مهمترین ویتامین های انرژی زا کدامند ؟

ویتامین ها برای سلامتی بدن بسیار مفید هستند. وقتی بدن دچار کمبود ویتامین می شود، احساس خستگی و سستی به سراغ ما می آید و ضعف می کنیم. ما باید روزانه ویتامین های مختلف را به بدن برسانیم تا بدن دچار مشکلات جدی نشود. در این بخش از مجله پزشکی آسان طب مهمترین ویتامین های انرژی زا برای بدن را به شما معرفی می کنیم.

ویتامین های انرژی زا

ویتامین های انرژی زا

ویتامین های گروه B برای انرژی بدن و عملکرد آن مهم است. ویتامین B complex برای جلوگیری از خستگی و احساس ضعف عالیست. ویتامین های B اکثرا جزو ویتامین های انرژی زا به شمار می آیند.

ویتامین B1 (تیامین)

ویتامین ب 1 یا تیامین یکی از ویتامین های انرژی زا است که موجب تقویت سیستم ایمنی بدن شما شده و به بافت­‌ های انتقال دهنده عصبی مغز کمک می­‌کند. بنابراین ویتامین ب 1 به بهبود توانایی حافظه و دیگر توانایی­‌ های شناختی شما کمک زیادی می کند. از فواید ویتامین B1 میتوان به رشد رگ‌ های خونی، سلامت پوست و سوخت و ساز بهتر بدن اشاره کرد. در نتیجه با سوخت و ساز بهتر بدن، انرژی بیشتری در اختیار آن قرار می­گیرد. پس ویتامین تیامین انرژی زا است.

ویتامین های انرژی زا

ویتامین B2 (ریبوفلاوین)

یکی دیگر از ویتامین های انرژی زا ویتامین B2 یا ریبوفلاوین است. با مصرف این ویتامین فرایندهای شیمیایی مختلف در بدنتان تبدیل به انرژی می شود و از اکسیژن بدن هم این کار استفاده می‌­ کند. طبق اطلاعات بدست آمده ویتامین ب 2 به سلول­‌ها در عملکرد بهتر کمک کرده و همچنین موجب آرام شدن درد مفاصل می شود.

ویتامین B3 (نیاسین)

ویتامین ب 3 موجب کنترل کلسترول خون می شود. کلسترول خون بالا باعث مشکلات قلبی عروقی شده و سطح انرژی شخص را کم می کند. یکی دیگر از فواید نیاسین اینست که قادر است به همراه ویتامین های دیگر از خانواده ویتامین ب به بهبود تولید انرژی در بدن کمک بکند.

ویتامین های انرژی زا

ویتامین B5 (پانتوتنیک اسید)

ویتامین B5 یکی دیگر از ویتامین های انرژی زا است که به افزایش انرژی بدن شما کمک کرده و سیستم ایمنی بدنتان را تقویت می­ کند. این ویتامین با تقویت ایمنی بدن به بهبود سریعتر بیماری شما کمک می­ کند.

ویتامین B6 ( پریدوکسین)

به گزارش مجله پزشکی آسان طب ویتامین ب 6 ، به  حفظ سلامت عروق بدن و سیستم گردش خون کمک می­‌ کند. اگر گردش صحیح خون در بدن برقرار نباشد، داشتن انرژی و فعالیت غیر ممکن است.

ویتامین B7 (بیوتین)

ویتامین ب 7 هم یکی دیگر از ویتامین های انرژی زا است که برای بدن ما فواید زیادی دارد. ویتامین بیوتین چربی و پروتئین را به انرژی تبدیل کرده و نقش موثری در تبدیل مواد غذایی به انرژی خواهد داشت.

ویتامین B9 (فولیک اسید)

ویتامین ب 9 برای بدن بسیار مفید است. فولیک اسید هم از رگ های خونی مراقبت کرده و به شکل گیری سلول­‌های خونی هم کمک می کند. این سلول­‌های خونی اکسیژن را در سراسر بدن حمل کرده و برای حفظ انرژی بدن لازمند.

ویتامین های انرژی زا

ویتامین B12 ( سیناکلوبامین)

ویتامین ب 12 یا سیناکلوبامین همراه با فولیک اسید از سلول­های خونی بدن مراقبت کرده و نقش موثری در جذب مواد غذایی و تبدیل آن به انرژی دارد. این ویتامین هم یکی دیگر از ویتامین های انرژی زا محسوب می شود.

ویتامین های انرژی زا

امیدواریم از اطلاعاتی که در این بخش از مجله پزشکی آسان طب تقدیم تان کردیم بهره کافی را برده باشید.

منبع : https://mag.asanteb.com

‫4.7/5 ‏‫(3 نظر)‬

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا