4 نوع از مشکلات سلامتی و بیماری در خرگوش باردار

تغییر رفتار از دیگر نشانه های بارداری در خرگوش می باشد. خرگوش های ماده در طول مدت بارداری ممکن است عصبی تر و خشن تر گردند. در این زمان هنگامی که شما می خواهید او را از جایش خارج کنید از شما فرار می کنند و امکان دارد صدایی از خود بروز دهد. حتی امکان دارد با خرگوش های نر رابطه ی خوبی نداشته باشند و به آن ها حمله کنند. در هنگام بارداری ، خرگوش ماده نیاز به مراقبت ویژه ای دارد و امکان دارد شاهد بروز مشکلات سلامتی و بیماری در خرگوش باردار باشید. در ادامه چهار نوع از بیماری های رایج در خرگوش باردار را به شما معرفی خواهیم کرد.

بیماری در خرگوش باردار

بیماری در خرگوش باردار

همراهان مجله ی پزشکی آسان طب ؛ در صورتی که خرگوش باردار باشد، وجود بچه ها همانند دانه های انگور احساس می گردند. این کار نیاز به تجربه دارد و بهتر است توسط دامپزشک انجام گردد، به این علت که باید با دقت و احتیاط صورت بگیرد تا صدمه ای به خرگوش مادر و بچه ها وارد نگردد.

بیماری در خرگوش باردار

این مقاله را نیز مطالعه بفرمایید : مراقبت از خرگوش های ماده باردار و حفظ سلامتی آنها

ورم پستان نوعی از مشکلات سلامتی و بیماری در خرگوش باردار

التهاب غدد پستانی بر روی شکم خرگوش نشان دهنده ی ورم پستان می باشد. هنگامی که خرگوش ماده به بچه ها شیر می دهد، غدد پستانی پر می گردند، ورم پستان هنگامی رخ خواهد داد که باکتری ها در مجرای شیردهی جمع گردند و به داخل غدد راه پیدا کنند.

این امر باعث می گردد غدد ضعیف باشند (در مواردی اگر بخواهید قبل از تولد بچه ها غدد را بررسی کنید باید به دامپزشک مراجعه کنید) و در صورتی که او در یک محیط غیربهداشتی باشد (مطمئن گردید که بستر خرگوش زبر نیست و همچنین به شکل بی عیب و نقصی، تمیز باشد) احتمالاً غدد آلوده گشته اند و اگر مداوا نگردند، شیر آلوده به بچه ها انتقال می یابد و آن ها تلف می شوند.

پس از تولد بچه ها، خرگوش را بررسی نمایید که احتمالی از تورم یا قرمزی در سینه اش نداشته باشد ، به این علت که امکان دارد به ورم پستان دچار شده باشد. در صورتی که غدد پستانی آبی رنگ باشد، عفونت بسیار شدید خواهد بود. در صورت داشتن علائمی نظیر داشتن تب ، امتناع از نوشیدن و خوردن، ظاهر افسرده و غیره او را فوراً به دامپزشک انتقال دهید تا مراقبت های مربوطه و آنتی بیوتیک های لازم برای او تجویز گردد.

بیماری در خرگوش باردار

مسمومیت حاملگی نوعی بیماری در خرگوش باردار

این مورد می تواند در خرگوشی که تغذیه مناسب در دوران بارداری (و بارداری کاذب) نداشته است، بروز کند. اگر شما برای خرگوش خود رژیم غذایی فشرده با انرژی بالا در اواخر بارداری تهیه کرده باشید که او چاق نگردد، امکان دارد باعث این مسئله گردد. این مورد می تواند هم در اواخر بارداری و هم بعد از زایمان اتفاق بیفتد و اغلب در نژادهای هلندی، لهستانی و انگلیسی مشاهده می شود.

علائم مسمومیت حاملگی عبارتند از :

  • افسردگی
  • ضعف
  • عدم هماهنگی
  • تشنج

، که اگر بدون درمان رها گردد، خرگوش شما در عرض چند ساعت خواهد مرد. پس بنابراین با دیدن هر یک از عوامل گفته شده خرگوش را به سرعت نزد دامپزشک برده تا فوراً باقطره ی IV و دکستروز او را درمان نماید.

بیماری در خرگوش باردار

کشتن بچه ها

گاهی کشتن و خوردن بچه ها دلایل مختلفی دارد، که به هر یک از دلایل ممکن است خرگوش مادر این کار را انجام بدهد، برخی از این دلایل مانند گرم بودن بیش از حد محیط، بچه های مریضی که به مراقبت بیشتری نیاز دارند و نگهداری از آن ها در لانه مشکل می باشد (برای پاک نگهداشتن لانه از هر گونه انتقال بیماری، به سایر بچه خرگوش ها) .اگر در خانه حیوان خانگی دیگری دارید (به خصوص سگ) او را از خرگوش ماده دور نگه دارید ، بدین دلیل که باعث عصبانیت خرگوش می گردد. تمام این دلایل ممکن است باعث شود که خرگوش مادر بچه ها را بکشد.

منبع : https://mag.asanteb.com

‫5/5 ‫(1 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا