مشکل پزشکی ریزش بینی در سگ ها

تورم بینی و یا التهاب پرده ی مخاط بینی Rhiniti به نام های زکام و یا ریزش بینی نیز مشهور می باشد. مشکل تورم بینی یکی دیگر از بیماری‌های که در میان سگ ها شایع می باشد، در ادامه ی این مطلب از مجله ی پزشکی آسان طب با مشکل ریزش بینی در سگ ها بیشتر آشنا می شوید.

مشکل پزشکی ریزش بینی در سگ ها

مشکل ریزش بینی

ریزش حاد معمولاً نشانه ای ابتدایی از بیماری دیستمپر می باشد. امکان دارد این بیماری به دلیل استنشاق گازهای محرک و یا حتی تهاجم لارو برخی از مگس ها حفره های بینی نیز ایجاد شود. دلیل اصلی این بیماری عفونت پرده مخاط توسط ارگانیسم ها می باشد.  این حالت هنگامی روی خواهد داد که مقاومت عمومی بدن سگ و یا مقاومت عمومی غشاهای مخاطی بنا به دلایلی مانند کوران هوا کاهش پیدا کرده باشد.  به همین دلیل نباید اجازه بدهید که از سگ ها در مجاورت شدید باد قرار داشته باشند. به طور مثال خارج کردن سر از اتومبیل در حال حرکت، باید که از این شرایط احساس شادی پیدا می کنند، اشتباه می باشد.

مشکل پزشکی ریزش بینی در سگ ها

مشکل ریزش بینی حاد

از اولین نشانه های حاد این عارضه عطسه است.  مقدار زیادی ترشحات آبکی شفاف از حفره های بینی سرازیر می شود  که فورا به چرک غلیظ سفید رنگی تبدیل می‌گردد.  درون حفره های بینی قرمز و متورم شده و معمولا  حداقل ریزش چشم و تورم ملتحمه نیز وجود خواهد داشت. این حالت به دلیل آماس می باشد که مجرای اشکی را که  در درون حفره بینی باز می‌گردد،  مسدود خواهند کرد.  اغلب در این بیماری درجه حرارت بدن حیوان تا 39 الی 39.5 درجه ی سانتی گراد بالا می رود ، در صورتی که در حالت عادی  درجه حرارت طبیعی بدن سگ 38.5 درجه سانتی گراد می باشد.

ریزش بینی مزمن

هنگامی که ترشح از یک یا دو عارفحفره ی بینی حیوان ادامه پیدا کند و به صورت پیوسته عود کند ، عارضه ی مزمن به شمار می رود. در این حالت التهاب مجرای بینی بوی نا خوشایند چرک ، عفونت ریشه های دندان و گرفتاری استخوان فک بالا را نشان می دهد و حتی امکان این وجود دارد که زخم هایی در بافت پوششی شکل بگیرند. در هنگام مشاهده علائم این بیماری در سگ خود فورا به دامپزشک مراجعه نمایید، به این علت که تشخیص صحیح برای موفقیت در درمان امری لازم و ضروری می باشد.

مشکل پزشکی ریزش بینی در سگ ها

خونریزی بینی در مشکل ریزش بینی

خونریزی بینی در سگ ها دلایل مختلفی دارد که عبارتند از:

  • آسیب دیدگی که به علت وارد شدن ضربه به بینی حیوان اتفاق می افتد و موجب خونریزی پوشش مخاطی می گردد.
  • تشکیل تومور در حفره ی بینی حیوان (معمولا در سگ های پیر)
  • عطسه مزمن به دلیل استنشاق فلفل ، گرد و غبار و غیره.
  • فعالیت های شدید بدنی نظیر مسابقه ی سگ دوانی

در این زمان خون از یک و یا هر دو حفره ی بینی سرازیر می گردد. در صورتی که تومور در بینی وجود داشته باشد ، اغلب خونریزی یک طرفه می باشد و احتمال این امر وجود دارد که آماسی در قسمت بالایی حفره ی بینی قرار داشته باشد. در صورتی که خونریزی شدید بود ، فورا به دامپزشک مراجعه نمایید . در صورتی که خونریزی اندک بود و تنها در یک حفره ی بینی خونریزی وجود داشت ، خونریزی گذارا می باشد و به احتمال زیاد بدون درمان بند خواهد آمد.

اگر خونریزی اندک بود می توانید قسمت بالایی بینی روی پوزه ی سگ را زیر آن سرد بگیرید و اگر خونریزی شدید بود ، حفره های بینی سگ را با گاز استریل پر نمایید و حواستان باشد که نباید گاز استریل را زیاد در داخل حفره بینی فشار دهید که مشاهده نگردد.

منبع : https://mag.asanteb.com

‫0/5 ‫(0 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا