خصوصیات فرآورده های میوه انار

میوه انار برای سلامتی فواید بسیاری دارد. همچنین فراورده های میوه انار مثل رب انار و حتی سایر بخش های درخت انار مثل گل های آن هم برای انسان مفید هستند. به عنوان مثال میوه انار شیرین مقوی ، ملین ، مدر و تشنگی آور است. میوه انار ترش هم مدر ، مسکن حرارت معده و مقوی کبد است. در این بخش مهمترین ویژگی های فرآورده های میوه انار را به شما معرفی می کنیم.

میوه انار و محصولات آن

میوه انار میوه ای است خوراکی و بسیار مطبوع که درخت آن از زمان های بسیار قدیمی به صورت وحشی در کردستان  و بلوچستان وجود داشته است . تدریجا از این نقاط به نواحی دیگر دنیا انتقال یافته و پرورش آن متداول گشته است . میوه انار بر دو قسم شیرین و ترش می باشد . برای جلب توجه انسان به این میوه کامل و بسیار مفید ، در قران مجید ، سوره 80 ، ایه 29 ، اشاره به انار «رمان» شده است .

ترکیب شیمیایی درخت میوه انار

تمام اجزای درخت انار مخصوصا پوست ریشه و ساقه انار به مقدار زیاد (22 درصد) تانن دارند و از آنها چهار ماده داروئی زیر را بدست آورده اند :

1- پل له تیرین

2- ایزوپل له تیرین

3- متیل پل له تیرین

4- پزودوپل تیرین

این چهار ماده ترکیباتی هستند به نام آلکالوئید که اشکالی از آن را امروزه در طب جدید برای دفع کرم کدو بکار می برند ولی بررسی های علمی نشان داده شده است که مقدار این مواد در پوست ریشه انار یا پوست ساقه انار بستگی به نوع کودی دارد که به زمین مربوطه داده شده است .

فواید میوه انار شیرین

1- میوه انار شیرین میوه ای است معتدل ، مقوی ، ملین ، مدر و تشنگی آور .

2- خوردن میوه انار شیرین ، ایجاد فرح و شادی نموده ، رنگ رخسار انسان را نیکو می نماید و اگر کمی از آن بعد از غذا مصرف شود هضم را اسان میکند .

3- میوه انار مقوی عمومی و فربه کننده است . برای افرادی که دچار ضعف و لاغری شدید شده اند انار شیرین بسیار مفید است، ولی رب انار شیرین قوی تر از خود انار شیرین است .

4- خوردن میوه انار شیرین مقوی کبد بوده در معالجه یرقان مفید می باشد .

5- خوردن میوه انار شیرین آواز را صاف می کند و سرفه را تسکین می دهد .

6- خوردن انار شیر باعث تسکین خارشهای بدن می شود .

خواص انار ترش

-انار ترش طبیعت سرد دارد و از خواص آنست که مدر ، مسکن حرارت معده و مقوی کبد می باشد ولی بنابر نظر پزشکان طب سنتی زیاده وی در مصرف انار ترش ممکن است باعث ایجاد زخم معده شود .

– یکی از خواص انار ترش آنست که خوردن انار ترش ، خارش های پوست را تسکین داده ، صفرا آور و مقوی معده است .

-زخم های دهان را شفا می دهد . برای این منظور باید بیمار روزی چند مرتبه آب انار ترش را در دهان نگه دارد و مضمضه نماید .

-زخم داخل بینی ، گوشت اضافی زخم ها ، و درد گوش را درمان می کند . برای این منظور ها باید آب انار ترش را بجوشانند تا غلیظ شود . سپس با کمی عسل مخلوط نموده بر زخم بینی یا گوشت زیادی زخم ها و یا در اطراف گوشی که درد می کند بمالند .

-ناخنک چشم را برطرف می کند . در این بیماری مقداری از ملتحمه چشمی به شکل مثلث به طرف سیاهی چشم کشیده می شود و معالجه آن امروزه عمل جراحی است . برای معالجه این مرض ممکن است آب انارترش را کاملا تمیز و استریل تهیه نموده و روزی سه مرتبه در چشم بچکانند.

خواص میوه انار
خواص میوه انار

فواید رب انار

– رب میوه انار به طور کلی از اب انار قوی تر و بهتر بوده مقوی معده مقوی بدن و فربه کننده است .

– رب انار شیرین و ترش هر دو اثر قابض ، برطرف کننده تشنگی مفرط ، رفع کننده التهاب افراد تب دار می باشد .

– خوردن رب انار شیرین یا ترش ، کدورت رنگ رخسار را برطرف می کند .

– خوردن انار شیرین یا رب انار ترش غم و اندوه را بر طرف می کند .

– خوردن رب انار شیرین یا رب انار ترش ، خواهش های بی جا که در زمان حاملگی به نام ویار برای بانوان ایجاد می شود برطرف می کند .

اثر شفا بخش گل انار

– گل انار اسهال ساده را درمان می کند . برای این منظور باید بیمار گل درخت انار را به صورت جوشانده ، یا دم کرده تهیه نمود مانند چای با کمی شکر ، صبح و ظهر و شب یک فنجان میل نماید .

– ورم لوزه را برطرف می کند . برای این منظور باید با دم کرده یا جوشانده گل میوه انار ، بیمار شبانه روزی چند مرتبه غرغره کند.

– ترشحات ساده زنانگی را بهبود می بخشد . برای این منظور ممکن است بیمار ، از دم کرده یا جوشانده گل انار روزی سه استکان میل نماید .

– جراحات را التیام می دهد . برای این منظور باید جوشانده یا دم کرده گل انار را بر زخم بمالند .

خواص پوست انار

– جوشانده پوست و پیه انار (قسمت پیه مانند زرد رنگی که به پوست انار متصل است ) دارای تمام خواص گل درخت انار بوده ممکن است به جای گل انار مصرف گردد .

– خروج مقعد (پرولاپسوس) را درمان می کند . برای این منظور باید مقداری پوست انار خشک یا تازه را در آب بجوشانند و صاف کرده ان را در ظرفی بریزند . به گزارش آسان طب در حالت نیم گرم یا سرد ، بیمار در آن بنشیند و بعد از هر دفعه اجابت مزاج این عمل را تکرار نمایند .

– پوست میوه انار خونریزی بواسیر و امراض مقعد را معالجه می کند . برای این منظور یا بیمار در طشت محتوی جوشانده پوست میوه انار می نشیند و یا پس از اجابت مزاج هر دفعه مقعد خود را با جوشانده پوست انار بشوید .

– میوه انار برای دفع کرم و انگل های روده فوق العاده موثر است . برای این منظور باید بیمار بالغ 3/5 گرم گرد پوست انار را با یک لیوان آب گرم میل نماید و در صورتی که بیمار یبوست دارد . 1 یا 2 ساعت بعد از خوردن دارو ، یک مسهل مانند روغن کرچک مصرف نماید .

خواص برگ میوه انار

– ضد استفراغ ، اشتها آور و مقوی معده است . برای این منظورها ممکن است دم کرده با جوشانده برگ انار را مانند چای تناول نمایند .

– برگ میوه انار کم خونی ، ضعف شدید پس از بیماری ها ، خستگی مفرط را بر طرف می کند . برای این منظور دم کرده یا جوشانده برگ انار را مانند چای می نوشند .

– برگ میوه انار درد نیمه سر که با مسکنهای عادی برطرف نمی شود و بنام میگرن موسوم است با خوردن دم کرده یا جوشانده برگ درخت انار درمان می شود .

تذکر : در تمام مواردی که بیماران قسمتی از گیاه انار را به منظور مداوای امراض می خورند ( پوست انار ، گل انار ، برگ درخت انار ، پوست ساقه و ریشه انار) ممکن است دچار یبوست گردند که باید آن را با خوردن ملین ها معمولی بر طرف کنند .

منبع :

asanteb.com

‫0/5 ‫(0 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

دکمه بازگشت به بالا