آشنایی با تبرزین ماهی زینتی آکواریومی

تبرزین ماهی یا تبرزینی که با نام علمی Myxocyprinus asiaticus نیز شناخته می شود ، آن ها نوعی از ماهی ها هستند که به اندازه تا ۲.۶ اینچ (۶.۵سانتی متر) رشد می کنند. این ماهی با نام های River Hatchetfish, Common Hatchetfish, Silver Hatchetfish و همچنین Black-Lined Hatchetfish نیز شناخته می شود.

تبرزین ماهی آشنایی با تبرزین ماهی ها ، ماهی های زینتی آکواریومی - آسان طب

تبرزین ماهی زینتی

دمای مناسب برای نگهداری از این ماهی 23 الی 28 در جه سانتیگراد است و طول عمر این ماهی به 3 الی 5 سال می رسد. زیستگاه اصلی تبرزین ماهی ها آمریکای جنوبی ( کشورهای برزیل ، پرو، ونزوئلا و گوبانا) است.

برای نگهداری از این نژاد ماهی حداقل به یک تانک به اندازه ی چهل لیتر ، اسیدیته آب 6 الی 7 و سختی آب 10 الی 15 نیاز دارید. تغذیه این نژاد از ماهی ها از منابع پروتئینی نظیر حشرات ، کرم ها ، سخت پوستان و… می باشد. آنها معمولا” در قسمت فوقانی آکواریوم جای می گیرند و معمولا” ماده ها جسته ای بزرگتر از نر ها دارند و در اسارت تولید مثل نخواهند کرد. تبرزین ماهی ها صلح طلب بوده و برای نگهداری در تانک های اجتماعی مناسب می باشند البته بهتر است در گروهی با بیش از پنج عضو نگهداری گردند.

تبرزین ماهی آشنایی با تبرزین ماهی ها ، ماهی های زینتی آکواریومی - آسان طب

آشنایی با تبرزینی

تبرزین مرمری ها در نهر ها و انشعابات فرعی آن ها در آمریکای جنوبی زندگی می کنند. این ماهی ها زندگی در مناطقی با پوشش گیاهی متراکم در سطح را ترجیح می دهند زیرا آن ها می توانند از لارو حشرات کوچک و مواد گیاهی تغذیه کنند و با پنهان شدن در میان پوشش گیاهی متراکم از گونه های ماهیان شکارچی بزرگتر در امان باشند. این ماهی ها برای زندگی در آب های سطحی طراحی شده اند و باله های سینه ای نیرومندی که بر بخش بالایی بدن شان قرار دارد و نیز نیم تنه عمیق و باریک شان برای جهش از روی آب در مواقع احساس خطر، مناسب است. توانایی این ماهی برای پرواز یا جهش از روی آب، در تغذیه و نیز در فرار از دست شکارچیان سودمند می باشد. تبرزینی مرمری برای گرفتن حشرات درحال پرواز و فرار از فک های باز گونه های ماهیان شکارچی بزرگتر که پایین تر از آن ها کمین کردند، از سطح آب ها به هوا پرش می کنند.

تبرزین ماهی آشنایی با تبرزین ماهی ها ، ماهی های زینتی آکواریومی - آسان طب

آکواریوم مناسب تبرزین ماهی ها

فراهم نمودن آکواریومی مناسب به منظور موفقیت نگهداری تبرزینی مرمری دارای اهمیت می باشد و به آن ها اجازه رشد خواهد داد. همانند اغلب گونه های ماهیان، فراهم نمودن محیطی مشابه محیط طبیعی شان در آکواریوم، بهترین راه برای ایجاد زیستگاهی می باشد که ماهی به سرعت با آن سازگار شده و در آن رشد خواهد کرد. در مورد تبرزین مرمری ها لازم می باشد که آکواریوم ها دارای گیاهان فراوان و پوشش گیاهی شناور، همراه با جریان آب متوسط تا بالا باشند. تبرزین مرمری ها همچنین باید در گروه های حداقل پنج تایی یا بیشتر نگهداری گردند، به دلیل اینکه آن ها به هنگام زندگی گروهی در طبیعت دارای اندازه خوبی هستند و اغلب زمانی که به صورت منفرد نگهداری می گردند ضعیف شده یا خواهند مرد. از سایر فاکتور های مهم در نگهداری تبرزین مرمری ها در محیط آکواریوم با توجه به این که این گونه برای پرش از روی آب به هنگام احساس خطر طراحی شده‌اند حتما از درپوش آکواریوم استفاده نمایید. با وجود این که این ماهی ها در محیط آکواریومی به راحتی قابل پرورش نمی باشند تبرزین مرمری در شرایط اسارت پرورش داده می شود.

تبرزین ماهی آشنایی با تبرزین ماهی ها ، ماهی های زینتی آکواریومی - آسان طب
تبرزین مرمری از گونه های همه چیزخوار می باشد که از حشرات، غذاهای گوشتی و گیاهی تغذیه می نماید. بخش عمده ای از جیره غذایی شان باید شامل غذاهای تجاری با کیفیت بالا مانند غذای منجمد،منجمد خشک شده و یا حتی پولکی است. باید با غذا هایی چون غذای زنده، کرم های خونی منجمد و یا منجمد خشک شده، دافنی یا کرم های توبیفکس تغذیه گردند. این نوع از ماهی ها در ابتدا قادرند تا غذای کمتری مصرف کنند در واقع تمایل کمتری به غذا داشته باشند، اما در هنگام نیاز، به تغذیه کنندگان بسیار فعالی تبدیل می گردند که با هم آکواریومی های خود برای هر تکه از غذا با بیشترین خشونت رقابت می کنند.

 

 

 

 

منبع : https://mag.asanteb.com

‫0/5 ‫(0 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

دکمه بازگشت به بالا