی که در دسترسشان باشد می کنند. موش ها همیشه  باعث آزار و اذیت انسان ها بودند و از طرق گوناگون خسارت به بار می آورند. آنها کودکان را گاز می گیرند و به بچه ها آسیب می زنند، منابع غذایی را می خورند، سیم های برق را می جوند و حتی موشهای صحرایی در سال میلیارد ها دلار خسارت  به بار می آورند.

7 نکته مهم و عجیب در مورد موش ها

موش قهوه ای

یکی از مشهورترین نژاد موش ها موش نروژی یا موش قهوه ای است. این موش وزنی در حدود یک کیلو گرم دارد. شاید تنها جایی که می توانید از شهر این گوش کردن ماشین خود به شمال و قطب جنوب باشد زیرا که این نژاد از موش ها در تمامی جهان و بخصوص کشور چین به وفور یافت  می شوند و احتمال می رود خاستگاه اصلی این موش نیز همان کشر چین باشد.

موش سیاه

موش سیاه یک گونه از نژاد موش ها است که ظاهری زشت و بد ریخت دارد و در مناظق استوایی زندگی می کند. این نژاد زمانی در  اروپا گونه غالب بوده است. در واقع این موش ها ی سیاه بودند که ناقل بیماری طاعون بودند. روی بدن این نژاد از موش ها نوعی کک زندگی می کند که آفات باکتری های یرسینیا را به انسان منتقل می کند و باعث بیماری طاعون می شود. موش های سیاه و سفید نسبت به زهر بسیار از حیوانات سمی مقاوم هستند. آنها به راحتی از کوه ها و صخره ها بالا می روند. جمعیت این موش ها در کشور نیوزلند بسیار زیاد است و برخلاف موش های قهوه ای مانند یک انفجار در حال تکثیر هستند. در واقع آنها مانند یک آفت می مانند.

عدم حضور یک جونده

هیچگاه نمی توان گفت خانه ای ضد موش است. موش ها قادرند از سوراخی که قطرش به اندازه یک چهارم بدنشان است هم رد شوند. یکی از ویژگی های موش ها سختی دندانشان است که حتی از آهن و فولاد هم سخت تر می باشد، به همین دلیل آنها می توانند به راحتی هر چیزی را گاز بگیرند. جوندگان بخصوص موش ها بسیار باهوش اند و همین هوش به تله انداختن و گرفتن آنها را دشوارتر کرده است.

انگل توکسو پلاسما

در طول عمر گربه در بدن او یک انگل به نام توکسو پلاسما وجود دارد که گربه ها به وسیله آن بارور می شوند و تولید مثل می کنند. این انگل، یک انگل تک یاخته ای است. اگر همین انگل به بدن یک موش آلوده وارد شود، طی یک سری فعل و انفعالات عجیب و غریب که در مغز رخ می دهد باعث مرگ می گردد. حدود 1/3 جمعیت جهان این انگل در بدنشان وجود دارد، که البته کشنده و خطرناک است. زنان باردار و کسانی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند به مراتب آسیب پذیرتر هستند. بهتر است تا بدانید که این انگل به بیماری های دیگری مانند اسکیزوفرنی هم مربط است.

همراهان مجله ی آسان طب ؛ بر خلاف تصور عموم موش ها جوندگانی بسیار باهوش هستند و به راحتی می توانند خود را با هر شرایط محیطی وفق دهند، شاید همین امر باعث شده است این طور گسترش پیدا کنند. آن ها می توانند به راحتی شرایط بی آبی را همانند شتر تحمل کنند، دربرابر سقوط از ارتفاع بدن مقاومی دارند و در برابر اشعه های مختلف تا حد زیاد مقاومند. از دیگر توانایی های آنها زنده ماندن و شنا کردنشان به طول نیم مایل است که بسیار هم عجیب است و البته توانسته اند در طول سال های متمادی نسبت به سموم مختلف بدن خود را کاملا مقاوم کنند. پس بی خود نیست که هر روز بر تعداد آنها افزوده می شود. غیر از گربه های خانگی که تمایلی به شکار موش ها ندارند، برای برخی از حیوانات موش به عنوان یک غذا به حساب می آید. از شکارچیان موش ها می توان به جغدها، بازها، مارها و راسو اشاره نمود. برخی از نژادهای سگ نیز مهارت خاصی در شکار این حیوان جونده دارند. حتی در آفریقا و آسیای جنوب شرقی موش به عنوان یک وعده غذایی برای افراد محسوب می شود. یک مورد عجیب در مورد موش نیز این می باشد که این موجود موزی در بخشی از کشور هند مورد پرستش می باشد.

موش ها

دنیای پزشکی

در علوم پزشکی بیشتر آزمایشات بر روی همین موجو جونده موزی انجام می گیرد. دانشمندان می توانند با استفاده از دستکاری ژنتیکی انواع مختلفی از داروها و مراحل درمان بیماری هایی گوناگی از قبیل دیابت و غیره را بر روی آنها بررسی کنند.

گامبیا

موش های صحرایی گامبیا نمادی از  ترس و وحشت از جوندگان می باشند. آن ها همچنین شباهت زیادی به موش صحرایی نروژی دارند، ولی این گونه ممکن است تا 7 کیلوگرم نیز رشد نمایند. بومی های آفریقا این موش را به عنوان یک غذای وعده گوشتی مصرف می کنند و حتی از آن ها به علت هوشی که دارند برای تشخیص مین های زمینی هم استفاده می کنند. موش صحرایی برخلاف ظاهر بزرگ و ترسناکش رفتاری کاملا” دوستانه دارد و حتی می تواند یک حیوان خانگی عجیب و غریب و همینطور دوست داشتنی باشد.

نکات عجیب

موش ها قادرند در طی 5 زایمان 7 الی 15 نوزاد به دنیا بیاورند که خود این نوزادها در سن 5 هفتگی قادر به زادو ولد خواهند بود. در واقع یک جفت موش در یک محیط خلاء قادرند در سال صدها هزار یا میلیون ها فرزند به دنیا بیاورند. البته خوشبختانه میزان مرگ و میر نوزادان موش ها در ابتدای زندگیشان نود وپنج درصد می باشد که ظاهرا” این برای ما یک خبر خوب و خوش آیند است.

یک نکته عجیب در مورد موش ها  وجود دارد که به آن موش پادشاه می گویند. موش پادشاه یک اتفاق عجیب و غریب می باشد که در طی آن موش ها دم هایشان را به هم می چسبانند تا جایی که در نهایت دم ها به هم تنیده می شوند. چند مورد از این اتفاق عجیب و شگفت انگیز در قرون وسطی دیده شده است. یکی از بزرگترین پادشاه موش ها متعلق به یک خوشه تشکیل شده از 32 سر موش صحرایی مومیایی شده در یک شومینه می باشد که در موزه ای در آلمان از آن نگهداری می گردد.

منبع : https://mag.asanteb.com

‫0/5 ‫(0 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا