بیماری لیکن پلان بررسی علائم و درمان

بیماری لیکن پلان بیماری است که بسیاری از افراد به آن مبتلا می شوند. این بیماری می تواند یک قسمت یا چندین قسمت بدن را مبتلا کند. لیکن پلان می تواند روی پوست یا داخل دهان بروز کند. گاهی اوقات، در هر دو قسمت دیده می شود. لیکن پلان حتی می تواند شکل ناخن دست یا ناخن پا را تغییر دهد. همچنین می تواند در ناحیه تناسلی و یا پوست سر فرد ظاهر شود. لیکن پلان مسری نیست. این بیماری از فردی به فرد دیگر منتقل نمی شود. کسی نمی تواند شما را مبتلا کند. پس این نکته را باید در نظر داشته باشید که بیماری لیکن پلان نوعی سرطان نیست.

لینکن پلان روی مچ دست
لینکن پلان روی مچ دست

علائم و نشانه های بیماری لیکن پلان

علائم و نشانه های لیکن پلان بسته به این است که در کجای بدن ظاهر شود؟ این علائم می تواند روی پوست پدیدار می شوند، لیکن پلان اغلب موجب برآمدگی هایی که براق و سفت و قرمز مایل به بنفش هستند، می شود. گاهی اوقات این برآمدگی ها دارای خط ظریفی هستند که از میان آنها می گذرد. این خطوط ایتریا ویکهام (Wickham’s striae.) نامیده می شود. به گزارش مجله پزشکی آسان طب در بیشتر افراد برآمدگی های کمی دیده می شود.

تعداد کمی از افراد برآمدگی هایشان زیاد است، که می تواند در نقاط مختلف بدن شان ظاهر شود. شایع ترین نقاط بدن که این برآمدگی ها در آن ظاهر می شود مچ دست ها، قسمت پایین پشت، و مچ پاهاست. اما آنها می توانند در هر جای پوست ظاهر شوند، مانند محدوده تناسلی. در پاها برآمدگی ها تیره تر هستند. زمانی که لیکن پلان بر روی پوست ظاهر شد، شخص می توانند علائم زیر را داشته باشد:

 

لکه های ضحیم خشن، پوسته پوسته شدن پوست. اگر ایجاد برآمدگی ها در محل های مشابه ادامه یابد، لکه های ضخیم خشن، پوسته پوسته شدن پوست شکل می گیرد. این لکه ها با گذشت زمان زیاد شده کرده و شایعترین قسمت ها ساق پا و اطراف مچ پا هستند.

خارش. گاهی اوقات برآمدگی ها و لکه ها خارش دارند. این لکه های صخیم به احتمال زیاد دچار خارش می شوند.

تاول ها. به ندرت تاول دیده می شود.

برآمدگی های زیاد در بیماری لیکن پلان
برآمدگی های زیاد در بیماری لیکن پلان

 

درد، بخصوص در ناحیه تناسلی. پوست می تواند قرمز روشن و متورم و دردناک شود. زخم های سرباز ظاهر می شوند.

 

بیماری لیکن پلان در دهان

زمانی که لیکن پلان در دهان ظاهر می شود، بیشتر در داخل قسمت چانه دیده می شود. بر روی زبان ، لب ها، و لثه ها هم می تواند ظاهر شود. داخل دهان شما، ممکن است نشانه های زیر را داشته باشید:

تکه هاب نقاط سفید و خطوط ظریف که ظاهری براق دارند.

قرمزی و تورم.

پوست شدن لثه ها.

دردناک بودن زخم ها ( می تواند سوزش و درد داشته باشد).

علائم بیماری لیکن پلان روی زبان
علائم بیماری لیکن پلان روی زبان

 

بیماری لیکن پلان در ناخن ها

زمانی که لیکن پلان بر روی ناخن ها ظاهر می شود، اغلب تعداد کمی از ناخن ها را مبتلا می کند. گاهی بر روی همه ناخن ها و بر روی دست و پا ظاهر می شود. شما ممکن است نشانه های زیر را داشته باشید:

قرمزی یا شیارهایی بر روی ناخن ها.

تکه تکه شدن یا نازک شدن ناخن.

از بین رفتن ناخن (می تواند موقتی یا دائمی باشد).

علائم بیماری لیکن پلان روی ناخن
علائم بیماری لیکن پلان روی ناخن

بیماری لیکن پلان بر روی پوست سر

این مورد نادر است. اما بیماری می تواند پوست سر را مبتلا کند. اگر این اتفاق افتاد، شما ممکن است علائم زیر را بر روی پوست سر خود داشته باشید:

قرمزی و سوزش.

برآمدگی های کوچک.

موهای نازک روی قسمت هایی که موی شما ریخته است.

زخم (به تدریج ظاهر می شود).

 

چه کسانی به بیماری لیکن پلان مبتلا می شوند؟

هر کسی می تواند به لیکن پلان مبتلا شود. در میانسالی بسیار شایع است. زنان اغلب بیشتر از مردان به لیکن پلان دهانی مبتلا می شوند.

 

علت بیماری لیکن پلان چیست؟

علت بیماری لیکن پلان در بیشتر موارد ناشناخته باقی مانده است. یک تئوری می گوید لیکن پلان یک بیماری اتو ایمیون (خود ایمنی) است. این بدین معنی است که سیستم ایمنی شخص نسبت به پوست و سایر قسمت های بدن خودش به عنوان یک عامل خارجی واکنش نشان می دهد. زمانی که این اتفاق می افتد، بدن شروع به حمله به خودش می کند. فهمیدن اینکه آیا لیکن پلان یک بیماری اتوایمیون است یا نه، به تحقیقات بیشتری نیاز داریم.

ما موارد زیر را می دانیم:

بعضی از داروها می توانند علت بثوراتی شبیه لیکن پلان شوند. این داروها شامل داروهای دیورتیک (داروهای ادرار آور) ( برای درمان فشار خون و بیماری های قلبی استفاده می شود). و داروی برای پیشگیر از مالاریا. برای اطمینان پزشک خود را در مورد داروهایی که مصرف می کنید مطلع سازید.

در دهان، پرکردن دندان با مواد فلزی می تواند علت این بیماری باشد. این مورد نادر است. اما می تواند اتفاق بیافتد. اگر این مورد علت لیکن پلان دهان شماست، می توانید دندان خود را با مواد غیرفلزی پرکنید تا از بیماری لیکن پلان جلوگیری کنید.

یک نوع نادر لیکن پلان، به نام فامیلیا بالوس لیکن پلان (لیکن پلان تاولی فامیلی). دیگر اشکال لیکن پلان بنظر نمی رسد بصورت فامیلی باشد.

ممکن است رابطه ایی بین لیکن گلان و هپاتیت  C ویروسی باشد. بسیاری از افراد با هپاتیت C می توانند به لیکن پلان هم مبتلا شوند. متخصص پوست ممکن است برای فهمیدن اینکه شما به ویروس آلوده هستید یا نه بررسی های لازم را انجام دهد.

 

چطور بیماری لیکن پلان را تشخیص میدهند؟

یک متخصص پوست اغلب با نگاه کردن به پوست، ناخن ها، و دهان می تواند بگوید که آیا شما به لیکن پلان مبتلا هستید یا نه. برای اطمینان اینکه شما مبتلا هستید یا نه، متخصص پوست ممکن است قسمت کوچکی از پوست شما را نمونه برداری (بیوبسی)  کند. این نمونه پوست بصورت میکروسکوپی بررسی می شود تا اطمینان حاصل شود. گاهی، لازم است شما آزمایش خون هم انجام دهید تا بیماری های دیگر نفی شود. داندانپزشکان اغلب متوجه لیکن پلان در دهان می شوند.

 

متخصصین پوست چگونه بیماری لیکن پلان را درمان می کنند؟

برای لیکن پلان درمانی وجود ندارد. اغلب خودش محو می شود. اگر نشانه ها آزار دهنده هستند، اغلب درمان بصورت تسکین علائم  و سرعت بخشیدن به بهبود است. درمان برای پوست می تواند شامل:

آنتی هیستامین. قرص هایی که به برطرف کردن  خارش کمک می کند.

استفاده از کورتیکواستروئید بصورت موضعی (بر روی پوست بکار می رود). کرم یا پماد قرمزی یا تورم را کاهش می دهد.

فتوتراپی. نوعی از نور درمانی است که می تواند به پاکسازی پوست کمک کند.

اسید رتینوئید. استفاده از آن روی پوست یا به شکل قرص می تواند پوست را پاکساری می کند.

پماد تاکرلیموس یا کرم پیمکورولیموس. برای ردمان سایر مشکلات پوستی از جمله اگزما نیز استفاده می شود.

از پزشک پوست خود در مورد عوارض جانبی سوال کنید (مشکلاتی برای سلامتی که می تواند نتیجه این داروها باشد). زمانی که لیکن پلان دهان را مبتلا می کند، اغلب موجب درد یا دیگر علائم نمی شود. اگر به این شکل است، درمان ضرورتی ندارد. زمانی که لیکن پلان موجب درد، سوزش، قرمزی، خارش، درد، یا زخم می شود، می بایست درمان صورت گیرد. بعضی از داروها برای درد بکار می روند. بقیه داروها بشکل قرص هستند. هر بیماری دهان می تواند موجب بیماری لثه شود. همیشه مسواک بزنید و از نخ دندان استفاده کنید و تحت نظارت دندانپزشک خود باشید. همچنین شما باید تمام ملاقاتها با دندانپزشک خود را به تاخیر نیاندازید و حداقل دو بار در سال دندان های خود را جرم گیری کنید.

 

نتیجه گیری در مورد بیماری لیکن پلان

موارد زیادی از لیکن پلان پوست طی دو سال از بین می رود. حدود یک تا پنج درصد اشخاص عود دوباره بیماری را دارند. در بعضی از اشخاص ممکن است سالها این مشکل پوستی را داشته باشند. همانطور که لیکن پلان بهبود می یابد، اغلب نقاط قهوه ای تیره بر روی پوست برجای می گذارد. مانند برآمدگی ها، این نقاط ممکن است بدون درمان از بین بروند. اگر این نقاط از بین نرفتند، متخصصین پوست می توانند این نقاط را با کرم، لیزر، و یا سایر درمانها روشن کنند. لیکن پلان در دهان اغلب مدت زمان طولانی تری نسبت به لیکن پلان پوست باقی می ماند. این بیماری در دهان سخت تر درمان می شود.
 

نکاتی که باید در خانه برای بیماری لیکن پلان رعایت کنیم

ممکن است شما با انجام دادن کارهای زیر بدتر شدن لیکن پلان را متوقف کنید:

کاهش استرس ها. استرس می تواند لیکن پلان را بدتر کند.

سعی کنید این نقاط را نخراشید. پوشاندن بثورات با باند می تواند کمک کند.

خارش را کم کنید. از پارچه سرد و یا استفاده از حمام بلغور جو دوسر کمک بگیرید.

سعی کنید پوست شما آسیب نبیند. پوست آسیب دیده می تواند موجب برگشت بیماری در جایی که پوست آسیب دیده، بشود.

 

بیماری لیکن پلان در دهان

اگر دهان شما به لیکن پلان مبتلا شد، خطر ابتلا به سرطان دهان در شما زیاد است. چیزهایی که در زیر آمده به شما کمک می کند تا این خطر را کاهش دهید:

سیگار نکشید، تنباکو نجوید،و الکل ننوشید.

هر شش تا دوازده ماه برای کنترل و جلوگیری از سرطان دهان نزد دندانپزشک یا متخصص پوست خود بروید.

دو بار در روز مسواک بزنید.

روزانه از نخ دندان استفاده کنید.

دو بار در سال نزد دندانپزشک خود برای چکاپ و تمیز کردن دهانتان بروید.

از خودرن غذاها و نوشیدن، نوشیدنی هایی که لیکن پلان دهان را بدتر می کند، خودداری کنید. غذاهای تند، مرکبات و آب مرکبات (مانند پرتقال، گریپ فروت) گوجه فرنگی و غذاهایی که با گوجه فرنگی درست می شوند (مانند سالسا، سس پاستا، و کچاپ) میان وعده هایی که سرخ شده و شور هستند ( مانند چیپس ذرت) نوشیدنی هایی که حاوی کافئین هستند (مانند قهوه، چای، و کولاها)، غذاهای مضر هستند.

علائم بیماری لیکن پلان روی لثه
علائم بیماری لیکن پلان روی لثه

بیماری لیکن پلان در پوست سر و ناخن ها

اگر ریزش مو و یا مشکلات ناخن دارید، باید متخصص پوست خود را ببینید. بدون درمان ممکن است دوباره عود نکند.

 

بیماری لیکن پلان در ناحیه تناسلی

اگر نقاط قرمز رنگ و یا زخم های باز در این ناحیه دارید، لازم است درمان شوید. متخصصین پوست  لیکن پلان ناحیه تناسلی را درمان می کنند.

 

منبع : https://mag.asanteb.com

‫2/5 ‫(1 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

دکمه بازگشت به بالا