نگهداری از نژاد سگ چینوک و 5 نوع از بیماریهای آنها

نژاد سگ چینوک ( Chinook ) برای نگهداری در آپارتمان مناسب نمی باشد، به این دلیل که نیازمند به حداقل یک حیاط کوچک است تا بتواند فعالیت های بدنی روزانه خویش را در آن انجام دهد. همچنین چینوک ها بسیار علاقه مند به دویدن در فضای آزاد هستند و در صورتی که در محیط باز قرار نگیرند، کلافه و عصبی و همچنین غیر قابل تحمل می گردند. در ادامه مطلب با روش صحیح نگهداری از چینوک ها و بیماری های شایع در آنها آشنا خواهید شد.

نژاد سگ چینوک

نژاد سگ چینوک

نژاد چینوک دو پوشش مو مو هایی با طول متوسط ​​و ضخیم و زیر لایه نرم و با پوشش بیرونی درشت بر روی بدن خود دارد. چینوک هایی که در آب و هوای گرم ساکن باشند معمولا موی کمتری نسبت به آن هایی که در محیط های سرد می باشند، دارند.

رنگ موی آن ها سبز مایل به عسلی، زرد و قرمز مایل به طلایی می باشد . نژاد چینوک ممکن است لکه های سیاه و سفید در گوشه ، کنار و داخل چشم و سبزه تیره مایل به سیاه یا سفید بر روی گوش و پوزه خویش داشته باشد. مو های آن ها در دم گاهی سیاه و سفید می باشد. برخی از چینوک ها هم خال های رنگی بر روی پا، گونه ها ، گلو، پوزه، قفسه سینه، انگشتان پا و شکم خود دارند. در مقالات گذشته با سگ چینوک آشنا شدید ، در ادامه ی این مطلب با شیوه نگهداری از این نژاد ، تغذیه و بیماری های آن ها آشنا خواهید شد.

نژاد سگ چینوک

نگهداری از نژاد سگ چینوک

 

مسواک زدن دندان سگها حداقل دو الی سه بار در هفته به از بین بردن تجمع باکتری ها در داخل دهان کمک می کند. مسواک زدن روزانه برای جلوگیری از بیماری های لثه و بوی بد دهان ضروری می باشد. کوتاه کردن ناخن یک الی دو بار در ماه لازم و ضروری می باشد. اگر شما می توانید صدای کشیدن  آنها را بر روی زمین بشنوید پس یعنی آنها بیش از حد بلند شده اند. کوتاه نگه داشتن منظم ناخن پا به شما کمک خواهد کرد تا  وقتی سگ با شور و شوق میپرد تا به شما خوش آمد بگوید به دست و تن شما خراش نیافتد.
در ناخن پای سگ رگ های خونی قرار گرفته است و اگر شما بیش از حد ناخ های سگ را بگیرید باعث خونریزی خواهد شد  و سگ شما ممکن است دفعه بعد که ناخن گیررا می بیند همکاری نکند و بترسد. پس، اگر شما پیرایش ناخن سگ را تجربه نکرده اید، از یک دامپزشک راهنمایی بگیرید.

باید قوانین را از تولگی به سگ خود آموزش بدهید. به پنجه های او اغلب رسیدگی کنید زیرا او پاهای حساسی دارد . دهان و گوش او را مرتب چک نمایید و همیشه حواستان باشد که نظافت سگ را همراه با ستایش و پاداش انجام بدهید.

داخل دهان او را بررسی نمایید. همانطور که او را نظافت می کنید علایم  زخم، خارش، یا علائم عفونت مثل قرمزی، حساسیت به لمس، یا التهاب بر روی پوست را در بینی، دهان، چشم و بر روی پا بررسی نمایید. چشم باید بدون هیچ قرمزی یا ترشحاتی باشد. بررسی هفتگی دقیق به شما کمک خواهد کرد تا مشکلات بالقوه سلامتی او را در مراحل اولیه پیدا کرده و آنها را بر طرف نمایید.

نژاد سگ چینوک

تغذیه نژاد سگ چینوک

پیشنهاد می کنیم روزانه 3 و 1/8 تا 4 و 5/8 پیمانه غذای سگ با کیفیت بالا در روز، به صورت دو وعده ی غذایی تقسیم شده به سگ چینوک بدهید. میزان غذای سگ بالغ، بستگی به اندازه، سن، سوخت و ساز بدن و سطح فعالیت او خواهد داشت. سگ ها، درست مثل انسان، به همه میزان غذایی که انسان می خورد نیاز ندارند. این تقریبا نیاز به گفتن ندارد که یک سگ بسیار فعال از یک سگ گوشه نشین نیاز بیشتری به غذا پیدا می کند. کیفیت مواد غذایی سگ نیز با یکدیگر تفاوت دارد. هرچه مواد غذایی بهتری بخرید بیشتر سگتان را سیر کرده اید و برعکس. سگهای خود را با میزان مناسب مواد غذایی در شکل خوب نگه دارید و او را دو بار در روز تغذیه نمایید به جای آنکه غذا تمام وقت در اختیار سگ خود قرار دهید. اگر مطمئن نیستید که آیا او اضافه وزن پیدا کرده یا نه؟، تست چشم و دست با او بگیرید. اول، نگاه کردن به او. شما باید برای دیدن او یک کمر از او بلندتر باشید. سپس دست خود را در پشت او، شست در امتداد ستون فقرات قرار گیرد، با انگشتان رو به پایین امتداد بدهید. شما باید مطمئن به احساس دنده های او بدون نیاز به فشار سخت باشید. اگر شما نتوانستید، پسبدانید که سگ کمتر مواد غذایی نیاز دارد و ورزش بیشتری را می طلبد. پس سعی کنید تا فعالیت بدنی حیوان را افزایش دهید.

بیماری ها و سلامتی نژاد سگ چینوک

نژاد سگ چینوک به طور کلی سالم هستند اما مانند تمامی نژاد ها، آنها نیز مستعد ابتلا به برخی بیماری ها می باشند. البته همه سگ های نژاد چینوک مریض نخواهند شد اما اگر شما با این نژاد سر و کار دارید توجه به آن و آگاهی لازم در مورد بیماری های رایج در آنها امری ضروری می باشد.

نژاد سگ چینوک

تشنج: این بیماری می تواند عوامل بسیاری داشته باشد و در هر زمان بروز کند. نشانه های یک تشنج عبارتند از:

  • لرزش ناگهانی یا تکان دادن سر
  • ادرار کردن ناگهانی
  • سفتی
  • خیرگی چشم
  • اسپاسم های عضلانی خفیف یا از دست دادن هوشیاری

خوانندگان مجله پزشکی آسان طب باید توجه داشته باشید که تشنج قابل درمان نمی باشد، اما می توانید آن را با موفقیت با داروها کنترل کنید.

پوست و مو: موی برخی از سگ های نژاد چینوک می تواند خشک گردد و بدین ترتیب دچار خارش پوست گردند.

آب مروارید: آب مروارید گاهی درسگ های نسبتا جوان که کمتر از شش سال سن دارند بروز می کند و معمولا ارثی می باشد.

دیسپلازی مفصل ران:  عوامل بسیاری از جمله رفتار ژنتیک، محیط زیست و رژیم غذایی، در این تغییر شکل مفصل ران تاثیر گذار می باشند. سگ مبتلا امکان دارد قادر به زندگی عادی و سالم باشد، اما برخی از آنها نیازمند عمل جراحی خواهند بود.

این بیماری، یک بیماری ارثی می باشد که در آن نسبت استخوان ران به مفصل ران متناسب نیست و به صورت چسبیده می باشد. با اینکه درد و لنگش در یک یا هر دو پاهای عقبی بعضی از سگ ها نمایان است، اما شما هیچ نشانه ای از ناراحتی در یک سگ با دیسپلازی مفصل ران متوجه نخواهید شد. در سگ های مسن ، ورم مفاصل می تواند ایجاد گردد. سگ با دیسپلازی ران باید درمان شود. اگر شما در حال خرید یک توله سگ می باشید، اطمینان حاصل نمایید که پدر و مادر سگ برای این بیماری و مشکلات ارثی دیگر چک شده و مورد آزمایش قرار گرفته باشند. درست است که دیسپلازی مفصل ران ارثی است، اما رشد سریع آن را می توانیم ناشی ازعوامل محیطی از جمله یک رژیم غذایی نادرست بدانیم.

مسائل دستگاه گوارش: برخی از چینوک ها امکان دارد، مبتلا به مشکلات گوارشی مزمن مانند اسهال، یبوست و یا استفراغ گردند.

 

منبع : https://mag.asanteb.com

 

‫0/5 ‫(0 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا