کربوهیدرات پایین و معرفی برخی از منابع گیاهی حاوی آن

میوه‌ها و سبزیجات به کاهش خطر ابتلا به سرطان و سایر بیماری‌های مزمن کمک می‌کنند. این مواد غذایی به طور کلی حاوی چربی و کالری پایینی می‌باشند، اما کربوهیدرات و قند بسیاری را به خود اختصاص داده‌اند. برخی از افراد برای مدیریت کردن مصرف مواد غذایی خود، نیازمند دانستن محتوای کربوهیدرات مفید میوه‌ها و سبزیجات می‌باشند. ما در این مقاله قصد داریم تا برخی از منابع حاوی کربوهیدرات پایین را به شما معرفی کنیم.

کربوهیدرات پایین

کربوهیدرات پایین

در این بخش ابتدا به بررسی میوه‌ها و در بخش دیگر سبزیجات را مورد بررسی و ارزیابی قرار خواهیم داد.

میوه‌ها: میوه‌ها به دلیل وجود قارچ‌های طبیعی دارای محتوای کربوهیدرات بالاتری نسبت به اکثر سبزی‌ها بوده و شیرین‌تر از آن‌ها هستند، اما این بدان معنا نیست که شما باید از مصرف میوه‌ها اجتناب کنید، زیرا برخی از میوه‌ها دارای محتوای آب بیشتری بوده و به همین دلیل کربوهیدرات کمتری را به خود اختصاص داده‌اند.

هندوانه: این میوه که بیشتر در تابستان مصرف می‌شود دارای کمترین میزان کربوهیدرات است. در هر 100 گرم هندوانه تنها حدود 7.55 گرم کربوهیدرات وجود دارد. هندوانه دارای ویتامین A بالایی بوده و محتوای آب زیادی داشته و همین امر سبب حجم بسیار بالای این میوه و افزایش کالری در بدن افراد خواهد شد. لازم به ذکر است که هندوانه برای پوست نیز بسیار مفید می‌باشد.

توت فرنگی: توت نیز یکی دیگر از میوه‌های است که حاوی کربوهیدرات پایین می‌باشد. در هر 100 گرم توت فرنگی تنها 7.68 گرم کربوهیدرات وجود داشته و شما با مصرف این میزان کربوهیدرات کمی را دریافت خواهید کرد. توت فرنگی همچنین یکی از منابع عالی پتاسیم و ویتامین C به حساب می‌آید.

طالبی: طالبی میوه محبوبی در روز‌های گرم تابستان محسوب شده و در هر 100 گرم از این میوه تنها 8.16 گرم کربوهیدرات یافت می‌شود. افراد برای مصرف این میوه می‌توانند از آب آن نیز خصوصا در روز‌های گرم تابستان بهره ببرند.

کربوهیدرات پایین

آووکادو: نوعی میوه بوده و حاوی کربوهیدرات پایین است. در هر 100 گرم آووکادو حدود 8.64 گرم کربوهیدرات وجود دارد. علاوه بر این، شما با مصرف این میوه، چربی‌های غیرمستقیم سالمی را دریافت خواهید کرد که برای سلامت قلب بسیار مفید می‌باشد.

عسل یا شهد گیاه: در هر 100 گرم از آن حدود 9.09 گرم کربوهیدرات وجود دارد و منبع عالی از ویتامین C و پتاسیم به شمار می‌رود. عسل برای حفظ فشار خون، تعادل PH و سوخت و ساز بدن مفید است.

هلو: میوه هلو دارای کربوهیدرات اضافی نبوده و افراد با مصرف هر 100 گرم از این میوه به میزان 9.54 گرم کربوهیدرات دریافت خواهند کرد. هلو برای میان وعده میوه مناسبی بوده و شما با مصرف آن کربوهیدرات کمی را به دست خواهید آورد.

سبزیجات: سبزیجات منابع مهمی از تغذیه فرد می‌باشند. آن‌ها دارای فیبر بالایی بوده و کالری کمتری را نسبت به سایر گروه‌های غذایی به خود اختصاص داده‌اند. سبزیجات شامل مجموعه‌ای از ترکیبات سالم مانند ویتامین‌ها، مواد معدنی و فیتوشیمیائی می‌باشند. به طور کلی هر چه محتوای آب بالاتر باشد مسلما محتوای کربوهیدرات در آن‌ها کاهش خواهد یافت. در زیر برخی از سبزیجاتی که دارای کربوهیدرات پایین می‌باشند را به شما معرفی کرده و برایتان شرح خواهیم داد:

خیار: یک ماده غذایی پرطرفدار و مغذی بوده و در انواع سالاد‌ها استفاده می‌شود. در هر 100 گرم خیار پوست کنده تنها 2.16 گرم کربوهیدرات وجود داشته و در همین مقدار خیار با پوست 3.63 گرم کربوهیدرات موجود است. این مقدار کربوهیدرات در خیار بسیار پایین می‌باشد.

کربوهیدرات پایین

کاهو: یکی از محبوب‌ترین سبزیجات کاهو نام دارد. مقدار مواد مغذی موجود در کاهو پایین بوده و در هر 100 گرم از آن تنها 2.97 گرم کربوهیدرات وجود دارد. شما می‌توانید کاهو را با سبزیجات نامبرده شده در این مقاله مخلوط کنید تا نتیجه کار یک سالاد کم کربوهیدرات با مواد مغذی بالا باشد.

کرفس: کرفس‌ها به عنوان سبزیجات همه کاره شناخته شده و در انواع مختلفی از غذاها، خصوصا انواع سالاد‌ها به کار برده می‌شوند. میزان کربوهیدرات موجود در کرفس دقیقا به میزان کاهو بوده و این بدان معناست که در هر 100 گرم کرفس حدود 2.97 گرم کربوهیدرات وجود داشته و این میزان بسیار پایین به حساب می‌آید.

قارچ سفید: قارچ‌ها تنها 3.26 گرم کربوهیدرات در هر 100 گرم دارند. آن‌ها را به یک عدد تخم مرغ سفید اضافه کرده تا صبحانه سالم و کم کالری دریافت کنید.

اسفناج: در هر 100 گرم اسفناج، فقط 3.63 گرم کربوهیدرات وجود دارد. شما می‌توانید این سبزی را در انواع غذاها و سالادها به کار برده و از آن‌ها استفاده کنید. اسفناج نیز یکی دیگر از سبزیجاتی است که حاوی کربوهیدرات پایین می‌باشد.

چغندر برگ: یکی دیگر از سبزیجات پرطرفدار که حاوی مقدار خوبی از مواد مغذی می‌باشد چغندر برگ بوده و در هر 100 گرم از آن تنها حدود 3.74 گرم کربوهیدرات وجود دارد. چغندربرگ در انواع غذاها خصوصا سوپ به کار برده شده و همانطور که پیداست این گیاه دارای کربوهیدرات پایین می‌باشد.

کربوهیدرات پایین

گوجه فرنگی: گوجه فرنگی که هم میوه و هم نوعی سبزی محسوب می‌شود تنها حاوی 3.89 گرم کربوهیدرات برای هر 100 گرم است. گوجه فرنگی هم به صورت خام و هم به صورت کبابی استفاده شده و در بسیاری از غذاها، خصوصا سالاد مورد استفاده قرار می‌گیرد. گوجه فرنگی بسیار خوشمزه بوده و دارای خواصی است که موجب می‌شود تا حد زیادی از خطر ابتلا به سکته مغزی جلوگیری به عمل آید.

منبع: http://asanteb.com 

‫0/5 ‫(0 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

دکمه بازگشت به بالا